Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur?

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur?
0

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi

Kadınlarda idrardan kan gelmesi regl dönemi dışında oldukça tehlikeli bir durumdur. Ancak neredeyse pek çok kadının idrardan kan geme sorunuyla sıkça karşılaştığını söyleyebiliriz. İdrarda kan görülmesinin birden fazla nedeni olabilir. Sancak sıklıkla rastlanan nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İdrar yolundaki enfeksiyonlar,
 • Mesanedeki taş oluşumu,
 • Böbrek taşları,
 • Böbrek, mesane ve üretra tümörleri 
 • Böbreklerde oluşan hasarlar,

Yukarıda sıraladığımız nedenlerin yanı sıra çeşitli fiziksel hareketlerden kaynaklı da idrardan kan gelme durumu görülebilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey alanında uzman bir doktora muayene olmaktır. Muayene neticesinde idrar yolundaki kanın nedeni en doğru şekilde saptanıp tedavi süreci buna göre başlatılacaktır.

Kadınlarda İdrardan Sonra Peçeteye Kan Gelmesi 

Kadınlarda idrardan sonra peçeteye kan gelmesi kişiyi ciddi oranda endişelendirebilir. Bunun nedeni her zaman korkutucu bir sonuç doğurmayabilir. Ancak yine de görülmesi halinde hemen gerekli ilk adımı doktora başvurmak şeklinde atmanız faydalı olacaktır.

 • Sıkça hastalar tarafından ifade edilen idrardan kan gelmesi durumu idrar yolu enfeksiyonu, sık idrara çıkma, sistit, böbrek fonksiyon bozuklukları, böbrek ve mesane taşlarından kaynaklı olabilir.

En doğru yanıtı muayene neticesinde doktorunuzdan alabilirsiniz. Nitekim ihmal edilmemesi gereken bir durum olduğunun altını çizelim.

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Hangi Doktor Bakar?

Kadınlarda idrardan kan gelmesi hangi doktor bakar sorusu sıklıkla merak ediliyor.

 • Kadın veya erkek fark etmeksizin idrarından an geldiğini gören her hasta direk hastanelerin üroloji polikliniklerine başvurmalıdır.

Bu durum ciddi ve sinsi kanser hastalıklarının habercisi olabildiği için kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Kadınlarda İdrardan Kan Pıhtısı Gelmesi

Kadınlarda idrardan kan pıhtısı gelmesi mesane kanserlerinde görülen en sık belirti olarak dikkat çekiyor. Tabi her kan pıhtısı kanamasının kanser olduğunu ifade etmek kesinlikle doğru değildir. 

 • Bunun aynı zamanda böbrek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları ya da böbrek ve mesane taşlarıyla da alakası olabilir. En doğru adım hemen üroloji doktoruna başvurmaktır. Çünkü bu gibi hastalıklarda erken teşhis ve tedavinin önemi oldukça büyüktür.

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Nasıl Geçer?

Kadınlarda idrardan kan gelmesi nasıl geçer, evde ne yapılır gibi sorular merak ediliyor.

 • Eğer idrarınızdan kan geldiğini gördüyseniz kendi başınıza çözüm yolları aramamalısınız.

Çünkü bu durum çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle de hemen doktora başvurmalı ve teşhis tedavi sürecini göz ardı etmemelisiniz.

İdrar Yaparken Yanma ve Kan Gelmesi Neden Olur?

İdrar yaparken yanma ve kan gelmesi neden olur sorusunun birden fazla yanıtı mevcuttur hastadan hastaya değişkenlik gösterebilen ancak en sık gösteren idrarda yanma ve kan gelmesinin nedenleri şunlar olabilir;

 • Böbrek ve idrar yolu taşları,
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • İdrar yolu, böbrek ve mesane kanserleri,
 • Prostat büyümesi 
 • Prostat kanseri 

Erkek ve kadınlarda idrar yolu kanamalarının ve yanmasının nedenleri yukarıdaki gibi olabilir. Bunların birer olasılıktan ve tahminden oluştuğunu unutmamalısınız. Bu nedenle de idrarda yanma ve kanama görmeniz halinde hemen üroloji doktoruna başvurup, ertelememenizi tavsiye ediyoruz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir