Kiremit Fiyatları 2023

Kiremit Fiyatları 2023
0

Yapı ve inşaat malzemeleri arasında kiremitler günümüzde de oldukça fazla tercih edilirler. Bu nedenle kiremit fiyatları 2023 yılında da aranan başlıklardan oluyor.

Ev, bina ve farklı amaçlar ile oluşturulan yapıların çatı kısımlarını kaplamak ve koruyabilmek amacı ile kullanılan yapı malzemeleridir. Bunun yanında çatıların izolasyonu sağlamak konusunda da kiremitlerden yardım alınır. Durum böyle olunca kiremit fiyatları 2023 arayışları oldukça artmıştır. Farklı türlerine göre fiyat farklılığı gösteren kiremitleri değişik türlerine gire 2023 yılında belirlenen fiyatlarla satışa sunulur.

Marsilya Kiremitler

Düz ve şaşırtmalı şekiller ile döşenen Marsilya kiremitler genellikle eğimli çatıların yapımı için güvenle kullanılan çatı malzemeleri arasındadır. Marsilya kiremitlerin genel kullanım alanı %40 ve daha fazla eğime sahip çatılar olmaktadır. Bunun dışında çatı döşeme görevi ile de kullanılırlar.

Marsilya kiremitlerin boyutları genel olarak 230 mm x 410 mm olur. Tek kiremit ortalama 2,90 kg ağırlığa sahiptir. Kiremit fiyatları 2023 yılı fiyatlandırması ile bir adet Marsilya kiremit fiyatı ortalama 3.50 TL’dir. Palet fiyatı ise ortalama 970 TL olarak hesaplanır. Bir palet içinde ise 280 adet Marsilya kiremit yer alır.

Akdeniz Kiremitler

Genellikle yüksek katlı binaların çatı işlemlerinde tercih edilirler. Akdeniz kiremitler, geçmişten günümüze kadar kullanılmaya devam eden kiremit çeşitlerindendir. Zarif görüntüsü ile herhangi bir estetik kaygıya yol açmadığı için son dönemlerde de oldukça tercih edilen kiremit çeşitleri arasındadır.

Akdeniz kiremit ölçüleri genel olarak 230 x 410 ölçülere sahiptir. Kiremit fiyatları 2023 ile belirlenen Akdeniz kiremit fiyatları ortalama olarak adet başına 3,50 TL olarak satışa sunulur. İçerisinde toplam 300 Akdeniz kiremitin yer aldığı palet fiyatı ise 1020 TL olarak başlar. Elbette satın alım yapacağınız yere ve ne kadar satın aldığınıza göre bu fiyatlandırma değişir.   

Alaturka (Osmanlı) Kiremitler

İsminden de anlaşılabileceği gibi çok uzun yıllardır var olan kiremit türleridir. Alaturka (Osmanlı) kiremitler, eski yapılarda da karşılaşabileceğimiz kiremit türleridir. Oluk kiremit ismi ile de bilinir. Alt kiremitler ve üst kiremitlerin düzenli şekilde üst üste dizilimi ile yapılandırılır.

Bu kiremit türleri, ilk ortaya çıktığı zamanlarda tamamen el işçiliği ile yapılmasıyla da bilinir. 2023 yılı içinde düzenlenen Alaturka (Osmanlı) kiremit fiyatları ise birim başına 3,35 TL olarak satışa sunulur. 130x 165x 420 mm ölçülere sahip ve birim ağırlığı olarak ortalama 2,10 kilograma sahip olan alaturka kiremitlerin, içerisinde 220 adet bulunan palet fiyatı ise 700 ile 750 TL arasında değişmektedir.

Valensiya Kiremitler

Genellikle Akdeniz iklimlerine sahip yağışlı bölgelerde tercih edilir. Sahile yakın alanlarda dekoratif amaçlı da Valensiya kiremitler kullanılır. Bu kiremit türünün sabitlenebilmesi için köşelerden çivilenerek yapının tamamlanması sağlanır.

2023 yılı içinde belirlenen fiyatlara göre valensiya kiremit fiyatı birim olarak ortalama 3 TL olarak belirlenmiştir. İçerisinde 240 adet valensiya kiremit bulunan bir paletin ise ortalama fiyatı 730 TL olarak belirlenmiştir.

Granada Kiremitler

Çatı bölgesinin korunabilmesi amacı ile kullanılır. Çıtalama sistemi ile kurulan granada kiremitler, sabitlemesi oldukça kolay olan kiremit çeşitleri arasındadır. 2023 yılı için belirlenen fiyatlar dahilinde 1 adet granada kiremit ücreti ortalama olarak 3,65 TL olarak hesaplanmıştır.

270 mm x 450 mm ölçülere sahip olan bu kiremitlerin birin ağırlığı ortalama 3,5 kilogramdır. İçerisinde 280 adet granada kiremit bulunan bir paletin satış fiyatı ise 1020 TL olarak ücretlendirilir.

Cam Kiremitler

Estetik ve görünüş konusunda hassas zevkleri olan tüm kullanıcıların tercihi cam kiremitlerden yana olmaktadır. Cam kiremitler genel olarak ışığın geçirgenliğini artırmak ve daha ferah bir hava yaratması amacıyla çatılarda kullanılır.

230 mm x 410 mm ölçülere sahip olan cam kiremitler birim başına ortalama 3,6 kiloya sahiptir. 2023 ile düzenlenen fiyatlandırmalarda cam kiremit birim fiyatı, oldukça zor bulunan ve nadir şekilde üretilen bir kiremit çeşidi olmasından dolayı 110 TL ile ücretlendirilir.

Renkli Kiremitler

Genel olarak metal üzerine renkli kaplamalar ile üretilen kiremitlerdir. Tercihe göre şekillendirilebilen renkleri ile aynı zamanda görsel olarak da oldukça kusursuz görünürler. Renkli kiremitler, metal malzemesi kullanılarak üretilir. Bu nedenle oldukça dayanıklıdır. Malzeme ve işçilikten tasarruf edilmesini sağladığı için daha uygun fiyatlarla erişebileceğiniz kiremitlerdir. Aynı zamanda uzun zaman boyunca bakım gerektirmemesi de ekstra avantaj sağlar. 2023 yılı içinde belirlenen renkli kiremit fiyatları ise birim başına ölçüleri nedeni ile ortalama 80 TL ile satışa sunulur. Metal kiremit adet ölçüleri ise 8,75 cmx200 cm şeklindedir.

Mahya Kiremitler

Genel olarak çatı döşemeleri bittikten sonra kesişim bölgelerinde kullanılan kiremit türüdür. Mahya kiremitler, birbirlerine geçirme şekli ile montajı yapılan kiremit türleridir. 2023 yılı içinde belirlenen mahya kiremit fiyatları, 185 mm x 420 mm ölçülere sahip bir mahya kiremit için ortalama 5,50 TL olarak ücretlendirilir. Aynı zamanda bu kiremit türleri birim başına 3 kg ağırlığa sahiptir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir