Yüksek Emekli Maaşı Almak için Ne Yapmalı 2022?

featured
0

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmalı 2022?

Yüksek emekli maaşı almak için ne yapmalı, hangi yöntemlere başvurulmalı gibi sorular merak ediliyor. Emekli aylığı almanın ilk şartı yasalar gereğinde belirtilen prim günlerini ve yaşı doldurmaktır. Eğer yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız şu ayrıntılara dikkat etmeni gerekiyor;

  • SGK primlerinizi mümkün olduğunca net ücretler üzerinden yatırmaya özen gösterin.
  • Maaşı düşük olan kişilerin birden fazla iş verene bağlı çalışması emekli aylığı konusunda avantaj sağlar.
  • 2000 yılından önceki süreçlere ait borçlanma oranları daha yüksek tutarlardan yapılırsa yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. 
  • Kalan prim günleri konusunda son 3,5 yılınıza çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü son 7 yılda hangi statüden daha çok ödeme yaparsanız ona göre emekli olursunuz. 
  • Statüler ise 4A,4B ve 4C’dir. Hangisine daha fazla ödeme yaparsanız onun üzerinden emekli olursunuz.

Bu ve benzeri detayları dikkate alırsanız emekli aylığınızın yüksek olması olasıdır. Ayrıca emekli olmadan evvel alacağınız tahmini emekli aylığını da kolayca hesaplayabilirsiniz.

2022 Tavan Emekli Maaşı 

2022 tavan emekli maaşı tutarları SGK sitesinden aktif olarak yıllara göre yayınlanıyor. Burada yer alan bilgiye göre alt ve üst limitler dahilindeki tutarlar şu şekilde aktarılmıştır;

  • 01.01.2022- 31.12.2022 dönemi için en yüksek 37.530 TL
  • 01.01.2021- 31.12.2021 dönemi için en yüksek 26.831 TL
  • 01.01.2020- 31.12.2020 dönemi için en yüksek 22.075 TL
  • 01.01.2019- 31.12.2019 dönemi için en yüksek 19.188 TL

Tavan emekli maaşı almanın şartları ve ödenmesi gereken prim tutarları yine SGK resmi web sitesinde detaylı olarak aktarılıyor.

SGK 4A En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar sorusu sıkça merak ediliyor. SGK 4A hizmet türünden ödenen prim günleri, prim tutarları emekli olunca alacağınız net emekli maaşı tutarını belirliyor.

Buna bağlı olarak prim günlerinizi baz alıp hesaplama yapmanız halinde alabileceğiniz en yüksek emekli maaşının ortalamasını öğrenebilirsiniz.

SGK 4B En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

SGK 4B en yüksek emekli maaşı ne kadar sorusu emekli olacak vatandaşların merak konusudur. 4B bildiğiniz üzere BAĞ-KUR prim ödemesi yapanların statüsüdür. 4B prim ödemelerinden sonra BAĞ-KUR emeklisi olursunuz. 

Ne kadar emekli aylığı alacağınız ise ödediğiniz primlere göre değişiyor. Emekli olmadan evvel en yüksek ve en düşük ne kadar emekli aylığı alacağınızı SGK web sitesi ya da e-devlet üzerinden kolayca hesaplayabilirsiniz.

En Yüksek SSK Emekli Maaşı 

En yüksek SSK emekli maaşı ödediğiniz prim miktarı ve yılına göre değişiyor. Nitekim 2022 yılı için en düşük SSK emekli aylığı miktarı netleşti. Yapılan açıklamaya göre her SSK emeklisi artık en az 3500 TL maaş alacak.

Eğer emeklinin aldığı maaş 2022 yılında 3500 TL altındaysa bu rakamı devlet hazineden aktararak 3500 TL’ye tamamlayacağını bildirdi.

En Yüksek BAĞ-KUR Emekli Maaşı

En yüksek BAĞ-KUR emekli maaşı basamaklarına, ödediği prim günü ve miktarına göre oldukça değişkendir. 2022 yılında 4B statüsünden emekli olan vatandaşlar için alacakları en düşük emekli aylığı tutarı 2500 TL’ye yükseltildi.

Eğer 2022 yılında 2500 TL’nin altında maaş alan BAĞ-KUR emeklileri varsa devlet bunu hazineden aktararak 2500 TL’ye tamamlayacak.

Emekli Maaşında Son Kaç Yıl Önemli?

Emekli maaşında son kaç yıl önemli sorusuna yanıt aranıyor. Emekli aylığınızın yüksek olması ödeyeceğiniz prim miktarı ve statüsüne göre değişiyor. Toplam yıllara bakıldığı zaman en yüksek hangi statüye prim ödemesi yaparsanız o statüden emekli olursunuz. 

Emekli olmadan önceki son 3,5 yıl prim ödemeleri açısından belirleyici ve önemlidir.

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz üzere son 3,5 yılda primlerinizi yüksek ödemeniz alacağınız emekli aylığı tutarında oldukça etkilidir. Bu şekilde tavandan emekli aylığı almış olup yüksek ödemeye hak kazanırsınız.

Tavandan Emekli Olanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Tavandan emekli olanlar ne kadar maaş alır sorusu merak ediliyor. Öncelikle tavandan emekli aylığı almak için emekli olmadan önceki son 3,5 yılı doğru değerlendirmeniz gerekiyor.  Son 3,5 yılda primlerinizi tavandan bildirirseniz emekli aylığınız kaç paraysa üzerine ortalama 600-700 TL eklenir. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap