Ten Rengi Nasıl Elde Edilir?

Ten Rengi Nasıl Elde Edilir?
0

Ten Rengi Nasıl Elde Edilir?

Ten rengi boya çeşitlerinde, farklı renkler kullanılarak elde edilir. Akrilik boyada; Beyaz, sarı, mavi, kırmızı renklerini karıştırarak ten rengi elde edebilirsiniz. Yağlı boya kullanıyorsanız eğer; vermilyon kırmızısı ve hardal sarısı size ten rengini verecektir. Son olarak Guaj boyada; yoğun miktarda kırmızı, kahverengi ve beyaz renkleri karıştırılarak ten rengi elde edilir.

Dünyada milyonlarca insan yaşar ve hepsinin ten renkleri birbirinden farklıdır. Ten renginin elde edilmesi ise aslında deriye rengini veren melanin pigmentlerinden oluşur. İki türlü pigment vardır.

Birisi cilde kahverengi-siyah rengini verirken diğeri ise sarı-kırmızı rengini verir. Tenleri koyu olan insanların ciltlerinde daha çok kahverengi-siyah pigmenti bulunurken, tenleri daha açık olan insanların ciltlerinde sarı-kırmızı pigmenti bulunur. 

Ten Rengi Nasıl Belirlenir?

Ten renklerini belirlemek için sadece beyaz bir kâğıda ihtiyacın vardır. Cilt beyaz bir kâğıdın yanında daha sarı veya daha soluk gözüküyorsa sıcak alt tonlu bir ten rengine sahipsin demektir.

Cilt eğer pembe ya da daha kırmızı gözüküyorsa ise soğuk alt tonlu bir ten rengidir.  Eğer bunlardan hiçbiri değil ve beyaz kağıdın yanında gri gibi gözüküyorsa nötr alt tonlu buğday ten rengine sahipsin demektir. 

Daha birçok ten rengi belirleme yöntemi vardır. Güneşte daha çabuk esmerleşmek, kızarmak ya da yanmak bunların hepsi ten rengini belirlemede yardımcı olur. 

Ten Renkleri Nelerdir?

Sayıca oldukça fazla ten rengi bulunur. Her biri diğerinden farklı olsa da belirli 3 ana ten rengi vardır. Bu üç ana ten rengi sıcak, soğuk ve nötr olarak adlandırılmaktadır. Sıcak alt tonları şeftali tonlarına kayarken soğuk alt tonları daha çok mavi ve kırmızıdır.

Bunların dışında halk ismiyle beyaz ten, buğday ten, esmer ten gibi belirli ten renkleri isimleri de bulunur.

Buğday Ten Rengi Nasıl Olunur?

Buğday ten rengi daha çok kadınlarda bulunan nötr alt tonlu bir tendir. Ne çok açık ne de çok koyu olan bu ten hafif kavrulmuş bir renktedir.

Sarı alt tonlu buğday tenler daha çok kumrala yakın saç tonlu insanlarda gözükür. 

Akrilik ve Guaj Boyada Ten Rengi Nasıl Yapılır?

Beyaz, sarı, mavi ve kırmızı renk tonlarını kullanarak ten yapmak mümkündür. Belirli oranlarda karıştırarak istenilen tonlarda renk çeşitleri ortaya çıkarabilirsiniz. Mavi rengini daha çok kullanırsanız daha soluk bir renk, kırmızı ve beyaz rengini kullanırsanız ise daha pembe alt tonlu bir ten rengi elde edersiniz.

Bunun dışında ten renklerinin içine belirli oranda kahverengi koymak daha koyu ten renklerini elde etmenizi sağlar. Kuru boya, sulu boya gibi farklı boya malzemelerinde de yine aynı mantık vardır.

Gerekli renkleri karıştırarak istenilen renk elde edilebilir. Mesela açık bir ten rengi elde edebilmek için beyaz rengini daha çok kullanmak ve diğer renklerin karışım oranlarından daha çok mavi renk kullanmak gerekir.

Bu daha soluk ama daha açık bir ten rengi yapmanızı sağlar. Eğer daha koyu ve sıcak alt tonlu bir ten rengi yapmak istiyorsanız çok az kahverengi ve daha çok sarı kullanabilir ayrıca içine bir miktarda kırmızı ekleyebilirsiniz. 

Guaj Boya Ten Rengi Nasıl Elde Edilir? 

Guaj boya en çok kullanılan boya malzemeleri arasında yer almaktadır. Bu boya çeşidi ile bir taraftan suluboya gibi olsa da aynı zamanda yağlı boya özellikleri de göstermektedir. Guaj boya kullanım sırasında pratiklik sağladığı için tercih edilmektedir.

Kullanım sırasında düzeltilmesi gereken herhangi bir noktada guaj boya üst üste sürülerek hatalar düzeltilebilir.

Guaj boyada ten rengini elde etmek için kahverengi, beyaz ve yoğun miktarda kırmızı kullanmak gerekmektedir. Bu renklerin kullanılması ile birlikte ortaya çok güzel bir ten rengi çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir