Kepçe Operatörü Maaşları Ne Kadar Oldu? 2023

featured
0

Enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte kepçe operatörü maaşları da artış gösterdi. Kepçe Operatörü Nedir? Kepçe operatörü maaşları 2023 fiyatları, kepçe operatör görevleri ve yetkileri nelerdir? Kimle kepçe operatörü olabilir? Kepçe operatörlüğüne dair tüm ayrıntılar bu yazımızda yer alıyor. İşte merak edilen ayrıntılar!

Kepçe Operatörü Nedir?

Kepçe operatörleri, bir işyerinin gereksinimlerine göre kum çakıl ya da gübre gibi hafif malzemelerin taşınmasını sağlayan bir meslek kolu olmaktadır. Operatör görevleri arasında belirlenmiş sahaya ya da depoya tesislerden kepçe ile belirlenen malzemelerin taşınmasını yapmaktadır. İş gereği özel durumlarda kepçe operatörü gerekli malzemeleri bazen gerekli yere taşımaz. Bunun yerine yalnızca diğer kepçeli araca aktarır. Bu tamamen özel ve spesifik bir durum olmaktadır.

İşin özelliklerine ve görev tecrübesine göre görev kapsamı da değişebilir. Bir kişinin kepçe operatörü olabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bedensel ve zihinsel olarak iş makineleri kullanmaya yatkın olması gerekmektedir. En az ilkokul mezunu kişiler operatörlük sertifikası için başvuru yapabilirler. Özellikle son zamanlarda kepçe operatörü maaşları standart maaşlara göre daha fazla olduğundan bu mesleğe olan ilgi de artış göstermektedir.

Kepçe Operatörü Maaşları 2023

Kepçe operatörü mesleğine ilgi duyan ve bu meslek hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kepçe operatörü maaşları olmaktadır. Özel kurumlarda ve kamu kurumlarında kepçe operatörü maaşları 2023 yılı için değişiklik göstermektedir. Özel sektör için ise maaşlar farklılık göstermiştir. Firmalara göre değişen maaşların tamamen kurumların belirlediği maaş politikalarına göre uygulanmaktadır.

En düşük ve en yüksek kepçe operatörü maaşları baz alındığında 6.680 Türk Lirası maaş kuruma göre verilmektedir. Bu maaş bilgileri belirleyici olmamakla birlikte kesin de değildir. Her kurumun ve her operatörün alacağı maaş skalası farklıdır. Kamu ve özel kuruluşlarda maaşlar çok daha fazla ya da düşük olarak teklif edilebilir. Kişilere ve kuruma göre bu farklar değişmektedir.

Kepçe Operatörü Görevleri Nelerdir?

Kepçe operatörünün genel olarak iş tanımı arasında ilk sırada kepçe aracını çalışılması gereken sahaya götürmek vardır. Kepçe aracı özel bir kullanım istemektedir. Bu kullanım ise kepçe aracının teknik özelliklerine hakim biri ile olması gerekir. Kepçe operatörü maaşları yetkinliğe ve tecrübeye göre değişiklik gösterir.

En düşük kepçe operatörü maaşları 4.430 TL olurken en yüksek kepçe operatörü maaşı 15.270 TL olmaktadır. Kepçe operatörü görevleri arasında kepçenin sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlamak da vardır. Ayrıca iş tanımına uygun malzemenin de araca yüklenmesi gerekmektedir. Kepçe aracının düzenli bir şekilde onarımının yapılması da kepçe operatörü görevleri arasında yer alır.

İş bitiminde kepçe operatörü, kepçeli aracın bakımını yapmaktadır. Sahada yapılan işlerin ve taşınan malzemenin de kayıt altına alınması operatörün görevleri arasındadır. Araca yüklenen malzemeyi de istenilen yere boşaltma görevler arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında kepçe operatörünün teknik bilgi ve kabiliyeti gerekli kılan bir meslek grubu olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Kepçe Operatörlüğü İçin Üniversite Şartı Var Mı?

Bir kişinin kepçe operatörü olması için bu işin gerektirdiği tüm eğitimleri alması gerekmektedir. Son derece tehlikeli ve güvenlik gerektiren bu meslekte can riski oldukça fazladır. Ancak alınan eğitimler sonucunda kişiler rahatlıkla bu mesleği icra edebilmektedir. Ancak eğitim almayan ve sertifikası bulunmayan bu kişiler, mesleği yapamaz. Bu mesleği yapacak kişilerin merak ettikleri sorular arasın en yüksek kepçe operatörü maaşları yer alır.

En yüksek kepçe operatörü maaşı kıdem ve tecrübeye göre belirlenmektedir. Bu mesleği yapmak isteyen bir kişi halk eğitim merkezlerinde eğitim alması gerekir. Birden fazla eğitimin verildiği bu kursların sonunda yetkinlik sertifikası ile meslek icra edilmeye başlanır.

Başlangıçtaki ücret genel olarak yeni başlayan maaşıdır. Bu da ortalama olarak 4.430 Türk Lirası olmaktadır. Elbette ki bu miktar 2023 yılı itibariyle enflasyon oranına bağlı olarak güncellenmektedir. Bundan dolayı ortalama kepçe operatörü maaşlarının 6 bin TL civarında olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır

Kepçe Operatörü Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Kepçe operatörü olmak isteyen kişiler, el göz ve beden koordinasyonlarına çok dikkat etmelidir. Bununla birlikte G sınıfı ehliyet eğitimi de bu kişilere halk eğitim kurslarına paralel olarak verilmektedir. Pratiğe dayalı eğitimlerin olmasının yanında hizmet için eğitimler de verilmektedir. Kepçe araçlarının trafik içinde kullanılması gerektiği durumlarda özel trafik eğitimi de verilmektedir.

Gerekli kurslarda meslek gereği olarak yapılması gereken bakımlar vardır. Bu sebeple gereken bakım dersleri de sertifika eğitimlerinde verilmektedir. Can sağlığı açısından risk taşıyan bu meslek ilk yardım ve acil durum eğitimi de gerektirmektedir. Sahada bulunan herkes için kepçeler dikkat edilmesi gereken araçlar olmaktadır. Tüm bu eğitimler sonunda gerekli sertifika alınarak, ilgili yerde işe başlanabilir. Kepçe operatörü maaşları düşükten başlayarak tecrübe ve kıdeme göre artış göstermektedir.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 3]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap