İngilizce Öğretmeni Maaşları Ne Kadar 2023?

İngilizce Öğretmeni Maaşları Ne Kadar 2023?
0

İngilizce Öğretmeni çalıştığı özel ya da kamu eğitim kurumlarında öğrencilere, belirlenmiş olan program dahilinde anlama, okuma, konuşma ve yazma becerilerini kazandırmak amacıyla hem torik hem de pratik İngilizce eğitimi veren kişi olarak tanımlanır. Geçmişten günümüze İngilizce öğretmeni olmak bir ayrıcalık olarak görülür. Yabancı dil öğrenmek kadar öğretmek de oldukça zordur ve bunun için belirli bir süre eğitim alınması gerekir. İngiliz öğretmenlerinin hem ülkemizde hem de dünya genelinde iş alanı oldukça fazladır. İngilizce evrensel bir dil olduğu için ülkemizde yeterli eğitimi alan ve uluslararası sınavlarda geçer puan alan kişiler, istedikleri ülkede istenilen şartlara uyum sağladığında görev yapma imkânı elde eder.

Şu anda özel okullarda ve devlet okullarında eğitim veren çok sayıda İngilizce öğretmeni bulunmaktadır. Ayrıca bunlar, özel ders vererek de görev yapabilirler. Peki İngilizce öğretmeni maaşları ne kadar 2023? Bu soruyu detaylı olarak açıklayalım;

Öğretmen Maaşları Ne Kadar 2023?

İngilizce öğretmeni maaşları ile birlikte 2023 yılında diğer öğretmenlerin maaşı da merak konusu oldu. Çünkü artan enflasyon ve kur dalgalanmaları nedeniyle tarihin en yüksek zammı yapıldı. Hem çalışanlar hem memurlar hem de emekliler için yapılan yüksek zam oranlarından sonra öğretmen maaşlarının ne kadar olduğu da merak ediliyor. Öğretmen maaşları ne kadar olacak 2023 merak ediyorsanız işte detaylar;

Ocak ayında yapılan zamlardan sonra en düşük öğretmen maaşı 6.354 lira olarak açıklandı. Memur zamları oranında zam alan öğretmenlerin maaşları, yaptıkları göreve, görev sürelerine, derecelerine ve aldıkları maaş tutarına göre değişiyor. Yapılan zamla birlikte en düşük öğretmen maaşına geçtiğimiz yıla göre 1507 lira zam eklenmiş oldu.

İngilizce Öğretmenliği Kaç TL?

İngilizce öğretmenlerinin maaşları, görev yerlerine, görev sürelerine ve kadrolu olup olmalarına göre değişiyor. Memur maaşlarına ve öğretmenlere yapılan zamlardan sonra İngilizce öğretmenliği kaç TL sorusu araştırılmaya başlandı. Şu anda en düşük İngilizce öğretmeni maaşı 4.253 TL’dir. En yüksek İngilizce öğretmeni maaşı ise 10.375 TL olarak belirtiliyor. İngilizce öğretmenleri 2023 yılında ortalama olarak aylık 7.314 TL maaş alıyor.

Ücretli Öğretmen Maaşı 2023 de Ne Kadar Olacak?

Ücretli öğretmenler, okullarda eksik kalan derslerin tamamlanması adına geçici görevli olan kişilerdir. Bu öğretmenlerin maaşları aylık girdikleri ders saati sayısına göre hesaplanır. Memur ve öğretmenlere ocak aynıda yapılan %30,5 zam oranından sonra ücretli öğretmen maaşı 2023 de ne kadar olacak sorusu da çok araştırılmaya başlanmıştır. Ücretli öğretmenlerin maaşı gelen zamla birlikte 30 ders saatine göre hesaplanacak olursa 3.360,64 TL’dir. Bu ücreti bir ayda 30 saat derse giren ücretli öğretmeneler için geçerlidir. Buna göre ücretli öğretmelerin ders saati başına alacakları ücret 28,01 TL’ye yükselmiştir.

İngilizce Okuyup Ne Olabilirim?

İngilizce bölümü mezunları ülkemizde pek çok alanda iş bulabilme imkânına sahiptir. Ayrıca gerekli şartlar sağladığında, yurt dışında da çeşitli ülkelerde çalışma imkânına sahip olabilmekledir. Buna göre İngilizce mezunları farklı iş alanlarında İngilizce eğitimi veren, iş yapan ya da iletişim sağlayan her kurumda çalışabilir. Öğretmenlik, akademisyenlik, online ders eğitimi, tercümanlık, blog yazarlığı, editörlük, call center elemanı ve rehber gibi pek çok farklı alanda görev yapma imkanı bulabilirler.

İngilizce okuyup ne olabilirim diyorsanız, yönetici asistanı, halkla ilişkiler ve reklamcılık, akademisyen, çevirmen gibi alanlarda kariyer yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca reklamcılık sektöründe hem geleneksel hem de yeni medyada, turizm ve seyahat işlemelerinde, Bakanlıklarda, iletişim alanlarında ya da blockhain sektöründe yer alan firmalarda çalışabilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Kaç Yıl Okumak Gerekir?

İngilizce öğretmeni olmak için üniversitelerin İngilizce bölümlerinden 4 yıllık mezun olmanız gerekir. Eğitim fakültelerinin 4 yıllık bölümlerden mezun olduktan sonra KPSS sınavından taban puan alarak görevinize başlayabilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

İngilizce öğretmen olmak için ilk olarak liselerin yabancı ilk bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Hazırlık bölümü olan liselerde olmanız da yeterli olacaktır. Üniversite sınavına girerek yeteli puanı almanız durumunda İngilizce öğretmenliği bölümünü tercih ederseniz, İngilizce öğretmeni olabilirsiniz.

İngilizce öğretmeni için hangi bölümünü seçmeliyim diye merak edenler için bir alternatif daha olduğunu açıklayalım. Şu anda İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olan yeterli sayıda öğretmen adayı olmadığı için dışarıdan İngilizce eğitimi alan ve gerekli sınavlara girerek yüksek puan alan kişiler, özel okullarda ya da özel eğitim kurumalarından İngilizce öğretmenliği yapabilmektedir.

İngilizce Öğretmeni YDS’den Kaç Almalı?

YDS, yabancı dil sınavıdır. İngilizce öğretmemeleri bu sınava girerek kariyerlerinde yükselmeye gidebilir. Özellikle akademisyen olarak görev yapan İngilizce öğretmenleri YDS sınavı ile unvan yükseltebilirler. İngilizce öğretmeni YDS’den kaç almalı sorusuna, almak istediğiniz unvana göre puanın değişeceği şeklinde cevap verebiliriz. Buna göre Doçent adayanlarının bu sınavdan 100 üzerinden en az 64 alması, doktora ve sanatta yeterlilik sınavına başvuracak olan öğretmenlerin ise en az 55 puan alması gerekir.

Kimler İngilizce Öğretmeni Olabilir?

Kimler İngilizce öğretmeni olabilir sorusu, son dönemlerde bu öğretmen kadrolarındaki açıklardan dolayı en fazla araştırılan sorular arasında yer alır. Bu soruya genel olarak Türkiye’deki herhangi bir üniversitenin yabancı dil bölümünden mezun olan ve İngilizce öğretmenliği sertifikası programını alan herkes, İngilizce öğretmenliğine atanabilir şeklinde yanıt verebiliriz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir