İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

featured
0

İzmirli vatandaşların şehir içerisinde ulaşımını gerçekleştiren İzmirim kart aracılığı ile otobüs, metro, vapur ve tramvay gibi araçlar kullanılabilir. Eski adı kent kart olan İzmirim kartlar ile şehir içinde hemen her yerden bakiye yüklenebilir. İzmirim kart bakiye sorma işlemleri genel olarak internet üzerinden yapılabilmektedir.

İzmirim kartlar, öğrenci ve tam bakiye kartlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Öğrenci taifesi ve tam taife arasında fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Öğrenci fiyatları 1,64 TL iken, tam kişi fiyatları 4,70 TL olarak belirlenmiştir. İzmirim kart ile İzmir büyükşehir belediye aracılığı ile işletilen otoparklar, doğal yaşam parkı ve akıllı tuvaletler gibi yerlerde kullanım yapılır.

İzmirim Kart Tam Bakiye Ne Kadar?

Öğrenci ve tam kişi kartlarına zam yapıldıktan sonra İzmirim kart tam bakiye ne kadar oldu tarzındaki sorular gündeme gelmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma işletmesi olan Eshot’a göre tam kartlar 4,70 TL, öğrenci 1,64 TL, öğretmenler 4,60 TL olarak belirlenmiştir. Bilet 35 ve kontörlü olan kartlar ise her basımda 5,5 TL ödemesi yapmaktadır.

İzmirim tam kart bakiyeleri, kullanılan tarifelere göre değişmektedir. Bu tarifeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • A taifesinde tam kartlar 4,70 TL
 • B taifesinde tam kart 4,84 TL
 • C taifesi olan tam kart ilk binişte 4,42 TL, kilometre başına 0,12 TL artar.
 • D taifesi tam kart 10,36 TL
 • E taifesi tam kart 4,70 TL
 • F taifesi tam kart 10,36 TL
 • G taifesi tam kart 10,36 TL

İzmirim Kart Yükleme Nasıl Yapılır?

İzmirim kart yüklemeleri internet aracılığı ile gerçekleşmektedir. Tüm İzmirim kartlara herhangi bir nokta üzerinden kredi kartı ile yükleme yapılabilmektedir. Peki, İzmirim kart yükleme nasıl yapılır? Kart yüklemesi ne zaman aktif olur? Sorularını bu yazımızda paylaşacağız.

Öncelikle İzmirim kartın internet sitesine isterseniz cep telefonu isterseniz başka cihazları kullanıp girebilirsiniz. Bu siteden İzmirim kart yükleme seçeneğine tıklayıp online TL yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karta yapılan yüklemeler, ödeme işleminden 1 saat sonra aktif hale gelmektedir. İzmirim karta en az 1 TL en fazla ise 300 TL ödeme yapabilmek mümkündür. Ayrıca bakiye sorgulama işlemlerinden kartın içindeki TL bilgilerine ulaşılabilmektedir. Gişe dolum yerleri ile vakit kaybetmek istemiyorsanız, internet üzerinden pratik bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.  

Kent Kart Online Yükleme Nasıl Yapılır?

İzmirim karta online yükleme yapmak için bazı aşamalardan geçmek gereklidir. Kent kart online yükleme nasıl yapılır? sorularının aşamalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Öncelikle kent karta üye olmak gereklidir. Üyelik formu doldurulur ve SMS aracılığı ile gelen onay kodundan sonra sisteme girilir.
 • Sitede kart ekle menüsü bulunmaktadır. İzmirim kartınızı sisteme kaydetmeniz gerekmektedir.
 • Kredi kartınız hakkındaki bilgileri sistemle eşleştirmelisiniz. Bankanızdan gelen doğrulama kodu ile sisteme kaydınız tamamlanır.
 • Otomatik yükleme sistemini oluşturduktan sonra İzmir kartlarını kullanabilirsiniz.

Otomatik yüklemenin yanı sıra faydalanabileceğiniz başka yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemler, internet üzerinden TL yükleme, duraklarda bilgi alma, İzmir kartınıza yüklediğiniz TL bilgilerini online işlemler merkezinde öğrenebilirsiniz.

İzmirim Kart Hangi Bankaya Para Yatırılacak?

Tam kart veya öğrenci kartı almak isteyenler bazı işlemleri yerine getirerek İzmirim kart sahibi olabilmektedir. Öncelikle İzmir kartın resmi internet sitesine üzerinden ön başvuru yapılmalıdır. Ön başvuru formları doldurulmadan bankalara ücret yatırılamaz. Peki, İzmirim kart hangi bankaya para yatırılacak sorusunu merak ediyorsanız şöyle yanıtlayabiliriz.

3 boyutlu güvenlik sistemi aracılığı ile güvenli ödeme işlemleri gerçekleştirilebildiği gibi Vakıf Bankası’na da başvuru yapılabilir. Vakıf Bankası’nın herhangi bir şubesinden başvuru yaptığınızda İzmir İnovasyon ve Teknoloji şirketine 10 TL ücret yatırılmalıdır. İzmir kartları teslim alabilmek için son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf gerekiyor. Biyometrik fotoğraflar dışındaki fotoğraflar kabul edilmemektedir. Bu fotoğraflara sahipseniz kartınızı başvuru merkezlerine giderek alabilirsiniz.

İzmirim Kart Ücreti Ne Kadar?

İzmirim kartlardaki ücretler kullanılan tarifelere göre farklılık göstermektedir. Öğrenci, tam kişi, 60 yaş üzeri ve öğretmenler olarak kart kullanımı gerçekleşmektedir. Peki, İzmirim kart ücreti ne kadar? İzmirim kart taifeleri nelerdir? Sorularına cevap vermeye çalışalım.

A taifesinde tam kişi fiyatları 4,70 TL, öğrenci 1,64 TL, öğretmen 4,06 TL ve 60 yaş üzeri 4,06 TL olarak belirlenmiştir. Diğer taifeleri şöyle sıralayabiliriz;

 • B taifesinde tam kişi 4,84 TL, öğretmen 4,08 TL ve 60 yaş 4,08 TL
 • C taifesinde tam 4,42 TL, öğretmen 3,56, 60 yaş 3,56 TL
 • D taifesi tam 10,36 TL, öğretmen 6,94TL, 60 yaş 6,94 TL
 • E taifesi tam 4,70 TL, öğretmen 4,06 TL, 60 yaş 4,06 TL
 • F taifesi tam 10,36 TL, öğretmen 8,16 TL, 60 yaş 8,16 TL

İzmirim Kart Para İadesi Nasıl Yapılır?

İzmirim kart para iadesi nasıl yapılır? sorusunu öğrenci veya öğretmenlik haklarından faydalanamayacak olan kişiler oldukça fazla sormaktadır. Bu haklardan yararlanamayacak olan kişiler bakiye aktarımını gerçekleştirebilmek için Konak katlı otoparkında bulunan kart değişim merkezlerinde işlem yapabilmektedir. 

Kart değişim merkezlerine gittiğinizde yanınızda kimlik kartı ya da kimlik kartı yerine geçebilecek belgeler bulunmalıdır. Eğer kartınız arızalandıysa kart değişim bürolarına giderek yenisini alabilirsiniz. Kartınızın içindeki bakiyeler ise yeni karta yüklenmektedir. Genel olarak kart değişim merkezlerinde para iade ve bakiye iade işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap