Folik Asit Ne İşe Yarar? Folik Asit Fiyatı 2023

Folik Asit Ne İşe Yarar? Folik Asit Fiyatı 2023
0

Folik Asit Ne İşe Yarar?

Folik asit ne işe yarar ve neden kullanılmalıdır gibi sorulara yanıt arayan kişi sayısı oldukça fazladır. Folik asit vücut için oldukça gereklidir. Folik asit en yalın tanımıyla edende yer alan kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde oluşması için oksijen sağlar. 

Folik asit eksikliği görülen kişilerde sürekli yorgunluk, halsizlik, uyku isteği ve aynı zamanda soluk bir ten rengi meydana gelir.

Bu gibi durumlarda takviye olarak folik asit kullanımı tedavi amaçlı tavsiye ediliyor. Özellikle de hamilelik döneminde doktorlar Folik asit kullanımını şiddetle tavsiye eder.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliği belirtileri nelerdir sorusuna sıkça cevap aranıyor. Folik asit normal şartlarda sağlıklı kan hücrelerinin oluşması için gerekli oksijen ihtiyacını karşılar. Vücutta azalması, eksilmesi durumunda görülen en sık belirtileri ise şu şekilde yansıyor;

 • Aşırı yorgunluk hissi, 
 • Sürekli halsizlik ve uyuşukluk durumu,
 • Sinirlilik ve duygu durum değişikliği,
 • İshal 
 • Büyüme ve gelişmeden yavaşlık
 • Kaslarda normalinden daha fazla görülen yavaşlama durumlar
 • Saçlarda aniden beyazlıklar oluşması 

Sıraladığımız tüm bu durumlar folik asit eksikliğini işaret ediyor olabilir. Belirtilerden bir kaçını beraber görüyorsanız mutlaka gerekli muayene sonucundan tahlil ve tetkiklerinizi yaptırmanız tavsiye edilir.

Özellikle de gebelik sürecinde görülen folik asit eksikliği beraberinde bu belirtileri açığa çıkarabiliyor.

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Folik asit faydaları nelerdir sorusunun birden fazla yanıtı mevcuttur. Vücut için en gerekli olan folik asit B vitamininin sentetik formu olarak tanımlanır. Eksikliğinde pek çok belirtiyi ve hastalığı da beraberinde getirir. Bu noktada takviye olarak sunulan folik asit seçeneklerinin kullanılması gerekiyor. Folik asidin görevleri ve faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse de;

 • Folik asit sağlıklı kan hücrelerinin oluşması için gerekli oksijeni sağlar,
 • Folik asit genetik tüm materyallerin ve DNA’nın sentezlenmesi ve onarılması sürecinde gerekli hücre bölünmelerinin sağlıklı olmasını sağlar.

Görev tanımı ve faydaları yukarıdaki gibidir. İnsan bedeni açısından en önemli ve işlevsel vitaminlerden biri olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Folik Asit Nelerde Var?

Folik asit nelerde var, hangi besinlerde daha fazla yer alıyor? Folik asit doğal olarak pek çok gıda ürününde mevcuttur. Organik halde yer aldığı sebze, meyve türevlerinden bazılarını sıralamak gerekirse de;

 • Yeşil yapraklı tüm sebze çeşitlerinde bulunur,
 • Kuru fasulye ve benzeri baklagillerde bulunur,
 • Brokoli de yoğun olarak mevcuttur.
 • Bamya, Brüksel lahanası ve karnabaharda mevcuttur.
 • Pancarda da folik asit yoğun olarak mevcuttur.

Tüm bu ürünlerin içerisinde doğal olarak folik asit mevcuttur. Yer verdiğimiz listeyi tüketmeniz halinde folik asit eksikliğini doğal olarak giderebilir ya da eksilmesini önleyebilirsiniz.

Folik Asit Kullanımı Kilo Aldırır Mı?

Folik asit kullanımı kilo aldırır mı sorusu ilk defa kullanacak kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Bu noktada folik asidin takviye olarak kullanımının tek başına kilo aldırmadığını söyleyebiliriz.

Ancak bedende folat eksikliği görülmesi ciddi oranda kilo kaybına neden olur.

Folik Asit Ne Zaman Alınmalı?

Folik asit ne zaman alınmalı sorusuna direk eksikliği saptandığında diyebiliriz. Bunun yanı sıra gebelik sürecinde bebeğin oluşum evresinde de takviye olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Çünkü bebeğin sağlıklı bir gelişim kaydetmesinde büyük oranda etki gösterir. Doktorunuza ya da eczacınıza danışarak gebelik sürecinde kullanım detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Folik Asit Eksikliği Nelere Yol Açar?

Folik asit eksikliği nelere yol açar sorusunun pek çok yanıtı mevcuttur. Sağlıklı bir bireyde folik asit dengesi korunur. Nitekim eksikliğinin oluşması halinde beraberinde pek çok hastalığa da kapı aralar. Genelde eksikliğinde halsizlik, sinirlilik, ani kilo kaybı, ishal, yorgunluk ve sürekli uyku isteği gibi durumlar gözlenir. Öte yandan gebelik dönemindeki eksikliği ise bebeğin gelişiminin olumsuz olmasına neden olabilir.

Folik Asit Hangi Vitamin? 

Folik asit hangi vitamin sorusuna hemen yanıt verelim. Folik asit B9 olarak bilinen vitaminin sentetik formudur diyebiliriz.

 • Folat kökünden gelen folik asit çoğu zaman Folat adıyla da anılır. B9 vitaminin yer aldığı tüm meyve ve sebze türlerinde organik olarak folik asit de yer alır.

Hamilelik Öncesi Folik Asit Ne İşe Yarar? 

Hamilelik öncesi folik asit ne işe yarar sorusu oldukça yaygındır. Çünkü neredeyse her hamile kadının takviye olarak folik asit kullanması tavsiye edilir.

 • Bunun en temel nedeni ise bebeğin sağlıklı gelişimini desteklemesidir.

Ayrıca gebelik ve bebeğin oluşumu sürecinde yeterli miktarda folik asit kullanılması bebekte oluşabilecek omurilik ve beyin patolojilerini de önleme niteliği taşır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir