Tapu Ada Parsel Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Tapu Ada Parsel Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Tapu ada ve parsel araştırma işlemleri, devlet kurumları tarafından sağlanan hizmetlerle internet üzerinden yapılabilmektedir. Ada parsel sorgulama işlemlerini internetten yapmak istemeyen kişilerin Tapu ve Kadastro il müdürlüklerini ziyaret etmesi gerekmektedir.

Gündem 26.10.2019, 20:06 26.10.2019, 20:06
5
Tapu Ada Parsel Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Tapu Ada Parsel Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?


Tapu ada ve parsel araştırma işlemleri, devlet kurumları tarafından sağlanan hizmetlerle internet üzerinden yapılabilmektedir. Ada parsel sorgulama işlemlerini internetten yapmak istemeyen kişilerin Tapu ve Kadastro il müdürlüklerini ziyaret etmesi gerekmektedir. İnternetten verilen ada parsel sorgulama işlemi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Tapu ada parsel sorgulama nasıl yapılır?


E-Devlet Üzerinden Tapu Parsel Sorgulama


E-Devlet sisteminden parsel sorgulama işlemi için öncelikle e-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan kişiler elektronik imza veya internet bankacılığı seçenekleri ile de sisteme giriş yapabilmektedir. Eğer elektronik imzanız bulunmuyorsa ve internet bankacılığı kullanıcı da değilseniz, bu durumda sisteme giriş yapabileceğiniz tek seçenek e-Devlet şifresidir. E-Devlet şifresi, PTT şubelerine gidilerek 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Sisteme şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra, ada parsel sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:
  • E-Devlet sistemine giriş yaptığınızda ana sayfa üzerinde "Kurumlar" seçeneği bulunmaktadır.
  • Bu seçeneğe tıklayarak listelenen kurumlar arasından "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü" kurumunu seçmeniz gerekmektedir.
  • Ardından kurumun e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden kullanılabilecek hizmetleri listelenecektir.
  • Bu liste üzerinden "Tapu Bilgileri Sorgulama" hizmetini seçmeniz gerekmektedir.
  • Bu hizmet üzerinden sorgulama yaparak bilgi edinebilmektesiniz.
TKGM Parsel Sorgulama


Tapu ve Kadastro parsel sorgulama hizmeti, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından online olarak verilen bir hizmettir. Kurum bu hizmet için özel bir internet sitesi oluşturmuştur. https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ linkine tıklayarak bu siteye ulaşım sağlamanız mümkündür. Ardından karşınıza açılacak ilk sayfada kullanım koşullarını onaylamanız istenecektir. Sonrasında karşınıza bir harita çıkacaktır. Bu haritanın türünü değiştirmek için ekranın sol üst köşesinde bulunan sekmeye tıklamanız gerekmektedir. Bu sekmeden taşınmaz numarası, adres bilgisi gibi bilgiler girilerek sorgulama yapılabilmektedir. Araştırmak istediğiniz ada parsel bilgilerini sisteme girdikten sonra harita bu bilgilere göre odaklama sağlamaktadır. Harita üzerinde bulunan işaretleri kullanarak adrese göre yakınlaştırma ve uzaklaştırma sağlanabilmektedir. Ayrıca haritanın sol üst köşesindeki 5. sembol olan "i" sembolüne tıklayarak çok daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz de mümkündür.


İsme Göre Tapu Sorgulama


İsim ile tapu sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Sorgulama işlemini e-Devlet veya TKGM parsel sorgulama sitesi üzerinden yapabilmek için en azından tapu numarasına sahip olmanız gerekmektedir. İsme göre tapu bilgisi oldukça kişisel bir bilgi olduğu için paylaşılmamaktadır. Bununla birlikte bir avukat aracılığıyla bu işlemi yapabilirsiniz.


Başkasına Ait Tapu Sorgulama


Üçüncü kişilere ait tapu bilgisi sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Bununla birlikte avukatların tapu kayıtlarını inceleme yetkisi bulunduğundan dolayı bir avukatla anlaşarak tapu bilgilerini edinebilirsiniz.


İmar Durumu Bilgisi Sorgulama


İmar durumu sorgulama işlemi imar durum belgesi alınarak yapılmaktadır. İmar durum belgesi belediyeler tarafından sunulan bir hizmettir. Bu belgeyi almak için genellikle belediyelere bizzat gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte bazı belediyeler son zamanlarda teknolojiye ayak uydurarak imar bilgilerini internet platformuna taşımışlardır. Ada parsel sorgulama işlemi gibi imar durumu bilgisi sorgulama hizmetini de internetten almak için e-Devlet'i ziyaret etmeniz gerekmektedir. Sonrasında izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:
  • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra "Kurumlar" sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
  • Ardından arsanızın bulunduğu belediyeyi seçmeniz gerekmektedir.
  • Sonrasında belediyenin hizmetleri görüntülenmektedir.
  • Bu hizmetler arasında "İmar Durum Bilgisi Sorgulama" hizmeti aranmalıdır.
Eğer belediyenizin, imar durum bilgisini online olarak sorgulama hizmeti bulunuyorsa bu araştırmanız sonucunda sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Keçiören Belediyesi gibi bazı belediyelerin bu hizmeti verdiği bilinmektedir. Bununla birlikte bu hizmet online olarak verilmiyorsa belediyeyi ziyaret etmeniz gerekecektir.


Yorumlar (0)