Macrol Şurup Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı 2023

Macrol Şurup Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı 2023
0

Macrol 125 MG Ne İşe Yarar? 

Macrol 125 MG ne işe yarar, neden kullanılır gibi sorulara sıkça cevap aranıyor. Macrol şurup farklı organizmalardan kaynaklanan bazı enfeksiyon hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Genel olarak solunum yolu enfeksiyonlarında kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.  Bademcik iltihapları, alt solunum yolu enfeksiyonu, sinüs iltihapları, bronşit ve üst solunum yolu iltihapları gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir.

Macrol 125 MG Fiyatı

Macrol 125 MG fiyatı 2023 yılında ilaç fiyatlarına getirilen zamlardan sonra değişti. İlaç normal reçete ile satılıyor. Sosyal güvenceniz varsa ve ilaç doktor tarafından reçete edildiyse herhangi bir ödeme yapmanız gerek kalmaz. Ancak reçetesiz almak isterseniz de tüm eczanelerdeki satış fiyatı şu şekildedir;

  • Macrol 125 gram eczane satış fiyatı 2023 yılında 30 TL olarak yansıyor.
  • Macrol 250 gram eczane satış fiyatı 2023 yılında 60 TL olarak yansıyor.

Belirttiğimiz fiyat Türkiye’de hizmet veren tüm eczanelerde geçerlidir. İlaçlara zam yapılmadığı sürece satış fiyatları üzerinde oynama yapmak mümkün değildir.

Macrol Şurup Nasıl Hazırlanır? 

Macrol şurup nasıl hazırlanır sorusu da yine sıklıkla araştırılan soruların başında yer alıyor. Macrol şurup oral süspansiyon şeklinde satışa sunuluyor. Etken maddesi klaritromisin olan Macrol şurup vücuttaki bakterilerle savaşarak hızlı tedavi edici özellik taşıyor. 

İlacın kullanım dozu ve hazırlanışı konusunda doktorunuza danışmanız gerekiyor. Çünkü şurubun hazırlanışına ve dozuna doktor hastanın yaş gurubuna göre karar veriyor. 

Macrol 125 MG Kaç Yaş? 

Macrol 125 MG kaç yaş için kullanılabilir sorusunun yanıtı ilacın prospektüsünde detaylı olarak aktarılmıştır. Prospektüsünde yer alan bilgiye göre Macrol şurup 06 ay ile 12 yaş arası çocuklar için kullanılır. İlacın etken maddesi klaritromisindir. 

Yürütülen klinik çalışmalar neticesinde klaritromisin etken maddesinin çocuklar için uygunluğu tespit edilmiştir. Bu nedenle 12 yaştan daha küçük çocukların doktor gözetimi ve bilgisi dahilinde kullanımı mümkündür.

Macrol Kaç Saatte Bir Alınır?

Macrol kaç saatte bir alınır, nasıl kullanılır gibi sorular için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Çünkü doktor çocukların yaş durumuna göre en uygun kullanım şekli ve dozuna karar veriyor. 

Nitekim genel olarak ilacın 12 saatte bir sabah ve akşam olmak üzere düzenli kullanılması gerekiyor. Çocukların kiloları, yaşları ve benzeri kriterler dikkate alınarak doktor tarafından kullanım dozu da detaylı olarak aktarılır.

Macrol 125 MG Bebeklerde Kullanımı

Macrol 125 MG bebeklerde kullanımı için uzman doktora danışmanız gerekiyor. 06 ay ile 12 yaş arasındaki çocukların kullanımı için uygundur.

Genel olarak bu yaş aralığındaki çocuklar için günde iki kez 7,5 mg/kg doz kullanılması tavsiye ediliyor.

Nitekim yine de doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamanız tavsiye edilir. Doktorunuz bebeğinizdeki hastalığın şiddetine ve bebeğinizin kilosuna göre en uygun doz hakkında sizi bilgilendirecektir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir