Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020
0

Muayene olmak isteyen kişiler devlet hastaneleri ile birlikte özel hastaneleri de tercih edebilmektedir. Özel hastaneler, nüfusun yoğun olduğu pek çok ilde tercih edilir. Çünkü devlet hastaneleri de büyük illerde oldukça yoğundur. Aynı zamanda özel hastanelerin hizmet kalitesi devlete göre çok daha yüksektir. Konfor ve rahatlık isteyen pek çok kişi özel hastaneleri tercih eder. Özel hastanelerin bir kısmı SGK ile anlaşmalıdır ve ücretlerinin belirli bir tutarı devlet tarafından karşılanır. Özel hastane muayene ücretleri 2020 yılında, diğer yıllarda olduğu gibi devlet tarafından belirlenmektedir. Devlet her yıl bu hastanelerin taban fiyatlarını belirler.

Özel hastanelerin muayene ücretleri 2020 neye göre belirlenir?

Özel hastanelerin fiyatları birbirinden faklıdır. Özel hastanenin ismine, bünyesinde bulanan doktorlara, bölümlerine, doktorların uzmanlığına, muayene katılım payına ve yapılacak tahlillere göre ücretler farklılık gösterir. Ayrıca hastanede kalış süreniz ve ameliyat çeşitleri de özel hastane fiyatlarını etkiler. Özel hastanelerde bulunan servislerin yoğunluğu da fiyatlar üzerinde etkilidir.

Özel hastanelerin muayene ücretleri 2020 yılında 15 TL ile başlar. Bu tutar katılım payı olarak alınmaktadır. Bu tutar devlet tarafından belirlenir. Katılım payı, sağlık hizmeti alan her hasta tarafından hem devlet hem de özel hastanelerde ödenmektedir. Bu tutara ek olarak özel hastaneler, muayene ücreti de almaktadır. Muayene ücreti devlet hastanelerinde, sigortalı olan kişilerden tahsil edilmez. Ancak sigortalı olsanız bile özel hastanelerde hem katılım payı hem de muayene ücreti ödersiniz.

Özel hastanelerin muayene ücretleri 2020 nasıl hesaplanır?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi her özel hastane, kendi ücretini kendisi belirler. Hangi hastaneye ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilmenizin bir yolu vardır. Oturduğunuz yerden hangi hastanede hangi tedaviyi olacaksanız, bu tedavi için ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama için SGK’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://gss.sgk.gov.tr/SaglikHizmetSunuculari/ bu adresi tıklayarak da ücret hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Özel hastane muayene ücretleri 2020 hesaplaması için bu adresten ilk olarak bulunduğunuz ili seçmeniz gerekir. Ardından hastane, branş ve doktor seçimini de yapabilirsiniz. Son olarak “ne kadar ilave ücret ödeyeceğim” kısmına tıkladığınızda, ödeyeceğiniz ücreti detayları ile görüntüleyebilirsiniz.

Özel hastanelerin muayene ücretleri 2020 alanında ilave ücret alınmayacak kişiler;

SGK’nın internet sitesinde, ilave ücretin alınmayacağı hastalar belirtilmiştir. Bu hastalardan kanuna göre ilave ücret tahsil edilemez. Kanunda belirtilen ilave ücret alınmayacak hastalar ise şöyledir;

 • 2330 sayılı kanuna göre aylık alan kişiler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler
 • Devletten şeref aylığı alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • Harp malulü olan ve aylık alan kişiler
 • Yurt içi ya da yurt dışında herhangi bir terör olayından zarar gören kişiler ile bu olaylar sonucunda ölen ya da öldürülen kişilerin ailelerinden ilave ücret tahsil edilmez.

Özel hastanelerin ilave ücret tahsil edilmeyen branşları nelerdir?

Özel hastanelere muayene olmaya gittiğinizde, hangi branşlardan ilave ücret alınmayacağını da bilmeniz gerekir. Özel hastanelerin ilave ücret almadığı branşlar ise şöyledir;

 • Doğumsal anormallikler için yapılan cerrahi işlemler
 • Travma vakaları
 • Hemodiyaliz tedavileri
 • Başka bir hastaneden sevk ile gelen kişiler
 • Kanser tedavileri için kullanılan radyoterapi, kemoterapi, izotop gibi tedaviler
 • Acil servise gelerek yatışı yapılan hastalar
 • Organ, kök hücre ve doku transferi yapılan kişiler
 • Yoğun bakım hizmetleri
 • Yanık tedavisi hizmeti
 • Acil tıbbi müdahale uygulanan hizmetler
 • Yeni doğan ünitesi sağlık hizmetlerinden ilave ücret tahsil edilmez.

Bilindiği üzere dünya genelinde pandemi ilan edilen hastalık Covid-19’dur. Bu hastalık için hastaneye başvuran kişilerden muayene katılım payı ve ilave ücret alınmaz. Korona virüs tedavisi yapılan, tanısı koyulan hastalar için hiçbir ücret talep edilemez. Bu kanun, tüm özel ve devlet hastaneleri için geçerlidir. Ayrıca yine kanun kapsamında, özel hastanelerin acil bölümlerinde giriş yaptıran hastalardan ilave ücret talep edilemez.

Eğer özel hastanelerde muayene ve tedavi olduysanız ve sizden alınan ücret 100 lirayı aştıysa, hastane tarafından size ayrıntılı fatura verilmek zorundadır. Bu faturada yapılan tüm işlemler detaylı olarak yer almalıdır. Hastalar, bildirim yapılmadığında ya da çok fazla ücret talep edildiğinde ALO 170 numarasını arayarak şikâyette bulunabilirler.

Özel hastanelerin muayene ücretleri ve toplam fiyatlarının güncel hali nasıldır?

Özel hastanelerin muayene ücretleri, SUT tarafından belirlenmektedir. SUT, sağlık uygulama tebliğinin kısa adıdır. Bu tebliğ, devlet tarafından çıkarılmaktadır. Bu tebliğe göre SGK ile anlaşması olan özel hastanelere devlet tarafından ödenen tutar 32 liradır. Özel hastaneler, bu tutarın en fazla 2 katı kadar ücret alabilmektedir. Eğer özel hastanelere bu ücreti ödemek istemiyorsanız özel sağlık sigortası yaptırabilir ya da tamamlayıcı sağlık sigortası için başvuruda bulunabilirsiniz.

Özel hastanelerin muayene ücretleri 2020 yılında muayene olduğunuz bölüme ve doktorun uzmanlığına göre değişir. Ortalama olarak fiyatlardan bahsetmek gerektirse dahiliye doktoruna muayene olmak isteyen bir hasta 25 lira ile 60 lira arasında muayene ücreti öder. KBB bölümünden ise 30 ile 50 lira arasında muayene ücreti alınmaktadır. Doktorun uzmanlığına göre ortalama muayene ücretleri;

 • Uzman doktorlar için 150 lira ile 250 lira arası
 • Doçent doktorlar için 250 lira ile 350 lira arası
 • Profesörler için de 350 lira ile 400 lira arasında değişmektedir.

Özel hastanede muayene olduğunuz doktorlar 10 gün içinde tekrar kontrole gelmenizi isteyebilirler. Bu 10 gün içinde sizden, ekstra muayene ücreti talep edilmez. Yalnızca randevunuzu alarak doktorunuza gidebilir ve hiçbir ücret ödemeden muayene olabilirsiniz. 10 gün dolduğunda yeniden muayene ücreti alınacaktır.

Özel hastanelerin muayene ücretleri ve tahlil ücretleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, hastanelerin kendileriyle görüşmenizi tavsiye ederiz. Çünkü en doğru bilgiyi hastanenizden alırsınız. Bizim belirtmiş olduğumuz fiyatlar ortalamadır ve her hastaneye göre farklı fiyat tarifesi uygulanabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir