Radyoloji Teknikeri Maaşı 2023 – Devlette, Özelde

Radyoloji Teknikeri Maaşı 2023 – Devlette, Özelde
0

Devlette Radyoloji Teknikeri Maaşı 2023

Devlette Radyoloji Teknikeri maaşı 2023 yılında zamlandı. Yapılan zamlardan sonra ise net rakamlar araştırılmaya başladı.  Tıbbı görüntüleme teknikeri adı da verilen röntgen teknisyenleri devlette mesleki tecrübelerine göre maaş alıyorlar. 

  • Devlette Radyoloji Teknikeri maaşları buna göre en düşük maaş miktarları 10.000 TL seviyelerinden başlayarak 14.000 TL seviyelerine kadar çıkıyor.

Kaç yıldır çalıştığına, memurluk kademesine göre belirttiğimiz aralıkta maaşları değişiyor.

Radyoloji Teknikeri Maaşı

Radyoloji Teknikeri maaşı oldukça yoğun şekilde merak ediliyor. Mesleğe yeni başlayanlar ya da bu bölümü okumak isteyen öğrenciler hem istihdamı hem de alınan maaş miktarlarını takip ediyor.  Röntgen teknisyenleri hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde hizmet verebiliriz. Özel ve devlette alacakları en düşük ve en yüksek maaşlar 2023 yılında şu şekildedir;

  • Özel hastanede röntgen teknikeri maaşı: 9.000 TL-12.000 TL arası 
  • Devlet hastanesinde röntgen teknikeri maaşı: 10.000 TL-14.000 TL arası 

Çalışacağınız kurum ve mesleki tecrübeniz alacağınız maaş miktarında en önemli faktörlerden biri olarak yansır.

Yurtdışında Radyoloji Teknikeri Maaşları

Yurtdışında radyoloji teknikeri maaşları ülkeye göre farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak Avrupa ülkelerinde verilen maaşlar hakkında ortalama bir rakam söylemek mümkündür. Bazı ülkelerde Dolar bazılarında ise Euro bazlı maaş ödemesi yapılıyor. 

  • Genel olarak işe yeni başlayan radyoloji teknikerlerinin alacakları maaşlar 3.000 Dolar ile 4.000 Dolar arasında değişkenlik gösterir.  Mesleki tecrübesi fazla olanlar ise yurtdışında daha yüksek maaş alabiliyorlar.

Radyoloji Teknikeri Nasıl Olunur?

Radyoloji Teknikeri nasıl olunur, kaç yıl okunur ve istihdamı nasıldır gibi sorular çok yoğun araştırılıyor. Özellikle de meslek seçimi yapacak öğrencilerin bu sorulara yanıt aradığını söylemek mümkündür. Hızlıca detaylarını aktarmak gerekirse de;

  • Radyoloji Teknikeri olmak için Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının Röntgen ve Tıbbi Görüntüleme Sistemleri bölümünü okumanız gerekiyor.
  • Bu bölüm 2 yıllık bir ön lisans bölümüdür.

Röntgen ve Tıbbi Görüntüleme Sistemleri bölümünden mezun olduktan sonra Radyoloji Teknikeri olarak özel ya da devlet hastanelerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Radyoloji Teknikeri Kaç Saat Çalışır?

Radyoloji Teknikeri kaç saat çalışır sorusuna sık şekilde cevap aranıyor. Devlet hastanelerinde radyoloji personelleri daimi olarak çalışır.

  • Yani günde 7 saat ve haftanın 7 günü izinsiz olarak çalışırlar. Kanuni olarak çalışma süreleri haftada 35 saat ile sınırlandırılmıştır. 

Kanuni çalışma süresini geçmemek için vardiyalı olarak çalışılabilir. Özel hastanelerde bu süre hastanenin çalışma politikasına göre farklılık gösterebilir. Özel hastanelerde nöbet ya da ekstra mesai şeklinde daha uzun saatler de çalışılabiliyor.

Radyoloji Teknikerliği Hangi Bölüm?

Röntgen teknikerliği Hangi bölüm sorusuna hızlıca yanıt verelim.

  • Radyoloji Teknikeri olmak için 2 yıllık, Röntgen ve Tıbbi Görüntüleme Sistemleri bölümünden mezun olmanız gerekiyor.

Bu bölüm Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında bulunan bir ön lisans bölümüdür.

Radyoloji Teknikerliği 2022 Maaşı

  • Radyoloji teknikeri 2022 maaşı 2023 yılına kıyasen daha düşük yansıyordu. Yeni mezun olan radyoloji teknikerleri geçtiğimiz 2021 yılında 5.500 TL ile 7000 TL arasında maaş alıyordu.

Bu rakam asgari ücrete de getirilen zamlardan sonra güncellenerek 2023 yılında 12.000 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir