Özel Hastane Dahiliye Muayene Ücreti 2023

Özel Hastane Dahiliye Muayene Ücreti 2023
0

Özel hastane dahiliye ücreti 2023 yılı için farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak 100 TL ile 350 TL arasında olmaktadır. Devlet hastanelerin ücretsiz olan dahiliye muayene işlemi, özel hastanelerde belirli bir ücret karşılığında gerçekleştirilmektedir. Muayene karşılığında yapılacak ücretin miktarı kişinin sigortalı olup olmamasına, başvurulan özel hastanenin devlet ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmasının olup olmamasına ve muayene edecek doktorun uzmanlığına göre değişmektedir.

Özel Hastane Dahiliye Muayene Ücreti 2023

İl bazlı ve hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Hastane Dahiliye Muayene Ücretleri : 100-350 TL arasında değişmektedir. 

Özel hastane dahiliye muayene ücretlerinin minimum tutarları ise her sene SGK tarafından belirlenmektedir. Ayrıca, muayene sırasında yapılması gereken tetkik ve tahlil işlemlerin ücretleri ve katılım payı da ücrete yansıtılmaktadır. 

Özel Hastaneler Ne Kadar İlave Ücret Alabilir?

Özel hastane dahiliye tetkik ücretleri 2023 yılında ortalama olarak; yapılacak kan ve idrar tahlili gibi işlemlerin karşılığı olarak yaklaşık 150 ila 300 TL arasında değişmektedir. Özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı başka bir sigortası bulunan kişilerin ise muayene kapsamında bulunan tetkik ve tahliller için herhangi bir ücret ödemelerine gerek yoktur. Sigortası bulunmaktan hastalar ise özel sağlık kuruluşlarına başvuru yaptıkların yukarıda belirtilen fiyat aralıklarında bir ücret ödemektedirler. Özel hastane dahiliye tetkik ücretleri hakkında daha net bir rakam almak için hastane ve poliklinikleri arayarak bilgi alma şansınız bulunmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Dahiliye Muayene Ücreti Ne kadar?

Devlet hastanelerinde dahiliye muayene ücreti sigortalı olunması halinde bulunmamaktadır. Sigortası bulunmayan kişiler ise devlet hastanelerinde 30 ila 50 TL arasında değişen muayene ücretini ödeyerek cildiye muayenesi olabilmektedir. Ayrıca gidilen dahiliye bölümünde tahlil ve testler için muayene ücreti hariç olmak üzere ek ücretler de çıkabilmektedir.

Özel Hastane Dahiliye Ücretini SGK Öder Mi?

Dahiliye bölümünden muayene olmak isteyen birçok kişi; ‘Özel hastane dahiliye ücretini SGK öder mi?sorusunu sormaktadır. SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde muayene olunması halinde masrafların belli bir miktarı SGK tarafından ödenmektedir. SGK’lı olmamanız veya özel hastanenin SGK ile anlaşmasının olmaması halinde ise normal özel muayene ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Özel Hastane Katılım Payı Ne Kadar?

Özel hastane dahiliye muayene katılım payı 5510 numaralı Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenen ve sağlık hizmetinden yararlanılması amacıyla, genel sağlık sigortalısı olanlar ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerce ödenecek tutardır. Katılım payı sabit bir bedel olup; mültecilerin ve yeşil kartlıların muaf tutuldu bir ücrettir. 2023 yılı için 15 TL şeklinde belirlenmiştir. Hastalar, muayene olacakları hastanenin danışma veznesine başvuru yaptıkları zaman; kendilerinden katılım payı talep edilmektedir. Emekli kişilerin ve bakmakla yüküm oldukları kişiler için katkı payı emekli maaşından düşülmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir