Üniversite Kayıt Dondurma Nasıl Yapılır?

featured
0

Kabul edildiğiniz üniversiteye üniversite kaydı yaptırmadan önce tüm üniversiteleri araştırmanız doğru tercihi yapmanız için mutlaka gereklidir. Devlet üniversiteleri ne ek olarak birçok özel üniversite açılmıştır ve bu üniversitelerin farklı fiyatları bulunmaktadır. Genel olarak oldukça yüksek fiyatlı olan bu üniversitelerde üniversite sınavındaki puanınıza bağlı olarak belirli bir burs almaya hak kazanabilirsiniz.

Kayıt Dondurma Nedir?

Devamsızlık kuralları ve üniversite kaydı dondurmak ile ilgili yönetmelik her üniversite öğrencisini ilgilendiren bir durumdur. Çünkü herkesin devamsızlık yapmak için bir nedeni olabilir. Bu nedenle devamsızlık yaptıkları durumlarda kayıt dondurma dilekçesi yazmaları gerekmektedir.

Kayıt dondurma, öğrencinin normal eğitim süresine ara vermesidir. Kayıt donduran öğrencinin bursu kesilmez veya öğrenim süresinden hiçbir hak kaybetmez.

Üniversite Kaydı Dondurmak

Özel bir üniversitede tam burslu olarak okursanız, hiçbir ücret ödemeden eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Fakat üniversiteler kazandığınız bursu belirli bir süre için vermektedir ve bu süre bittiğinde bursunuz da son bulmaktadır. Bursunuz son bulduğu zaman, mecburen artık ücret ödemek zorundasınız. Fakat sürenizin bitmesi için normal eğitim süresini uzatmış olmanız gerekmektedir.

Hastalık veya başka bir geçerli mazeretiniz bulunuyorsa ve okula devam edemeyecek durumdaysanız, kayıt dondurma dilekçesi yazabilirsiniz ve okul idaresine müracaat edebilirsiniz.

Üniversite kaydı dondurma dilekçenizi kabul edip etmemek tamamen fakülte sekreterliği ve idarenin kararına bağlıdır. Kayıt dondurma dilekçeniz kabul edilmezse tekrar talepte bulunabilirsiniz. Fakat tekrar reddedilme ihtimali vardır.

Bu dilekçenizin kabul edilmesi halinde normal eğitim süreniz dondurulmuş olacağı için eğitim sürenizden bir şey kaybetmezsiniz. Ancak, üniversite kaydı dondurma dilekçeniz kabul edilmezse ve okula devam etmezseniz, devam etmediğiniz bu süre normal eğitim yılınızdan eksilir. Hakkınızı kullanmış sayılırsınız.

Böylelikle de üniversitenin size verdiği ve normal eğitim süresi boyunca kullanabileceğiniz bursunuzdan da eksilmiş olur. Bu bursunuzu geri de alamazsınız. Tekrar burs kazanabilmenizin tek yolu not ortalamanızı yüksek tutarak akademik başarı elde etmek ve akademik başarı bursu kazanmaktır.

Bundan dolayı not ortalamanızı yüksek tutabileceğiniz konusunda kendinize güvenmiyorsanız, devamsızlık süreniz boyunca kayıt dondurma mutlaka yapmalısınız.

Eğer şehir dışına veya ülke dışına çıkacaksınız kayıt dondurma yaptıktan hemen sonra bulunduğunuz şehirden veya ülkeden ayrılmamanız iyi olur. Çünkü kayıt dondurmanız kabul edilmediği takdirde bundan haberiniz olmaz ve fark etmeden bursunuzu kaybetmiş olabilirsiniz.  Bu da burslu okuyabilecekken burssuz okumak zorunda kalmanıza neden olur.

Üniversite Kayıt Dondurma Mazaretleri

Üniversitede eğitim gören her öğrenci üniversite kaydı dondurma hakkına sahiptir. Fakat üniversite kaydınızı dondurabilmeniz için mutlaka geçerli bir sebebiniz bulunmalıdır. Aksi takdirde boş yere kayıt dondurma dilekçesi yazmış olursunuz.

Kayıt dondurma dilekçesi yazarsanız ve kabul edilmezse vazgeçmeyin ve tekrar yeni bir kayıt dondurma dilekçesi yazın.

Defalarca denedikten sonra hala olumsuz dönüş alırsanız artık vazgeçebilirsiniz. Fakat en az iki kere denemenizi ve en son net bir cevap alıncaya kadar beklemenizi tavsiye ederiz. Üniversite yönetimleri tarafından, kayıt dondurmalarda geçerli sebepler aranmaktadır. Boş sebepler ile kayıt dondurulamaz!

Üniversite kaydı dondurmak sandığınız kadar kolay olmayabilmektedir. Çünkü öğrencilerin çoğunluğu sene kaybı yaşamamak için kaydını dondurmak istemektedir. Fakat bazılarının geçerli bir mazereti bulunmamaktadır.

Geçerli mazeretiniz bulunmuyorsa, kayıt dondurmanız çok yüksek ihtimalle kabul edilmeyecektir. Bu nedenle kaydınızı dondurmak istiyorsanız, sebeplerinizi çok net bir şekilde belirtmelisiniz.

Üniversite Kaydı Dondurma Süresi Ne Kadar?

Üniversitede okuyan bir öğrenciyseniz veya üniversiteye başlayacak bir öğrenciyseniz mutlaka üniversitelerdeki devam zorunluluğu kuralları ve miktarları hakkında bilgi sahibi olmak istemiş ve araştırma yapmışsınızdır.

Aynı şekilde üniversitenize devam etmenize engel olacak bir durumla karşılaştıysanız da mutlaka üniversite kaydı dondurma hakkında da bilgi sahibisinizdir. Üniversiteler kayıt dondurma talebinde bulunan öğrenciler için belli bir süre belirlemiştir.

Kayıt dondurma hakkınızın bulunması, istediğiniz süre boyunca üniversite kaydı dondurabileceğiniz manasına gelmez. Üniversitenizin veya Yüksek Öğretim Kurumu’nun belirlediği bir kayıt dondurma süresi vardır. Her öğrenci kayıt dondurma dilekçesi yazarken, ne kadar süre kaydını donduracağını belirtmelidir.

Eğer kayıt dondurma dilekçenizde belirttiğiniz süre dolduktan sonra hala bir süre daha kaydınızı dondurmanız gerekiyorsa, yeni bir kayıt dondurma dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Kayıt dondurma süresi ön lisans öğrencisiyseniz arka arkaya 2 yarıyıl yapılabilir.

Eğer lisans öğrencisiyseniz arka arkaya 4 yarıyıl kaydınızı dondurmanız mümkün. Yani, kayıt dondurma süreniz öğrenim sürenizin yarısını aşmamalıdır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap