Özel Hastanelerde İkili Tarama Testi Fiyatları 2023

Özel Hastanelerde İkili Tarama Testi Fiyatları 2023
0

Hamilelik, sürekli kontrollerle ilerleyen yaklaşık 40 haftalık bir süreçtir. Hem annenin hem de bebeğin, sağlıklı bir şekilde bu süreci geçirmesi için bu süre zarfında gerekli birçok test yapılır. Bu testlerden biri de ikili tarama testidir ve çok önemli bir testtir. Test, devlet hastanelerinde de yapılmaktadır. Ancak randevu bulmak çok zor olabilir. Bundan dolayı özel hastanelere ya da kliniklere gidilmesi gerekebilir. Özel hastanelerde ikili tarama testi fiyatları 2023 yılında az da olsa bir artış yaşadı. İkili tarama testi çok maliyeti olan bir test değildir. 2023 yılı için 250 TL ile 500 TL arasında ücretinin değiştiğini söyleyebiliriz. Bu fiyat aralığı testin yapılacağı hastaneye, doktora, sigorta durumunuza göre değişebilmektedir.

İkili Tarama Testi Nedir?

Özel hastanelerde ikili tarama testi fiyatları 2023’ başlıklı yazımızda size net bir miktar olmasa da fiyat aralığından bahsettik. Yazımızın devamında oldukça önemli olan bu testin ayrıntılarını, bilinmesi gerekenleri açıklayacağız.

İkili tarama testi, anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu, gelişimini incelemek için yapılan birçok testten sadece biridir. Bu test ense kalınlığı testi olarak da bilinir. İkili tarama testi kromozomal anomaliler ile ilgili yapılan bir testtir. Testin amacı, anne karnındaki bebeğin yaşayabileceği Down sendromu gibi kromozomal anomaliler riskini belirlemektir. Test ultrasonografik incelemenin yanı sıra, anneden kan alınarak laboratuvar ortamında incelenmesi ile bebek ve annede bir sorun olup olmadığına bakılır. Ultrasonografi ile bebeğin gerekli ölçümleri yapılır. Bunlar ense kalınlığı, baş popo mesafesi, burun kemiği ölçümleridir.

İkili tarama, hamileliğin 11. ile 14. haftaları arasında yani ilk 3 ay içinde gerçekleştirilir. Bunun sebebi de hamileliğin erken döneminde bebekte yaşanabilecek riskleri belirlemek ve anne baba adaylarını bu konuda bilgilendirmektir. Test 15-20 dakika arasında sürer. Kesinlik bildiren bir test olmamasıyla birlikte risk ve olasılık hesaplamak için yapılan bir tarama testi olduğunu da eklemek gerekir. %90-95 oranında doğruluk payı olan bir test olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca testi yapmak zorunlu olmamakla birlikte doktorun anneyi bilgilendirmesi zorunludur. Testin yapılması önerilir.

İkili Tarama Testinin Belirlediği Sağlık Problemleri

İkili tarama testi ile bebeğin sağlık durumu incelenir. Test ile bebekte olup olmadığının belirlenmeye çalışıldığı iki tane rahatsızlık vardır. Bunlardan biri Down sendromu bir diğeri ise Edward sendromudur. Yapılan bu test ile belirtilen rahatsızlıkların bebekte olma riski hesaplanır.

Test ile riskine bakılan sağlık problemlerinden Down sendromu, tedavisi yapılamayan fiziksel ve zihinsel problemler yaratan genetik bir bozukluktur. Normal bir insanda bulunan 46 kromozom bu sağlık problemine sahip kişilerde 47 tanedir. Bir diğeri olan Edward sendromu ise zihinsel sakatlık, sindirim sistemi ile ilgili problemler, kalp problemleri, büyüme eksikliği gibi sorunlara neden olan hatta hayati tehlike oluşturan bir genetik bozukluktur.

İkili Tarama Testi Yaptırması Gerekenler Kişiler

Bazı unsurları taşıyan ailelerde bu problemleri yaşayabilecek bebeklerinin olma riski yüksek olabilir. Hamile olan kişinin 35 yaşından büyük olması, birden çok düşük yaşamış olması, ailesinde ya da kendisinde Down sendromlu bebek bulunması, akraba evlilikleri, genetik hastalıklar, hamile kişinin sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarının olması riski yükselten unsurlardandır. Herkesin yaptırması önerilir. Ancak bu bahsettiğimiz unsurlara sahip kişilerin bu testi yaptırması önemlidir. Özel hastanelerde ikili tarama testi fiyatı 2023 yılı için çok pahalı belirlenmemiş olup isterseniz sıkı bir takiple devlet hastanelerinden de randevu oluşturabilirsiniz.

İkili Tarama Testi Sonucunun Yorumlanması

İkili tarama testinin sonucu, 1-2 gün içinde çıkmaktadır. Test sonucunda 1:1000 ya da üzerinde bir değer çıkıyor ise negatif yani yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkların bebekte olma riskinin düşük olduğunu gösterir. Ancak sonuçta 1:10 ile 1:250 oranı çıkıyorsa bu pozitiftir, yani riskli olduğu anlamına gelir. Testin pozitif çıkması da negatif çıkması da kesinlik belirtmez. Çünkü bu sadece bir risk hesaplama testidir. Oranlara göre ikili test sonucu pozitif çıkan 30 kişiden yalnızca birinin bebeğinde rahatsızlık görülmüştür. Testin pozitif çıkması durumunda başka testler de yapılarak duruma bakılır.

Özel hastanelerde ikili tarama testi fiyatları 2023’ başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi hamilelik sürecinde hem anne hem de bebek için özel bir takibin olması gerekir. Yapılacak testler ile yaşanacak birçok problemin önüne geçilebileceği unutulmamalı ve uygulanmalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir