Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzni

Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzni Devlet Memurluğundan Çıkarılan Ardından Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzin Hakkı Göreve iade edilen memurun yıllık izni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre yıllık izinlerin kullanılışında mevcut yıl içindeki izinler ve bir önceki yıl izinler haricindeki tüm izinler silinmektedir. Devlet memurluğundan çıkarma cezası ile kamu görevinden çıkarılan personel yargı kararı ile görevine iade edilmesi halinde yargı kararının uygulanması zorunludur.

Memur Hukuku 09.12.2018, 00:19 09.12.2018, 00:19
12
Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzni

Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzni


Devlet Memurluğundan Çıkarılan Ardından Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzin Hakkı


Göreve iade edilen memurun yıllık izni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre yıllık izinlerin kullanılışında mevcut yıl içindeki izinler ve bir önceki yıl izinler haricindeki tüm izinler silinmektedir.

Devlet memurluğundan çıkarma cezası ile kamu görevinden çıkarılan personel yargı kararı ile görevine iade edilmesi halinde yargı kararının uygulanması zorunludur. Bu şekilde devlet memurluğundan çıkarma cezası yargı organı tarafından kaldırıldığında, bu tür idari işlem hiç olmamış sayılır. Devlet memurluğundan çıkarılmasaydı ne hak ederdi bunlar araştırılır. Ve idarenin kararının iptali halinde tüm mali ve sosyal haklar personele geri verilir.

Yukarıda bahsettiğimiz yıllık izinlerin kullanılması ile ilgili hüküm nedeniyle de, mevcut yılın yıllık izni ve bir önceki yılın yıllık izni ilgili personele verilir. Ondan önceki yıllık izin hakları silinmektedir.

Örnek verecek olursak 2014 yılında görevinden ihraç edilen bir personel 2018 yılının aralık ayında yargı kararı ile görevine dönmüş ise, 2018 yılı yıllık izni ve 2017 yılı yıllık izni tarafına tahsis edilir ve kullandırılır. Bundan önceki yıllara ait izinler özlük dosyasına işlenemez.

Yorumlar (0)