Özel Hastane Acili Ücretli mi 2023?

Özel Hastane Acili Ücretli mi 2023?
0

Özel hastaneler genel olarak gerçekleştirdiği tüm işlemler sonucunda belli bir ücret talep etmektedir. Bundan dolayı birçok kişi özel hastanelerin acil bölümlerinin ücretli olup olmadığını merak ediyor. Biz de buna bağlı olarak yazımız da ‘Özel hastane acili ücretli mi 2023’ sorusunun cevabını vereceğiz.

Özel Hastane Acili Ücretli mi 2023?

Geçen yıllarda 30338 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, Acil polikliniğine başvuran hasta, yapılan muayene sonrasında hekim tarafından acil hal durumunda bir hasta olduğu onaylanırsa hiçbir şekilde ücret ödemez. Burada acil hal olarak bahsedilen şey ise 24 saat içinde hastada hayati tehlikeyi oluşturan ya da sağlık bütünlüğünü bozan sorunların doğabileceği durumlardır.

Eğer hekimin değerlendirmesi sonucu hasta acil hal durumu olarak kabul edilmiyorsa ücret talep edilebilmektedir. 

Özel Hastanelerde Acil Ücreti Alınmayan Durumlar

Yukarıda özel hastanelerin acillerinde belli kriterler karşılanıyor ise ücret alınamayacağını belirtmiştik. ‘Özel hastane acili ücretli mi 2023’ başlıklı yazımızın devamında ise ücret talep edilemeyecek durumları ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. Acil servis hizmetlerinden yararlanan hastalardan ücret talep edilemeyen durumlar şöyledir:

  • Trafik kazası sonucu acil servise gelen kişilerden ücret talep edilemez.
  • Boğulma vakalarının yanı sıra intihar girişiminde bulunan kişilerden de ücret alınamaz.
  • Terör olayları kaynaklı yaralanmalarda, bıçaklanma ve kavga sonrası acil servise başvuran kişilerden ücret alınamaz.
  • Uzuv kopması ve iş kazası sonucu oluşan rahatsızlıklarda acil servislerde ücret talep edilemez.
  • Elektrik çarpması, donma ve yanma durumlarında ücret talep edilemez.
  • İç kanamaya neden olacak sorunlarda ücret talep edilmez.
  • Solunum yollarında olan tıkanmalarda, ciddi alerjik reaksiyonlarda ve krizlerde acil servise gelen hastalardan ücret talep edilemez.
  • Yüksek tansiyonun yanı sıra kalp krizi ve ritim bozukluklarında acil servisler ücret talep edemez.

Sıraladığımız bu durumlar acil hal durumuna girmekte olduğu görülüyor. Bundan dolayı yönetmelik kararına göre yukarıdaki rahatsızlıklar sonucunda hastadan ücret talebinde bulunulamaz.

Özel Hastaneler Acil Ücreti Alırsa Ne Yapılmalıdır?

Özel hastane acili ücretli mi 2023’ sorusunun cevabının belli durumlar dahilinde ücretsiz olduğunu söylemiştik. Ancak bazı hastaneler ücret talebinde bulanabilir. Bu durum yasal değildir. Eğer hasta acil hal durumuna uyduğu halde ücret talep edilirse hasta ödediği ücretin makbuzunu saklamalıdır. Daha sonra durumun hastane tarafından değerlendirilmesi için hastanenin gerekli makamlarına dilekçe vermelidir. Eğer hasta cevap alamazsa 184 numarası Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayabilir. Duruma göre tüm yasal haklarını kullanarak acil servis ücretinin geri iadesini talep edebilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir