Youtube Shorts Para Kazanılıyor Mu 2023?

Youtube Shorts Para Kazanılıyor Mu 2023?
0

Youtube Shorts Para Kazanılıyor Mu?

Youtube shorts para kazanılıyor mu sorusu son dönemde oldukça yoğun şekilde araştırılıyor.

Özellikle de Youtube platformunda uzun video içerikleri üretenler kısa video olan Youtube shorts içerikleriyle nasıl para kazanılacağını merak ediliyor.

  • Youtube bu konuda resmi açıklama yaptı. Yaptığı açıklamaya göre 2023 yılı itibariyle artık Youtube shorts içerik üreticileri de para kazanmaya başlayabilecek. 

Youtube Shorts Para Kazanma Şartları  

Youtube shorts para kazanma şartları nelerdir sorusunun yanıtı da YouTube’unun açıklamasında yer aldı. Normal Youtube yatay videolarından para kazanma ile ortalama benzer şartlar olduğunu söyleyebiliriz. YouTube Shorts için yine de para kazanma şartlarını kısaca şu şekilde ifade edebiliriz;

  • 2023 yılı itibariyle YouTube Shorts içerik üreticisinin Son 90 gün içerinde 1000 aboneyi aşması,
  • 2023 yılı itibariyle Youtube Shorts kısa videolar için izlenme oranlarının 10 milyonu geçmesi 

Bu şartların yanı sıra YouTube Shorts ile para kazanmak istiyorsanız YouTube iş ortağı programına da dahil olmanız gerekiyor. Zaten bu programa dahil olacağınız zaman net şartlar karşınıza çıkıyor. Eğer şartlardan en az birini karşılamıyorsanız da başvurunuz onay almıyor.

Youtube Shorts Kaç İzlenmeye Para Veriyor?

Youtube shorts kaç izlenmeye para veriyor, içerik üreticileri ne kadar kazanabilir sorularına da merak edenler için hemen cevap verelim. Öncelikle yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Youtube shorts üzerinden para kazanabilmeniz için gerekli şartları taşımanız gerekiyor. 

Bu şartlar arasında videolarınızın 10 milyon izlenmesi şartı da yer alıyor. Bu noktada gelir dağılımı ve çeşitleri ise şu şekilde olacaktır;

  • Youtube shorts videolarınızda reklam göstererek kazanacağınız gelirin %45’i size ait olacak.
  • Youtube shorts videolarınızı izleyenler size bağış yaparak para kazanmanızı sağlayabilecek.

10 milyon izlenme alan ve 1000 aboneyi aşan Youtube shorts içerik üreticileri hemen başvuruda bulunabilecek. İlk para kazanma zamanı ise 2023 yılı olarak açıklanmıştır.

Youtube Shorts Para Kazanma Aktif Etme

Youtube shorts para kazanma aktif etme için YouTube iş ortağı programına kayıt olmanız gerekiyor. Tabi bu kaydı yapabilmeniz için de direk YouTube shorts para kazanma şartlarının tamamını karşılaşmanız gerekiyor. Bu şartlar kısaca şöyledir;

  • Son 90 günde 1000 aboneyi aşmak, 
  • Üretilen Youtube shorts içeriklerinin 10 milyon ve üzeri izlenme alması

Bu iki şartı karşılamanız halinde hemen siz de Youtube shorts para kazanmayı aktif etmek üzere harekete geçebilirsiniz.

Youtube Shorts Ne Kadar Kazandırıyor?

  • Youtube shorts ne kadar kazandırıyor sorusunun yanıtı henüz net değildir. Çünkü ilgili kazanç odağının 2023 yılında net olarak hayata geçirileceği açıklandı.

Ancak Youtube shorts videolarından elde edilecek gelirin %45’inin içerik üreticilerine ait olacağı kesinleşti.

Bunun yanı sıra Youtube shorts videolarınızı izleyen izleyiciler isterse size bağış da yapabilecek. Bu bağışların da büyük bir miktarı doğrudan içerik üreticine verilecek.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir