Profesör Maaşları Ne Kadar 2023?

Profesör Maaşları Ne Kadar 2023?
0

Akademi dünyasında şu sıralar en çok merak edilen sorulardan biri de profesör maaşları konusu ve gelen zamlardır. Ülkemizde hem kamu hem de özel üniversitelerde görev alan binlerce profesör ve kariyerine bu noktada devam etmek isteyen birçok aday bulunmaktadır. Kendini bilime adamış ve dünya çapında birçok başarıya imza atmış olan profesörlerimiz maaşlarının enflasyondan ne oranda etkilendiğini merak etmektedirler.

Akademisyen maaşları genel olarak unvana ve kademeye göre değişmektedir. Bununla birlikte devlet veya vakıf üniversitesine, çalışma süresine göre de maaşlar farklılık göstermektedir. Vakıf üniversiteleri akademisyenlere en az devlet tarafından verilen maaş kadar ödeme yapmaktadır. Türkiye’de en yüksek profesör maaşı veren üniversiteler ise Kadir Has Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Koç Üniversitesi olarak biliniyor. Bu yazımızda 2023 profesör maaşları ne kadar oldu, profesör maaşlarına yüzde kaç zam yapıldı gibi akla takılan sorulara cevap verdik. İşte detaylar.

Profesör Maaşları 2023

TÜİK tarafından açıklanan resmi verilere göre emekli ve memur maaşlarına %25,65 oranında zam yapılacak. Bu verilere göre araştırma görevlisi, akademisyen ve profesör maaşlarına da aynı oranda zam yapılacak. Açıklanan yeni zamlarla birlikte 2023 profesör maaşları 13.936 TL iken 17.510 TL’ye yükseldi. Bununla birlikte ek ders ve diğer konular ile profesör maaşları bu rakamdan daha yüksek olabilmektedir. Özellikle birçok özel üniversitede bu rakamdan daha yüksek profesör maaşları ödemesi yapabilmektedir. 2023 yılı içerisinde yapılan ödemeler bu şekildedir.

Profesör Nedir?

En yüksek düzeydeki akademik unvana verilen isim profesördür. Profesörler sosyal, bilimsel ve akademik alanda önemli çalışmalar yaparlar. Türkiye’deki üniversitelerde profesör olmak için doçentlik aldıktan sonra en az 5 yıl süreyle ilgili bilim dalına profesör maaşları kadrosunda çalışan ve özgün yayınlar yapan akademisyenler profesör unvana sahip olabilir.

Nasıl Profesör Olunur?

Türkiye’de profesör olmanız için şu aşamaları başarıyla bitirmeniz gerekiyor:

 • Öncelikle bir lisans programından mezun olmanız gerekiyor. Sonrasında yüksek lisans yaparsanız uzman ve sonra da doktora yaparsanız eğer kendi bilim dalınızla ilgili bir bölümde çalışıyorsanız doçent unvanına sahip olursunuz. Lisans eğitimi sonrasında araştırma görevlisi olarak alanınızda belli bir süre çalıştıktan doktora yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise doçent unvanını almak için Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen tüm kriterlere uymanız gerekiyor.
 • Profesörlük kadrosu için başvuran doçent adayların niteliğini ve bilimsel yeterliliğini tespit etmek için ilgili bilim dallarından 5 profesör görevlendirilir. Seçilen bu adaylardan en az 3’ü farklı üniversitelerden veya gelişmiş teknoloji enstitülerinden olmalıdır. Bu profesörler her aday için ayrı ayrı rapor yazarak değerlendirme yaparlar. Ardından bu raporlar göz önüne alınarak rektör tarafından profesör ataması yapılır.
 • Profesör olmak için hem devlet hem de üniversitelerde dönem dönem açılan profesör kadrolarını takip etmeniz gereklidir. Profesör maaşları sorusunu merak edenler için bu unvana sahip olan kişilerin hem yürüttükleri çalışmalar hem de yaptıkları açıklamalar ile alanında saygınlık sahibi olan akademisyenlerdir diyebiliriz. Her akademisyenin hayali profesör olmaktır. Eğer gerekli şartları taşıyorsanız öz geçmişiniz ve gerekli diğer belgeler ile profesör kadrolarına başvuru yapabilirsiniz.

Profesör Olmak İçin Sırasıyla Hangi Aşamalardan Geçmek Gerekir?

Bir alanda eğitimli, uzman veya çok iyi olmanız profesör olmak için tek başına yeterli değildir. Yeterli olduğunuzu ispat etmeniz gereklidir. Öncelikle adayların doçent unvanına sahip olması gereklidir.

Doçent unvanını almış olan akademisyenlerin ilgili alanda en az 5 yıl süre ile çalışmış olması gereklidir. Bu süre boyunca adayın uluslararası alanda kabul görmüş bilimsel makalelerinin olması önemlidir.

Atama sürecinden önce inceleme, denetim ve rapor yazma süreçleri gerçekleşir. Tüm süreçler olumlu sonuçlanırsa profesör maaşları, kadrosuna atanmaya hak kazanırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : AKADEMİSYEN MAAŞLARI 2023

Profesör Ne İş Yapar?

 • Profesörler öğrencilerin en iyi şekilde anlayıp öğrenmesi için gerekli olan sistemleri kurar ve ortam oluştururlar.
 • Ders programları ve dersin mantığı oluşturulur.
 • Sunum, proje, ödev ve sınavlar yaparak öğrencilerin gelişimini değerlendirirler.
 • Bilimsel çalışmalar yaparak bulundukları alana katkı sağlarlar.
 • Tez danışmanlığı yaparak öğrencilerin tez hazırlamasına yardım ederler.
 • Haber, makale ve kitaplar yazarlar.
 • Çalıştığı üniversiteye katkı sağlarlar.
 • Politika, fikir, akademik vb. alanlarda sürekli üretim içerisinde olan akademisyenlerdir.
 • Çalıştıkları üniversitenin politikalarına aykırı hareket etmemeye özen gösterirler.

 

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir