Haziran'da 5 Şirketten Temettü Dağıtımı Yapılacak

Geçtiğimiz Mayıs ayında, yoğun temettü ödemeleri gerçekleşmişti. Haziran ayında ise ay sonuna kadar 5 şirketin daha temettü dağıtımı yapacağı açıklandı.

Temettü 13.06.2021, 11:10 13.06.2021, 11:10
11
Haziran'da 5 Şirketten Temettü Dağıtımı Yapılacak
Geçtiğimiz Mayıs ayında, yoğun temettü ödemeleri gerçekleşmişti. Haziran ayında ise ay sonuna kadar 5 şirketin daha temettü dağıtımı yapacağı açıklandı. Yapılan açıklamada, hangi şirketin ne kadar oranda kar payı ödemesi yapacağı da bildirildi.

Hangi şirket ne kadar temettü ödemesi yapacak?

Haziran ayında temettü dağıtımı yapacak olan beş şirket ALCAR, VESBE, LUKSK, NTGAZ VE KRVGD işlem kodlarına sahip olan şirketler olacak. Buna göre;

  • ALCAR koduyla işlem gören Alarko Carrier tarafından, %0,31 oranla hisse başına dağıtılacak olan temettü tutarı 0,9775 TL olacak.

  • VESBE koduyla işlem gören Vestel Beyaz Eşya tarafından %2,43 oranla hisse başına dağıtılacak olan temettü tutarı 1,1930 TL olacak.

  • LUKSK koduyla işlem gören Lüks Kadife Ticaret tarafından %0,25 oranla hisse başına dağıtılacak olan temettü tutarı 0,1275 TL olacak.

  • NTGAZ koduyla işlem gören Nutrelgaz Sanayi ve Ticaret tarafından %2,66 oranla hisse başına dağıtılacak olan temettü tutarı 0,2402 TL olacak.

  • KRVGD koduyla işlem gören Kervan Gıda Sanayi tarafından %0,71 oranla hisse başına dağıtılacak olan temettü tutarı 0,1133 TL olacak.


Yatırımcılar temettü gelirlerinden nasıl yararlanacak?

Yatırımcıların temettü geliri alabilmesi için genel yatırım yöntemlerinden herhangi birini tercih etmeleri yeterlidir. Şirketlerin kar dağıtımı ödemelerinden yararlanmak için henüz temettü dağıtımları başlamamışken bile, hisselerinden almak yeterli olacaktır. Halka arz edilen şirketlerin sermaye artırımlarından yararlanmak için de aynı şekilde hisselerinden satın almak yeterlidir.

Borsada işlem gören şirketlerin, temettü dağıtımlarından yararlanmak isteyenler için herhangi bir şartları bulunmaz. Bunun nedeni şirketlerin kendi politikalarıdır. Temettü gelirleri dağıtılmadan önce şirketlerin genel kurulları tarafından onay verilir ve tüm hissedarlara, dağıtımın yapılacağı bildirilir. Bu dağıtımdan yararlanmak için bu şirketlerin hisselerinden satın almanız gerekir. Bu satın alma işlemini, temettü dağıtımlarının yapılacağı günün sabahında bile yapabilirsiniz.

 

 

Yorumlar (0)