Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira Yardımı Nasıl Alınır?
0

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Ev kirası yardımı, devletin bazı kurumları tarafından sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yardıma muhtaç olan ailelere yapılmaktadır. Verilen kira yardımı bulunulan şehirdeki kira düzeyleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Yani küçük bir şehirde bulunan kişi ile büyükşehirdeki bir kişi aynı miktarda yardım almamaktadır. Devlet, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yalnızca kira yardımı değil, yakacak kömür yardımı da yapmaktadır. İki yardım içinde ayrı ayrı başvuru yapmak gerekmektedir. Kira yardımı nasıl alınır?

Kira Yardımı Yapan Kurumlar

Ev kirası desteği veren kurumlar, farklı kriterler çerçevesinde yardım yapmaktadır. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında kira yardımı almak isteyen vatandaşların yardım talep etmesi gereken kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Bununla birlikte dar gelirli ailelerin kira yardımı talep edebilecekleri kurumlar ise şunlardır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

 • İl Valiliği

 • İl Kaymakamlığı

 • Muhtarlıklar

Kira Yardımı Miktarı

Kira desteği miktarları, bulunulan şehre göre değişmektedir. Çünkü her ilde kira miktarları aynı değildir. Büyükşehirlerde kiralar çok daha yüksek olabilirken küçük şehirlerde biraz daha düşüktür. Bu kapsamda yardımı yapacak kuruluşlar, il genelindeki kira miktarlarını göz önünde bulundurarak her sene kira yardımı miktarını tekrar belirlemektedir. Bununla birlikte kira yardımlarının illere göre 300 TL ile 900 TL arasında değiştiği tahmin edilmektedir.

Kira Yardımı Şartları

Kira desteği koşulları, yardım sağlanacak kuruluş tarafından belirlenmektedir. Koşulları sağlamayan kişilere destek sağlanmamaktadır. Çünkü yardımların amacı gerçekten yardıma muhtaç kişilere ulaşmak ve destek sağlamaktır. Kira yardımı desteğinden faydalanabilmek için sağlanması gereken koşullar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kira yardımı talep eden kişilerin sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

 • Aynı zamanda bu kişilerin üzerine kayıtlı bir malvarlığı bulunmaması gerekmektedir. Çünkü bu yardım, destek sağlanmadığı takdirde barınma ihtiyaçlarını karşılayamayacak kişilere yapılmaktadır.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan herhangi bir aylık gelire sahip olmamak gerekmektedir. Bu kapsama dul maaşı ve yetim maaşı da dahildir.

 • İşsizlik maaşı alınmaması gerekmektedir.

 • Herhangi bir yerden düzenli gelirin olmaması gerekmektedir.

 • Aileyi geçindiren aylık gelirin yoksulluk sınırının altında olması gerekmektedir. Bu sınır başvuru sonrasında yetkililer tarafından araştırılacaktır.

Kira Yardımı Başvuru Belgeleri

Kira desteği için başvuru belgeleri, başvuru yapmadan önce toplanması gereken belgelerdir. Çünkü kuruma başvuru için gittiğinizde belgeleriniz kontrol edilmekte ve eksik bulunması halinde tamamlanması istenmektedir. Bu sebeple başvuru yapmadan önce belgeleri toplamanız faydalı olacaktır. Başvuru sırasında bulundurulması gereken belgeler şunlardır:

 • Kira yardımı talep edildiğine dair dilekçe

 • Kira yardımı talep eden kişinin kimlik belgesi fotokopisi

 • Bağlı olunan muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

 • Gelir durumunu gösteren belge

 • Kira yardımı talep eden kişinin kira kontratı

Kira Yardımı Başvurusu

Kira yardımı başvuruları, belediyelerden ve kaymakamlıklardan yapılmaktadır. Genellikle kaymakamlık binalarında, sosyal yardımlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunmaktadır. Kaymakamlığın bu kısmına giderek başvuru yapılabilmektedir. Bununla birlikte kira yardımı için gittiğiniz kaymakamlıkta böyle bir kısım oluşturulmamışsa yetkililerle görüşerek başvuru yapabilirsiniz. Belgeler, kaymakamlık yetkilileri tarafından teslim alındıktan sonra işlemler başlatılmaktadır. Bu kapsamda öncelikle kira yardımı sağlanmasını gerektirecek kadar yoksulluk olup olmadığı incelenmektedir. Genellikle bu aşamada evlere ziyaretler de yapılabilmektedir. Ziyaret sonucunda bir rapor oluşturulmaktadır. Raporun olumlu olması halinde aylık olarak kira yardımı sağlanmaktadır.

Bazı zamanlarda kaymakamlık ve vakıf yetkilileri, muhtarlarla görüşecek yoksul aileleri tespit etmeye çalışmaktadır. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gidip haber bırakarak da yardım talebinde bulunabilirsiniz. Sosyal devlet anlayışı kapsamında devletimiz elektrik faturasına dahi destek sağlayabilmektedir.Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir