Anestezi (Narkoz) Kilo Aldırır Mı? 

Anestezi (Narkoz) Kilo Aldırır Mı? 
0

Anestezi (Narkoz) Kilo Aldırır Mı? 

Anestezi (narkoz) kilo aldırır mı sorusu çok merak ediliyor. Anestezi bir diğer adıyla narkoz bildiğiniz üzere ameliyat ve benzer operasyonlardan önce hastalara uygulanıyor. Hastaları bayıltılmasını ve operasyon boyunca acı hissetmemesini sağlıyor. 

Ameliyatlardan sonra kilo alımı oldukça yaygındır. Genelde bunun narkozdan kaynaklandığı gibi yanlış bir düşünce vardır.

 • Ameliyatlardan sonra alınan kilonun nedeni vücudu su tutmasıdır. Halk arasında buna ödem deniyor. Yani narkozlar doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ancak narkozun iştah açma etkisi vardır. Buna bağlı olarak kilo alımını tetikleyebilir.

Anestezi (Narkozdan) Sonra İştah 

Narkozdan sonra iştah açılması görülebilir. Çünkü narkozun doğrudan iştah açma özelliği vardır.

 • Bu nedenle doktorlar operasyonlardan hemen sonra hastayı bu konuda uyarır. İştahınızın çok açılması yeme dengesizliğine ve dolayısıyla da kilo alımına neden olacaktır. 

Zaten normal şartlarda ameliyatlardan sonra ödem nedeniyle 5-6 kilo alınıyor. Buna narkozun iştah açma özelliği de eklenince hastalar da ciddi kilo farkı gözlenebiliyor.

Anestezi (Narkozun) Yan Etkileri 

Narkozun yan etkileri olabiliyor. Bu yan etkiler her hastada açığa çıkmayabilir. Ancak genelde hastalarda görülen en yaygın narkoz yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Şiddetli bir boğaz ağrısı
 • Kasların tamamında ağrı hissi
 • Tansiyonun düşmesi
 • Kalp ritim bozukluğu ve hızlı atma durumu
 • Baş dönmesinin artış göstermesi 
 • Mide bulantısı ve akabinde gelişen kusma durumları
 • Bilinç kaybı, hatırlamama vb. etkiler.

Narkoz verilen hastaların pek çoğunda bu yan etkiler görülebiliyor. Ancak hiçbir yan etki hafife alınmamalıdır. Narkozun etki süresi geçmesine rağmen bu yan etkilerden en az biri devam ediyorsa mutlaka doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Anestezi (Narkozun) Yan Etkileri Kaç Gün Sürer?

Narkozun yan etkileri kaç gün sürer sorusu hastadan hastaya değişiyor. Genel olarak narkoz verilen her insanda çeşitli yan etkilerin görülmesi bir süreye kadar normal olarak değerlendirilir. Narkoz çeşitli kimyasal bileşenler içerdiği için bu yan etkiler açığa çıkar.  

 • Yürümede zorluk çekme, boğaz ağrısı ve benzeri yan etkiler bunların başında yer alıyor. Belirttiğimiz ve benzeri yan etkiler narkozdan sonraki 25-30 gün kadar devam edebilir. Daha uzun sürmesi halinde mutlaka doktorunuza bilgi vererek danışmalısınız.

Genel Anestezi Vücuttan Nasıl Atılır?

Genel anestezi vücuttan nasıl atılır sorusu ameliyat sonrasında pek çok hasta tarafından merak ediliyor. Kanda olan narkoz ameliyattan sonra bile 1 ay kadar çeşitli yan etkilerin açığa çıkmasına neden olabiliyor. Bu nedenle de genel anestezi, narkoz uygulanan her hasta en hızlı vücuttan nasıl atarım diye araştırıyor. Bunun için önerilen yöntemler;

 • Genel anestezi yani narkoz en iyi idrar yoluyla atılır. Bu nedenle hızlıca vücudunuzdaki narkoz etkisinin girmesini istiyorsanız bolca sıvı tüketmeniz, su içmeniz tavsiye ediliyor.
 • Yine enerji üretimi ve kas hareketi artışı için narkozun vücuttan atılmasını hızlandıran bir diğer öneri yemek yemenizdir. Zaten narkoz belirli bir süre iştahınızı açacaktır.

Bu iki yönteme dikkat ederek narkozun bedeninizden normalinden daha hızlı sürede çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Narkoz ile Anestezi Aynı Şey Mi?

Narkoz ile anestezi aynı şey mi sorusuna açıklık getirelim. Halk arasında genel olarak narkoz ve anestezi eş anlamlı şekilde kullanılıyor. Ancak ikisi birebir aynı etkiyi göstermediği için ayrışıyor diyebiliriz. 

 • Genel anestezi geçici bilinç kaybını sağlarken aynı zamanda duyu fonksiyonlarını da tamamen ortadan kaldırıyor.
 • Narkoz ise doğrudan tam bilinç kaybı oluşmadan sadece duyarlılığın ortadan kaldırılması için uygulanıyor. Ağır ameliyatlarda genel anestezi uygulanırken lokal, bölgesel hafif operasyonlarda ise narkoz uygulanıyor demek mümkündür.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir