Progestan 100 MG Ne İşe Yarar? Progestan Fiyatı 2023

Progestan 100 MG Ne İşe Yarar? Progestan Fiyatı 2023
0

Progestan 100 Mg Nedir?

Progestan 100 mg nedir, ne için kullanılır gibi sorular yoğun şekilde araştırılıyor. Progestan kadın cinsiyet hormonu olarak tanımlanır.

 • Kullanım durumları ise başta adet düzensizliği olmak üzere menapoz, vajinal kanamalar, adet öncesi şiddetli ağrılar olarak yansır. 

Bunun yanı sıra hamileliğin erken dönemlerinde korunma amaçlı da reçete edilebilir. Eğer bebekte düşük riski varsa genelde Progestan kullanımı tavsiye edilir. Çünkü Progestan yardımcı üreme işlevlerine büyük ölçüde destekte bulunur.

Gebelikte Progestan Ne İşe Yarar?

Gebelikte progestan ne işe yarar ve ne amaçla kullanılır soruları yoğun olarak merak ediliyor. Progestan üreme işlevlerine destek olan bir kadın hormonudur. Bu noktada erken gebelik durumlarında sıkça kullanılıyor. Gebelik döneminde düşük riski olan hamile kadınlar için sıkça reçete edildiğini söylemek mümkündür. Gebelikte kullanımının ne gibi etkiler gösterdiğimi kısaca sıralamak gerekirse de;

 • Hamilelik döneminde kullanılan bu ilaç salgılanarak bebeğin rahim içerisinde tutunma olasılığını arttırır.
 • Hamilelik süresinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini destekler.
 • Rahim bölgesinde oluşan kasılma oranını düşürerek düşük riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Gebeliğin son döneminde kullanılarak doğumun daha erken başlamasına yardımcı olur.

Progestan ilacının ne için ve ne dozda kullanılacağına ancak doktorunuz karar verebilir. Bu nedenle de doktorunuza danışmadan kesinlikle gebelik döneminde kullanmamanız tavsiye edilir.

Protestan 100 Mg Ne İşe Yarar?

Protestan 100 mg ne işe yarar sorusuna gebe olan tüm kadınlar yanıt arıyor. Protestan 100 mg genel olarak mensturasyon bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

 • Bunun yanı sıra menstural olarak gelişen kanamaların düzenlenmesi için de reçete edebilir. Gebelik dönemindeki düşük riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak üzere 3 kapsül kullanılması tavsiye edilir.

Ancak her hâlükârda doktora danışmadan kullanılmaması gerektiğini belirtmeliyiz.

Progestan 100 Mg Nasıl Kullanılır?

Progestan 100 mg nasıl kullanılır sorusunun yanıtını doğrudan doktorunuzdan almanız daha sağlıklı olacaktır. Nitekim ilacın prospektüsünde de kullanım talimatı mevcuttur. Burada yer alan bilgilere göre kullanım şekli ve dozuna dair detaylar şöyledir;

 • Sabah 1 kapsül veyahut da akşam yatmadan önce 2 kapsül olarak alınabilir.

Belirtilen bu kullanım dozu, kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle de doktorunuzun reçete ettiği ve önerdiği dozda kullanmanız gerekiyor.

Progestan 100 Mg Yan Etkileri 

Progestan 100 mg yan etkileri ender olmakla beraber görülebilir. Genel olarak ağır yan etkileri olmadığını belirtebiliriz. Nadir görülen bazı hafif yan etkilerini sıralamak gerekirse de;

 • Ağızda kuruluk hissi
 • Uykusuzluk hissi
 • Aşırı yorgunluk durumu
 • Ruh hali değişmeleri ve sinirlilik durumu
 • Ateş veya kusma durumu
 • İshal, baş ağrısı ve mide bulantıları 

Bu yan etkilerden herhangi birini görmeniz durumunda mutlaka doktorunuza veya en yakın eczacıya bildirerek bilgi almanız gerekir.

Progestan 100 Mg Vajinal Nasıl Kullanılır?

Progestan 100 mg vajinal nasıl kullanılır sorusu Progestan ilacının fitil versiyonunu alan herkes tarafından araştırılıyor.

 • Progestan fitil kullanımı, fitilin ince tarafının vajinanın içerisine yerleştirilmesi ile sağlanır.

Bu uygulamayı yaparken ayaklarınızı çenenize doğru çekmeniz gerekiyor. Fitili yerleştirdikten sonra belirtilen pozisyonda kısa süre beklenmelidir.

Progestan 100 Mg Hamilelikte Kullanımı 

Progestan 100 mg hamilelikte kullanımı hassasiyet ve doğru bilgi gerektiriyor. Bu nedenle gebelik sürecinde eğer bu ilacı kullanmanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuzun belirttiği kullanım talimatlarına uymalısınız. 

 • Genelde hamilelik sürecinde oluşan düşük riskini ortadan kaldırmak üzere reçete edilir. Bunun yanı sıra doğumun daha erken olmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilir.

Reçete eden doktorunuz kullanım dozu, süresi ve şekli hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirir. Dilerseniz eczacınıza danışarak da kullanabilirsiniz.

Progestanın Zararı Var Mı?

Progestan’ın zararı var mı sorusu hamileler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Özellikle de bebek açısından herhangi bir zararı olup olmadığı merak ediliyor.

Nitekim bu konuda endişe duymanıza gerek yoktur. Çünkü ilacın bebeğe ya da anneye hiçbir zararı bulunmuyor.

Bunun aksine hamilelik sürecinde bebeğin ve annenin daha sağlıklı ilerlemesini doğrudan destekleyen bir ilaçtır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir