İbucold C Ne İşe Yarar? İbucold C Fiyatı 2023

İbucold C Ne İşe Yarar? İbucold C Fiyatı 2023
0

İbucold C Ne İşe Yarar?

İbucold c ne işe yarar ve ne için kullanılır gibi sorular sıkça araştırılan soruların başında yer alıyor. İbucold c ibuprofen ve aynı zaman psödoefedrin olmak üzere iki farklı etken maddenin bileşiminden oluşan bir ilaçtır. 

İbuprofen etken maddesi sayesinde ateş düşürücü özellik sunuyor.  Genel olarak ise burun sinüslerinde meydana gelen dolgunluğu gidermek ve rahatlatmak amacıyla reçete edilen bir ilaçtır.

 • Yani grip, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonel hastalıklarının tedavisi için kullanılıyor da diyebiliriz.

İbucold C Fiyatı 2023

İbucold c fiyatı 2023 yılında yeni zamlarla beraber değişti. Değişen fiyat aralığı ise ülkemizde hizmet veren tüm eczanelerde birebir aynı yansıyor. Reçete edilmesine rağmen sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ilacı ücret ödeyerek almak zorundadır. 2023 yılındaki en güncel fiyatı ise şu şekildedir;

 • İbucold c 2023 güncel fiyatı 51,5 TL olarak yansıyor.

KDV dahil olan bu fiyat üzerinden reçetesiz olarak tüm eczanelerden satın alabilirsiniz. Eğer sigortanız, sağlık güvenceniz varsa hiçbir ücret ödemeden sadece reçetenizle beraber eczanelerden temin edebilirsiniz.

İbucold C Ateş Düşürür Mü?

İbucold c ateş düşürür mü sorusu sıkça merak ediliyor.

 • İbucold c ilacı ibuprofen etken maddesi içeriyor. Bu etken maddesi sayesinde ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Grip, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklardan kaynaklı oluşan yüksek ateş durumunda kullanırsanız ateş düşürücü etkisini kolayca görebilirsiniz.

Sadece bir ateş düşürücü olmayıp aynı zaman üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun tıkanıklığını da açmaya yardımcı oluyor.

İbucold C Antibiyotik Mi?

İbucold c antibiyotik mi sorusu da yine sıkça merak ediliyor. İbucold c ilacı 10,20,24 ve 30’luk tabletler halinde sunuluyor. Nonsteroid antiinflamatuar gurupta yer alan bir ilaçtır.

 • Antibiyotik olmayıp burun ya da sinüslerde meydana gelen enfeksiyon kaynaklı dolgunluğu gideren dekonjestan bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Antibiyotik olmasa da ateş düşürücü özellik de sunuyor.

İbucold C Günde Kaç Defa Kullanılır?

İbucold c günde kaç defa kullanılır sorusunun yanıtını reçete eden doktorunuzdan ya da eczacınızdan almanız daha sağlıklı olacaktır. Nitekim ilacın prospektüsünde de kullanım şekli ve dozuna ilişkin detaylar mevcuttur. Bu detaylara göre doz ve kullanım detayları şöyledir;

 • 12 yaşından büyük çocuklar için başlangıç dozu günde 2 tablettir.
 • Yetişkin bireylerde de başlangıç dozu günde 2 tablettir.
 • Her 4 saatte bir birer tablet şeklinde bir miktar suyla beraber kullanılması gerekiyor.

Kullanım detayları yer verdiğimiz gibidir. Özellikle doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece günde 6 tabletten fazlasını kesinlikle kullanmamanız gerekiyor. Aksi halde doz aşımına bağlı olarak çeşitli yan etkileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

İbucold C Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

İbucold c boğaz ağrısına iyi gelir mi sorusu merak ediliyor. Çünkü bu ilaç genel olarak gribal enfeksiyonlarda, sinüzitte veya soğuk algınlığı tedavisinde reçete ediliyor.

 • Genel etkisi ise ateş düşürücü olması ve burun tıkanıklığını açması şeklindedir. Bunun yanı sıra ağrı kesici etkisi de olduğu içim hafif boğaz ağrılarının giderilmesinde etki gösterebiliyor.

Ancak tek başına doktor bilgisi dahilinde olmadan boğaz ağrısını kesmesi için kullanılması önerilmemektedir.

İbucold C Yan Etkileri 

İbucold c yan etkileri her ilaçta olduğu gibi görülebilir. İki farklı etken maddenin bileşiminden meydana gelen bu ilacın etken maddelerine karşı duyarlılığını olabilir. Bu duyarlılığa bağlı oluşabilecek yan etkiler şu şekildedir;

 • Bedende uyuşukluk hissi
 • Göğüste ağrı ve daralma hissi
 • Kalp çarpıntısı 
 • Bilinç kaybı (fazla doz alımında)
 • Baş dönmesi ve üşüme hissi 
 • Çeşitli solunum sorunları 

Bu tarz yan etkilerle karşılaşırsanız hemen ilaç alımını keserek doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir