2023 Stajyer Maaşları Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşları Ne Kadar?
0

Dönemin asgari ücretine göre 2023 stajyer maaşları belirlenmiştir. Rakamın ortaya çıkmasını sağlayan hesap, asgari ücretin %30’una denk düşüyor. Bu rakam bu yıl 1.275 TL olarak güncellenmiştir.

Staj maaşı farklılık gösteren farklı bilim dallarına ve meslek gruplarına sahip öğrenciler de mevcuttur. Bunlara örnek olarak çıraklıktan kalfalığa yükselmiş olan öğrencilerdir. Bu öğrencilerin aldıkları maaş asgari ücretin %50’sinden az olmayacak şekilde belirlenir. Bu yıl bu rakam da 2.126 TL olmuştur.

Staj esnasında her bölümün aldığı eğitim ve verdiği hizmet farklılık gösteriyor. Bu yüzden aşağıdaki başlıkların altında da daha detaylı görebileceğiniz rakamlar birbirinden farklıdır. 2023 stajyer maaşları için belirlenen sabit rakam ise ortalama aynı eğitimi alıp aynı hizmeti ve çoğunluktaki öğrencilerin emeği üzerine ortaya çıkar. Doktor ve avukat staj maaşları ile bu yılın belirlenen staj maaşı aynı değildir.

Asgari Ücretin Yüzde 30’u Ne Kadar 2023?

Meslek eğitimi gören çırak, kalfa ve stajyer öğrencilerin merak ettiği, asgari ücretin yüzde 30’u ne kadar 2023 yılı için belirlenmiştir. Öğrencilerin merak ettiği sorulara güncel cevaplar buradadır.

Bahsi geçen konu, 2023 yılı için lise ve üniversite stajı (zorunlu staj) ile mesleki eğitim birimlerinde aday çırak ve çırak öğrencilerin alacağı ücrettir. Asgari ücretin %30’unu zorunlu stajlarında alacak öğrenciler için belirlenen fiyat 1.276,02 TL’dir.

Mesleki eğitim birimlerinde çıraklık seviyesini geçip kalfa olma yeterliliğine sahip öğrenciler ise net asgari üçerin yarısını alacaktır. Yani kalfa öğrencilere 2.126,70 TL ödenecektir. Bu sistem ile yeterlilik sahibi ve eğitim açısından yol kat etmiş öğrencilerin haklarının yenmemesi adına daha fazla katkı sağlanmak istenmiştir.

Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer maaşı, aylık ücretlerin hesabı ve staj dönemi içindeki piyasada geçerli net asgari ücretin baz alınması ile belirlenir. Dönem içindeki asgari ücret miktarı üzerinden AGİ ücreti düşürülür ve çıkan sonuç %30 ile çarpılır. Bu hesapla ulaşılan rakam stajyerin maaşını ortaya çıkarıyor.

Stajyer maaşları öğrencinin eğitim statüsü ve bölümüne göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak bu rakamlara birkaç örnek ile bakabilirsiniz:

  • Lise ve üniversite stajyer maaşı 2023: 1.275 TL (yaz dönemi stajı da dahil olmak üzere)
  • Stajyer avukat maaşı: 4.730 TL (ortalama rakam)
  • Stajyer savcı maaşı: 7.940 TL
  • Intörn doktor maaşı: 1.107,06 TL

Staj Parası Kaç TL 2023?

Lise ve üniversitelerde okuyan öğrencilerin kamu kurumlarındaki zorunlu stajları ile aylık aldıkları bir ödeme vardır. Staj parası kaç TL 2023 yılı bazında cevaplanacak olursa, 1.275 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücreti alacak olan lise öğrencileri ile üniversitelerin; mühendislik, öğretmenlik, hemşirelik, çocuk gelişimi, bankacılık gibi bölümlerinde okuyan öğrenciler için geçerlidir. Bu bölümler dışında farklı ücrete tabi olanlardan bazıları yukarıdaki başlık altında belirtilmiştir.

Büyük devlet kurumları yanında küçük ve 20 kişinin altında çalışan sayısına sahip çalışma alanları da mevcuttur. Bu işletmelerde çalışan öğrencilerin alacağı staj parası 2023 yılı bazında 850 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Maaşı 2021 Ne kadar?

Stajyer maaşı 2021 ne kadar tutuyor, şu anki dönemimizde olan staj maaşı ile kıyaslama açısından önemlidir. Lise ve üniversite öğrencileri için 2021 yılında staj maaşı 767 TL olarak belirlenmişti. Bu rakam yaz dönemi stajı için de geçerliydi.

Bu maaşları vermeleri üzerine işletmelere devlet katkısı mevcuttur. Çalışan sayısı 20 ve üzeri olan işletmelere 255,75 TL uygulanıyordu. Ancak çalışan sayısı 20’den az olan işletmelere de 511,55 TL ödeniyordu.

2023 Stajyer Maaşları Ne Zaman Yatar Lise?

Özellikle mesleki ve teknik lisesi öğrencilerinin zorunlu mesleki stajları vardır. Bu zorunlu staj öğrencileri, 2023 yılı için yeni belirlenen asgari ücret üzerinden alacakları ücreti takip ediyorlar. 2023 stajyer maaşları ne zaman yatar, zorunluluk stajındaki öğrencilerin merak ettiği bir sorudur.

Bu maaşlar, ayın 15’i ve ayın 20’si olmak üzere stajın yapıldığı kurum tarafından yatırılıyor. Ayın 20’sinden sonra staj maaşı yatmayan öğrencilerin, staj yaptıkları kurumun ilgili birimine bu durumu bildirmesi gereklidir. Bu durum kamu kurumları için geçerlidir.  

Zorunlu stajını kamu değil de özel sektörde yapan öğrenciler maaşlarını, işletmenin diğer çalışanları ile aynı gün alırlar. Yani özel sektör stajındaki bir öğrenci aylık ödemesini ayın 1’i ile 10’u arasında alıyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir