Instagram Story Gizlice Bakma (ios – android)

Instagram Story Gizlice Bakma (ios – android)
0

Son yıllarda popülerliği hız kesmeden artmaya devam sosyal medya uygulaması Instagram’da, en merak edilen konulardan biri de Instagram story gizlice bakma konusudur. En son IGTV uygulamasını işleme koyan uygulamanın, toplam kullanıcı sayısı 1 milyarı aşmış durumda. Artık hemen hemen herkesin kullandığı Instagram’ın, en gözde özelliklerin birisi ise hiç şüphe yok ki story bölümüdür. Peki, story özelliği ne işe yarar? Yeni eklenen bu özellik sayesinde kullanıcılar, 24 saat süresince istediği video veya görseli profilinde sabitleme şansına erişmiştir.

Fakat storylere bakıldığı zaman, profil sahibi kimlerin hikayeye baktığını görebilmektedir. Aynı zamanda siz de birinin hikayesine 3 saniyeden daha uzun süre bakarsanız, hikayeyi görüntüleyen kişiler listesinde yerinizi alırsınız.  Peki, hikayelerin gizlice görüntülenebilmesi mümkün müdür? Bunun cevabı, evet mümkündür. Hatta bunun için birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Instagram story gizlice bakma konusunda farklı yöntemleri anlatacağız.

Instagram Story Gizlice Nasıl Bakılır?

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram’da, arkadaşınızın veya merak ettiğiniz birinin attığı hikayeyi izlemek; fakat hikayeye baktığınızın bilinmemesi istiyorsanız, paylaşacağımız yöntemlerle bunu gerçekleştirmeniz oldukça kolay. Hikayelere gizlice bakmanız için 3 basit yöntem bulunmakta. Şimdi gelin bu yöntemlerin neler olduğunu sırasıyla inceleyelim.

 1. Anlatacağımız bu ilk adım, diğer yöntemlere kıyasla en güvenilir ve en basit olanıdır. Atmanız gereken ilk adım; ana sayfada bulunan story bölümüne girmek ve hemen ardından internet bağlantınızı kapatmak olacaktır. İnternet bağlantısına erişim yokken story kısmına bastığınız takdirde ilk 3 storye bakma şanısınız olacaktır. İnternet bağlantısı olmadan hikayeye baktığınız için; hikayesini izlediğiniz kullanıcı sizi görüntüleyenler listesinde göremeyecektir. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken şey ise internetinizi tekrar açmadan önce profilden çıkış yapmanızdır. Aksi takdirde hikayeyi görüntülediğinizin bilgisi karşı tarafa gidecektir.
 2. Bir diğer Instagram story gizlice bakma yöntemi ise internet sitelerini kullanmaktadır. Hikayelere gizlice bakmaya olanak sağlayan; StoriesIG.me, storieswatch ve Insta Saved gibi birçok internet sitesi bulunmaktadır. Yapmanız gereken tek şey ise bu sitelere girerek, hikayesini gizlice görüntülemek istediğiniz kişilerin Instagram kullanıcı adını aratmaktır. Bu sayede hikayeyi görüntülediğiniz belli olmadan, izlemek istediğiniz kişilerin son yirmi dört saat içinde paylaştığı hikayelere bakabilirsiniz. Aynı zamanda bazı siteler, hikayelerin indirilmesine de olanak sağlamaktadır. Fakat hemen şunu da belirtelim ki; bu sitelerden bazıları, kullanıcı bilgilerinizi isteyebilmektedir. Kullanıcı adınız ve şifreniz gibi bilgileri verdiğiniz takdirde hesabınızın çalınma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, risk içeren herhangi bir eklentiyi indirmenizi istemeyen ya da kişisel bilgilerinizi talep etmeyen siteleri kullanmanızı tavsiye ederiz.
 3. Üçüncü ve son yöntem ise uygulama ve eklentileri kullanmaktır. Android kullanıcıları için Story Saver, iPhone kullanıcıları için ise Followly gibi uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar Instagram story gizlice bakma konusunda oldukça kullanışlı olabilmektedir. Ancak tekrar dile getirmemizde fayda var. Bu uygulamalar da internet siteleri gibi gizlice hikaye izlemenize olanak verse de kullanıcı bilgilerinizi isteyebilmektedir.

İlk yöntem hiçbir risk içermemektedir. Diğer iki yöntemde ise her zaman risk bulunmaktadır. Hesabınızın başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız, bu yöntemleri emin olmadan denememenizde fayda var.

Instagram’da Birinin Hikayesine Bakınca Anlar Mı?

Instagram’da paylaşılan hikayeye bakarsam, karşı taraf hikayeyi izlediğimi anlar mı? Diye merak ediyorsanız bunun cevabı evettir. Herhangi bir kullanıcının paylaştığı hikayeye bakarsanız, hikayeyi atan kişi, sizin hikayeye baktığınızı görebilmektedir.

Hikaye izlendiğinde, karşıya bildirim mesajı gider mi diye merak ediyor da olabilirsiniz. Bunun cevabı ise hayırdır. Hikaye izlediğinizde, karşı tarafa izlediğinize dair bir bildirim gitmemektedir. Bu ancak manuel olarak kontrol edilebilmektedir.

Hikayenizi görüntüleyen kişilerin kim olduğuna bakmak için yapmanız gereken şey oldukça basittir. Hikayenizi açıp, ekranı yukarı kaydırırsanız; hikayenize bakan toplam kişi sayısını ve kimlerin izlediğini görebilirsiniz. Ve unutmayın hikayenize kimin baktığını sadece siz görebilirsiniz, başkalarının bunu görme şansı yoktur.

Story Saver Nasıl Kullanılır?

Instagram story gizlice bakma yollarından birisi de Story Saver uygulamasını kullanmaktır. Bu uygulama sayesinde, karşı tarafın haberi olmaksızın hikayesini izleme ve indirme şansınız bulunmaktadır. Story Saver nasıl kullanılır?

 1. Google Play Store mağazasından veya uygulamanın kendi sitesinden uygulamayı indirin.
 2. Uygulamaya giriş yapın.
 3. Uygulamadaki arama kısmına hikayesini izlemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını yazarak aratın.
 4. Karşınıza bu kullanıcının Instagram hikayeleri gelecektir.
 5. Seçeceğiniz hikayenin alt kısmında bulunan video olarak indir veya fotoğraf olarak indir butonuna basın.
 6. İstediğiniz görüntü yeni sayfada açılacaktır.
 7. Görüntünün üzerine tıklayarak kaydedebilirsiniz.

Ayrıca şunu da önemle söylemek gerekir ki; başkalarının görüntülerini habersiz ve izinsiz alarak asla başka bir yerde paylaşmayın ve kaydetmeyin. İzin almaksızın indirir veya paylaşırsanız, hukuki yaptırımlarla karşılaşma ihtimaliniz olabilecektir.

Instagramda Storyleri Görenler Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram story gizlice bakma yöntemlerini anlattığımıza göre; hikayeleri görenlerin neye göre sıralandığı konusuna geçebiliriz. Öncelikle şunu belirtelim ki bu sorunun kesin ve net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü Instagram bu konuyu bir sır olarak tutmakta ve uygulamanın algoritmasının nasıl çalıştığını açık etmek istememektedir. Fark ettiyseniz sıralama hikayeyi ilk izleyen kişi ile başlamamaktadır. Ayrıca hikayenin izlenme sıklığı da bu listeyi etkilememektedir.

Peki, öyleyse algoritma neye göre çalışmaktadır? Genel olarak diyebiliriz ki:

 1. Konuşmanızın hiç olmadığı ya da az olan ve profilinize de çok fazla girmeyen kişiler bu listede altlarda olmaktadır. Ancak yine aynı şekilde, konuşmanız az olsa da profilinize sürekli bakan kişiler hikayenize baktığından listenin başlarına yerleşmektedir. Yani profilinize sürekli giren kişilerin kim olduğu konusunda bu bilgi size bir ipucu verebilir.
 2. Paylaşımlar düzensiz bir zaman aralığıyla yapılması da listeyi etkiliyor. Paylaşımların düzenli olmaması halinde bu paylaşımlarla uyumlu olanlar tepelerde çıkabilmektedir.
 3. Son olarak yapay zeka ve algoritmanın bu listeyle ilişkisine değinelim. Eğer biriyle karşılıklı olarak sürekli profilllerinize bakıyorsanız, Instagram algoritmaları bu kişiyi hikayenizi izlediği takdirde başlara yerleştirmektedir.

Her ne kadar bu dediklerimiz sorunun kesin cevabı olmasa da elimizde bulunan ipuçları, bize sistemin genel çalışma prensibinin bu olduğu hakkında fikir vermektedir. Böylelikle Instagram story gizlice bakma yöntemlerini sizlere aktarmış olduk.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir