SPK'dan Selva Gıda Halka Arz Onay

Sermaye gücünü arttırmak ve çeşitli yatırım faaliyetlerine katkı sağlamak amacıyla halka arz olmak isteyen şirketlerin arasına, Selva Gıda da katılmıştı. Şirketin geçtiğimiz günlerde halka arz olmak için yaptığı başvuruya, SPK tarafından onay verildi.

Halka Arz 13.06.2021, 11:05 13.06.2021, 11:05
10
SPK'dan Selva Gıda Halka Arz Onay
Sermaye gücünü arttırmak ve çeşitli yatırım faaliyetlerine katkı sağlamak amacıyla halka arz olmak isteyen şirketlerin arasına, Selva Gıda da katılmıştı. Şirketin geçtiğimiz günlerde halka arz olmak için yaptığı başvuruya, SPK tarafından onay verildi. Peki Selva Gıda halka arzı nasıl olacak, ne kadar hisse halka sunulacak?

Selva Gıda Halka Arz Detaylar Neler?

Selva Gıda halka arzında, mevcut ortaklardan olan İttifak Holding’in hisselerinin halka arz edileceği açıklandı. İttifak Holding’in 13 milyon adet payı, halka arz edilecek. Halka arz edilecek fiyatın 3,06 olması planlanıyor. Ayrıca halka arz yönteminin yurt içi bireysel yatırımcılara, oransal dağıtım şeklinde yapılması bekleniyor.

Şirket hisseleri için iki iş günü talep toplanacak. Şirketi halka arzına liderlik edecek olan aracı kurum ise Ahlat Yatırım olarak açıklandı. Ahlat Yatırım aracılığı ile gerçekleşecek olan halka arzın sabit fiyatla birlikte en iyi gayret aracılığı yöntemiyle yapılacağı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Ahlat Yatırımın aracı kurum olmasının anlamı ise halka arza katılacak olan kişilerin Ahlat Yatırım hesabı olması gerektiğidir.

Şirket Halk Arz Gelirlerini Nerelerde Kullanacak?

Şirket tarafından açıklanan halka arz taslak izahnamesinde gelirlerin nerelerde kullanılacağına da yer verildi. İttifak Holding’in satılacak olan hisselerinden elde edilecek gelirlerin, Selva Gıda’ya olan borçların ödenmesi amacıyla kullanılacağı açıklandı. Ayrıca gelirlerin bir kısmının da şirketin öz kaynaklarının güçlendirilmesi, revizyon yatırımların yapılması, mevcut büyüme hedeflerinin devamlılığının sağlanması, kapasite artırımı gibi amaçlarla kullanılacağı bildirildi.

İttifak Holding, halka arzın talep toplamasının sonrasındaki 2 iş günü içinde, Selva Gıda’ya olan borcun yatırılacağına dair taahhütte de bulundu. Selva Gıda ise elde edilecek olan halka arz gelirleriyle İrmik Değirmeni revizyon yatırımı, iyileştirme yatımı, makarna üretim kapasitesini arttırmak için yatırım, çelik buğday depolama silosu yatırımı ve ürün çeşitlendirme yatırımı yapacağını açıkladı.

Selva Gıda Halka Arz Taahhütleri Neler?

Selva Gıda halka arzı için İttifak Holding tarafından verilen taahhütler de açıklandı. Buna göre İttifak Holding, ortaklık paylarının hiçbirinin, şirketin hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem göreceği tarihten itibaren 1 yıl içinde, Borsa İstanbul’da satılmayacağının taahhüdünü vermiştir.

İttifak Holding tarafından yapılan açıklamada aynı zamanda, Selva Gıda paylarının borsada satılmasını sağlayacak hiçbir işlem yapılmayacağının, borsada dolaşımda olan pay adedini artıracak hiçbir girişimde bulunulmayacağının ve Borsa İstanbul dışında yapılacak olan hisse satışlarının da bu sınırlamalara tabi olacağının taahhüdü verilmiştir.

Selva Gıda Kimdir?

Selva Gıda, 1988 yılında İttifak Holding’in ilk iştiraki olarak faaliyetlerine başlamıştır. Şirketin faaliyet alanı, en başlarda un ve irmik üretimi üzerine olmuştur. Selva Gıda kurulduğu günden itibaren çok hızlı büyüme ve gelişme kaydederek sektörün en fazla ürün çeşidine sahip olan firmalarından biri haline gelmiştir. Bu başarısı onun, sektörün ilklerinden biri olmasını da sağlamıştır.

Selva Gıda’nın sektördeki yerine bakacak olursak, yüzlerce markanın bulunduğu paket un sektöründe ilk 5’te yer aldığını görebiliriz. Ayrıca üretimini yaptığı makarna sektöründe ise 4 büyük markadan biri olmuştur. Şu anda Selva Gıda’nın ürün grubu irmik, makarna ve un üretimi olmak üzere 3 gruptur. 5 kıtada 85 farklı ülkeye ihracat yapan şirket, 2007 yılından itibaren ülkemizde makarna ihracatında birinci sırada yer alır.

Yorumlar (0)