Diş Teli Kaç TL 2023 | Diş Teli Fiyatları 2023

Diş Teli Kaç TL 2023 | Diş Teli Fiyatları 2023
0

Diş teli, dişlerde, damaklarda ya da çene yapısında bozukluk olduğu durumlarda uygulanan bir tedavidir. Diş teli fiyatları 2023 yılında ne durumdadır sorusunun cevabını bu başlıkta kaleme aldık.

Diş Teli Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Her hastanın ağız, diş, damak ve çene yapısı kendine özel olduğu için rahatsızlıkları da farklı olur ve buna göre bir tedavi uygulanır. Türk Diş Hekimleri Birliği kararınca her yıl sonunda bir sonraki yılın diş teli fiyatları belirlenir. Bu fiyatlar, özel hastane ve devlet hastanelerine göre değişiklik gösterir. 2023 yılı itibariyle diş teli fiyatları 2000$ ile 5000$ arasındadır.

Ağızdaki rahatsızlık, uygulanacak tedavi, tercih edeceğiniz diş teli çeşidi gibi etmenler tam fiyatı belirler. En doğru tedavi ve fiyat bilgisini almak için bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederiz. Diş teli kaç TL 2023 yılında geçen yıla göre bir anda artmasının sebebi nedir, sorusuna cevap arıyorsanız, dolardaki artışı en büyük neden olarak gösterebiliriz. Bu tedavide kullanılan malzemeler ithal edildiği için döviz kuruna bağlı fiyat dalgalanmaları da görülmektedir.

Diş Teli Çeşitleri ve Fiyatları

Ortodontik diş telleri dört çeşitten oluşur. Bu çeşitleri birbirinden ayıran şey malzemeleri, yapıları ve estetik görünümleridir. Diş teli fiyatları da bu çeşitlere göre değişiklik gösterir.

Porselen Diş Teli

Porselen diş teli tedavisi, estetik görünüme önem verenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Diş telinin üzerindeki dişlere denk gelen braketler şeffaf olduğu için uzaktan bakan biri ağzınızda tel olduğunu fark etmeyecektir. Bu özelliğinden dolayı porselen diş teline görünmez diş teli, şeffaf diş teli gibi isimler de verilir. Porselen yöntemin diğerlerinden daha konforlu olduğunu ve ağız temizliğini daha iyi muhafaza ettiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte bazı dezavantajları da vardır.

Peki estetik görünümün ön plana çıktığı porselen diş teli fiyatları 2023 yılında ne kadardır? Öncelikle net fiyatı, dişlerinizdeki sorun, uygulanacak tedavi ve doktorun tanısının belirleyeceğini hatırlatmak isteriz. Bununla birlikte tel yalnızca üst çeneye uygulanacaksa 4500 TL ile 7000 TL arasında; her iki çeneye uygulanacaksa da 6000 TL ile 12.000 arasında bir ödeme yapmanız gerekeceğini söyleyebiliriz.

Metal Diş Teli

Metal diş teli tedavisi, en çok tercih edilen diş teli tedavisidir. Buna sebep olarak telin dayanıklılığın diğer tellerden daha fazla olması, fiyatının nispeten daha uygun olması ve tedavi sürecinin daha hızlı sonuçlanmasını gösterebiliriz. Metal diş teli, çeneye daha kuvvetli bir baskı uyguladığı için tedavi sürecini de iki yıl gibi bir sürede tamamlar. Porselen diş telinde meydana gelebilecek esneme, kırılma ve bükülme sorunu metal diş telinde görülmez.

Metal diş teli kaç TL 2023 yılında fiyatlarda değişim oldu mu? Metal diş teli sadece üst çene için 4000 ile 6000 TL; iki çene için ise 4000 TL ile 11.000 TL arasında bir masraf çıkaracaktır. Fiyat olarak en ergonomik tel çeşidi metal olandır.

Lingual Diş Teli

Lingual diş telinin diğer adı görünmez diş telidir. Porselen diş teli gibi bu çeşidi de estetik görünümünün bozulmasını istemeyenler tercih edebilir. Bu teller, dişlerin ön yüzüne değil arka yüzüne takılır. Böylece dışarıdan bakan biri diş teli tedavisi gördüğünüzü asla fark edemez. Bununla birlikte lingual yöntemde diş teli takılışının zor olması ve tedavinin uzun sürmesi gibi dezavantajlar vardır.

Bu diş telinde kullanılan materyallerin maliyeti ve düzenli kontrollerin daha fazla olması sebebiyle fiyatı diğerlerine nazaran daha fazladır. Lingual diş teli kaç TL 2023 fiyatları belli oldu mu? Bu tedavi yalnızca üst çeneye uygulanırsa 7000 TL ile 9000 TL; alt ve üst çeneye uygulanırsa ise 9000 TL ile 15.000 TL arasında tedavi fiyatı ödemeniz gerekecektir.

Şeffaf Plak

Ortodonti tedavisi içinde en pahalı yöntem, şeffaf plaktır. Bunun sebebi plağı istediğiniz zaman çıkarabilme imkanına sahip olmanızdır. Yine de günde yirmi saat plağın ağzınızda olması tedavi sürecinizi hızlandıracaktır. Rahatsızlığınız şeffaf plak kullanımına uygunsa diş hekiminiz bu yöntemi tavsiye edebilir. Şeffaf plak, markaya bağlı olmakla birlikte 12.000 TL ile 18.000 TL arasında bir fiyata sahiptir.

Diş teli fiyatları 2023 yılında ne durumdadır ve bu fiyatlar türüne göre farklılık gösterir mi sorularının cevabını bu yazımızda sizlerle paylaştık. En doğru bilgi için diş hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir