Siyasi Parti Üyeliği İptal Dilekçe Örneği

Bilindiği gibi 18 yaşını doldurmuş, medeni ve siyasi haklarını kullanabilen, hakkında kısıtlılık kararı bulunmayan herkes siyasi parti üyesi olabilir. Bunun yanında kanunda açıkça belirtilmiştir ki, Yüksek Yargı Organına mensup kişiler, hakimler, savcılar, ve memur statüsündeki görevliler, silahlı kuvvetler çalışanları ve yüksek öğretim öncesi öğrencileri siyasi partilere üye olamazlar.

Örnek Dilekçeler ve Formlar 08.09.2019, 21:06 08.09.2019, 21:06
66
Siyasi Parti Üyeliği İptal Dilekçe Örneği

Bilindiği gibi 18 yaşını doldurmuş, medeni ve siyasi haklarını kullanabilen, hakkında kısıtlılık kararı bulunmayan herkes siyasi parti üyesi olabilir.


Bunun yanında kanunda açıkça belirtilmiştir ki, Yüksek Yargı Organına mensup kişiler, hakimler, savcılar, ve memur statüsündeki görevliler, silahlı kuvvetler çalışanları ve yüksek öğretim öncesi öğrencileri siyasi partilere üye olamazlar. 


Siyasi parti üyeliği bulunanların, bir önceki paragrafta belirtilen hallerden her hangi birine sahip olması halinde siyasi parti üyeliği iptal başvurusunda bulunmalıdırlar.

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Sorgulanır?

Siyasi parti üyeliğine ilk paragrafta belirttiğimiz halleri taşıyan herkesin başvurabileceğini belirtmiştik. Ancak haber ajanslarından ve sosyal medyadan gördüğümüz ve öğrendiğimize göre, rızası dışında da siyasi parti üyeliğine kayıt yaptırılanlar olmaktadır.


Böyle bir durumu kontrol ettirmenizde fayda vardır. Bunun için E-Devlet Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. 


Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama için TIKLAYIN.


 

Siyasi Parti Üyeliği İptal Dilekçe Örneği

Siyasi parti üyeliği sonlandırma işlemleri için bulunduğunuz yerdeki seçim kurullarına başvuruda bulunabilirsiniz. Siyasi parti üyeliği iptal dilekçe örneğini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Dilerseniz dosya halinde de indirebilirsiniz.


T.C


YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA


Gönderilmek Üzere


………………….SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINA


Halen kayıtlı bulunduğum ……………………………….. Partisinin parti üyeliğinden/kurucu üyeliğinden istifa etmek istiyorum.


Bu hususta gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim. …./….../20…


                                                                                                    İMZA


                                                                                              ADI SOYADI


ADRES :


TEL :


Kimlik Bilgilerim :


TC Kimlik No :


Ana Adı :


Baba Adı :


Doğum Yeri :


Doğum Tarihi :


EK :


Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Siyasi Parti Üyeliği İptal Dilekçe Örneği İndirmek İçin TIKLAYIN.E-Devlet Siyasi Parti Üyeliği İptali


Siyasi parti üyeliği iptal işlemleri arasında e-devlet sistemi de bulunmaktadır. Dilerseniz e-devlet üzerinden siyasi parti üyeliği sonlandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 


E-Devlet Siyasi Parti Üyeliği İptali 


Yorumlar (0)