Katalizör Nedir? Katalizör Ne işe Yarar?

Katalizör Nedir? Katalizör Ne işe Yarar?
0

Katalizör Nedir, Ne İşe Yarar?

Katalizör nedir ne işe yarar ne için kullanılır gibi soruların cevabını arıyorsanız en doğru adrestesiniz. Katalizör en yalın tanımıyla araç egzozlarından çıkan zararlı gaz çeşitlerinin emisyonunu sağlıyor.

Bir diğer deyişle zararlı gazların en az seviyeye indirilmesini sağlar. Böylece zararlı gazın atmosfere zarar vermesi önlenmiş olur. Her araçta yer alan bir sistem olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Katalizör Fiyatları 2023

Katalizör fiyatları markasına, modeline göre değişiyor. Ayrıca 2023 yılında da tüm katalizör markalarına zam geldiğini söylemek mümkündür. Güncel fiyatları ise kısaca şu aralıkta seyir değiştiriyor;

 • Katalizör fiyatları markasına göre 750 TL ile 1500 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Belirtilen fiyatlarda katalizörün özellikleri de etkilidir. İkinci el modellerinde fiyat aralıkları daha düşük olsa da tavsiye edilmiyor. Çünkü araç için en önemli parçalardan biridir.

Araçta Katalizör Ne İşe Yarar?

Araçta katalizör ne işe yarar ve ne için kullanılmalıdır soruları sıkça araştırılıyor. Bildiğiniz üzere araç egzozlarının yaydığı gazlar zehirli ve zararlıdır. Özellikle de atmosfere ciddi oranda zarar veriyor. Katalizörler de bunu gidermek amacıyla kullanılıyor. Kullanım amacın dair detayları sunmak gerekirse de;

 • Motor ve susturucu parçalardan biridir.
 • Araç çalıştıktan sonra egzoz alanından çıkan zehirli gazların emilmesini sağlar.
 • Egzozdaki zararlı gazları emdiği için atmosfere daha temiz bir gaz salınımı olmasını sağlıyor.

Temiz duman, temiz çevre ve atmosfer kapsamında değerlendirildiğinde her araç için katalizör bir gerekliliktir. Özellikle egzoz gazının yoğun olduğu araç modellerinde kullanılması şarttır.

Katalizör Nasıl Temizlenir?

Katalizör nasıl temizlenir sorusu sıkça merak ediliyor. Katalizör araçlardaki en önemli parçalardan biridir. Bu nedenle temizliğini profesyonelce yaptırmak gerekiyor. Tüm katalizör çeşitleri sodyum hidroksit ile temizlenebilir.

Ayrıca doğrudan tazyikli suyu katalizöre tutmak zarar verecektir. Bu nedenle mümkünse temizliğini profesyonel bir firmaya yaptırmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.

Katalizör Arızalı İse Ne Olur?

Katalizör arızalı ise ne olur, araçta hangi tepkiler gözlenir gibi sorulara sıkça cevap aranıyor. Eğer aracınızın katalizörü arıza verdiyse karşılaşacağınız muhtemel durumlar şu şekildedir;

 • Aracın egzoz zararlı gaz emisyon seviyesi düşer.
 • Aracınızdan kötü bir koku yayılır.
 • Motor performansı eskiye oranla daha da düşer.
 • Çekiş gücü azalır.
 • Motor devinimi yavaşlar.
 • Aracınızdaki arıza lambası yanar.

Katalizörün arıza vermesini yukarıda saydığımız durumları analiz ederek kolayca anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen katalizör tamiri ya da değişikliği yapmanız gerekiyor. Aksi halde aracınızın motoru kalıcı şekilde zarar görerek masraf çıkaracaktır.

Katalizör Olmazsa Ne Olur?

Katalizör olmazsa ne olur sorusunun yanıtını merak edenler için hemen verelim. Öncelikle bir araçta katalizör olmaması çevreye zararlı gazların yayılımını arttırır. Zararlı gazlar aynı zamanda zamanla aracınıza da zarar verir.

Aracın çeşitli aksamlarında sürekli arıza durumu görmeye başlarsınız. Yüksek emisyon değerleri oluşurken aynı zamanda aracınızdan sürekli kötü bir koku gelir.

Katalizör İptali Araca Zarar Verir Mi?

Katalizör iptali araca zarar verir mi sorusu aracındaki katalizörü iptal etmeyi düşünen araç sahipleri tarafından araştırılıyor.

Katalizör araç açısından oldukça önemli bir parçadır. İptal edilmesi halinde özellikle yeni nesil araç modellerinin motor yazılımı bozulur.

Motor yönetim sistemi verimsiz çalışarak zamanla tamamen bozulur ve ekstra masraflar çıkarmaya başlar.

Katalizör Boşaltınca Ne Olur?

Katalizör boşaltınca ne olur sorusu merak ediliyor. Bir aracın katalizörünü iptal etmek için boşaltmak gerekiyor. Nitekim katalizörü iptal etmek aracınızın motoruna zarar verir.

Bunun yanı sıra araçtan zararlı gaz kaynaklı sürekli kötü kokular gelmesine neden olur. İptali yerine düzenli temizletilmesi ve aktif çalıştırılması tavsiye edilir.

Egzoz Katalizör Fiyatları 

Egzoz katalizör fiyatları markaya, modele ve katalizörün özelliklerine göre değişiyor. Bunun yanı sıra sıfır veya ikinci el olmasına göre de fiyatlarının değiştiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

 • 2023 yılında sunulan sıfır katalizör modellerinin güncel fiyatları 750 TL ile 1500 TL arasında değişiyor. 

Bu fiyat özelliklerine göre artış da gösterebilir. İkinci el katalizör fiyatları çok daha düşük olsa da kullanılması pek tavsiye edilmez. Çünkü kısa vadede arıza vererek aracınızın motoruna zarar verme ihtimali sıfır modellere göre çok daha yüksektir.

Motosiklet Katalizör Nedir? 

Motosiklet katalizör nedir sorusuna hemen yanıt verelim.

 • Motosiklet katalizörleri motorun egzozundan çıkan zararlı gazların emilmesini sağlar.

Böylelikle açığa çıkan gazın zararsız hale gelmesini ve çevrenin zarar görmemesini sağlar.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir