Kimya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar 2023 

Kimya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar 2023 
0

Kimya Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2023? 

Yeni atanan yani kıdem ve hizmet yılı sıfır olan bekar bir öğretmenin maaşı 7.000 TL’dir. Ancak ek ders ücretleri ile birlikte maaşlar 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Devlet kadrosunda olan öğretmenlerin maaşları; bireysel emeklilik kesintisi, eğitim hizmet yılı ve kıdem süresine göre değişik göstermektedir. Öte yandan bir de medeni hal, çocuk sayısı ve ek ders sayısı da öğretmen maaşlarını etkilemektedir.

Eğer devlet memuru öğretmenin haftalık ders saati 25’den fazla ise maaşına ek olarak 1.900 TL almaktadır. Haftalık 25 ders saatinden az olan öğretmenlere ise ders saatine bağlı olarak 700 TL, 900 TL ve 1200 TL ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca öğretmenlere her çocuk sayısı kadar 800 TL ile 1000 Tl arası ek ödeme de yapılmaktadır. 

Kimya Öğretmenliği Özel Okul Maaşı Ne Kadar? 

Özel okullarda eğitim ve öğretim veren kimya öğretmenlerinin maaşları genel olarak asgari ücrettir. Yani özel okullarda ki öğretmenler 5.500 TL maaş almaktadırlar.

Ancak çoğu özel okul öğretmen maaşlarını sadece eğitim öğretim süreçleri içerisinde vermektedir. Yani sömestr ve yaz tatillerinde özel okul öğretmenlerine maaş verilmemektedir. Devlet okullarında ki öğretmenlere ise yılın her ayı maaş verilmektedir. 

Öte yandan özel okullarda ki öğretmenlere ek ders ücreti de verilmemektedir. Son olarak ise özel okula öğretmenlerine her eğitim öğretim yılının başlarında eğitim malzeme ücreti verilmektedir.

Kısaca özel okullarda ki kimya öğretmenlerinin ilk maaşları 5.500 TL iken diğer aylarda ki maaşları 6.500 TL civarlarında olmaktadırlar. 

Kimya Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? 

Kimya öğretmeni olmak için genel olarak iki farklı yol bulunmaktadır. İlk olarak üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren eğitim fakültelerinin kazanılması gerekmektedir.

4 yıl sonunda eğitim fakültesi kimya öğretmeni bölümü tamamlayan öğrenciler kimya öğretmeni olurlar. 

Öte yandan 4 yıllık eğitim fakültesini kazanamayan öğrenciler yine eğitim fakültelerinin kimya anabilim dalını tamamlaması gerekmektedir.

Kimya anabilim dalı 4 yıl bir eğitime sahiptir. Kimya anabilim dalından mezun olan öğrencilerin öğretmen olabilmesi içinde 1 yıl formasyon eğitiminin alması gerekmektedir. Yani toplamda 5 yıl sonunda kimya öğretmeni olunmaktadır. 

Kimya Öğretmenliği Geleceği Var mı?

Kimya öğretmenlikleri 2010 ile 2018 yılları arasında daha çok tercih edilmekteydi. Bunun sebebi ise atama kontenjanlarının daha çok olmasıydı.

Ancak 2018 ile 2023 yılları arasında kontenjanlarda bir miktar azalmalar oldu. Bu nedenle geleceği hakkında endişeler uyandıran bölümler arasında yer almaya başladı. 

Ancak ülkemizde alan öğretmenliklerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle alan öğretmenliklerinin her zaman önü açık olacak gibi görülmektedir. Son olarak ise önümüzde ki yıllarda formasyon alımlarının kapanması beklenmektedir.

Bu durumda kimya öğretmenliğinin ve diğer anabilim dallarının önünü daha çok açmasına sebep olacaktır. 

Kimya Öğretmenliği Ataması Zor mu?

Son yıllarda en çok tercih edilen öğretmenliklerden bir tanesi de kimya öğretmenliğidir. Kimya öğretmenliğine her yıl yaklaşık olarak 1200 ile 1500 arası kontenjan verilmektedir. Öte yandan bu öğretmenlik dalının en düşük atama puanı 76 iken en yüksek atama puanı ise 85’dir. 

Kimya öğretmenlerinin atamaları sınıf ve okul öncesi öğretmenliğine göre daha zordur. Ancak fizik ve biyoloji öğretmenliklerine göre daha kolay bir atamaya sahiptir. KPSS alan sıralamasında ilk 1700 kişi arasında girilmesi durumunda atanma oldukça kolay olmaktadır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir