Ramazan Ayında Tam Kapanma Olacak Mı? Ramazan Ayı Kararları 8 Nisan 2021

Pandemi süreci ve mutasyon virüsün yayılmasıyla birlikte Türkiye, uzun süredir yasaklarla boğuşuyordu. Geçtiğimiz Mart ayında kontrollü normalleşme dönemi başlamış, okullar açılmış, kafeler ve restoranlar kapılarını %50 kapasite ile müşterilerine açmıştı.

Gündem 08.04.2021, 20:10 08.04.2021, 20:10
24
Ramazan Ayında Tam Kapanma Olacak Mı? Ramazan Ayı Kararları 8 Nisan 2021

Pandemi süreci ve mutasyon virüsün yayılmasıyla birlikte Türkiye, uzun süredir yasaklarla boğuşuyordu. Geçtiğimiz Mart ayında kontrollü normalleşme dönemi başlamış, okullar açılmış, kafeler ve restoranlar kapılarını %50 kapasite ile müşterilerine açmıştı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte artan vaka sayılarının önüne geçmek amacıyla yeni ek tedbirlerin alınması gündeme gelmişti. Geçtiğimiz hafta yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ramazan ayında tam kapanma olacağı açıkladı. Bu kapanmanın detayının ise İç İşleri Bakanlığından gelecek olan genelgelerden öğrenilmesi bekleniyor. Ramazan ayı kararları nasıl olacak, tam kapanma olacak mı? Detaylar haberimizde…


Ramazan ayında tam kapanma olacak mı?


Cumhurbaşkanının Ramazan ayında sokağa çıkma yasaklarını getireceklerini açıklamasının ardından vatandaşlar, tam kapanma olup olmayacağını merak etmeye başladı. Milyonları ilgilen yasaklar kafelerin ve restoranları kapanmasını da gündeme getirdi. Yapılan açıklamaya göre Ramazan ayı boyunca kafeler ve restoranlar yalnızca paket servis olarak hizmet verecek. Ayrıca ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Daha önce illere ve illerin renklerine göre uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, Ramazan ayı boyunca tüm illerde geçerli olacak ve il ayrımı yapılmayacak.


Ramazan ayı için hangi açıklamalar yapıldı, kısıtlamalar neler olacak?


Son yapılan kabine toplantısının ardından gözler, Ramazan ayında uygulanacak olan yasaklara çevrildi. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre Ramazan ayında uygulanacak olan yasaklar şöyle;  • İllere göre belirlenen risk grubu haritasında çok yüksek riskli illerin sayısı 58’e yükselmiştir. Buna göre Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması hafta için 21.00 ve 05.00 saatleri arasında uygulanacaktır.

  • Kırmızı kategoride bulunan illerde uygulanan Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması cumartesi ve Pazar olarak uygulanacaktır. Ramazan ayında ise ülke olarak fedakarlık yapılacak ve ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

  • Ramazan ayı boyunca ülke genelindeki kafeler ve restoranlar, sadece paket servis olarak hizmet verecektir.

  • Ramazan ayı boyunca toplu iftar ve sahur etkinlikleri yapılmayacaktır.


Kafeler ve restoranlar için 1500 lira destek verilecek;


Cumhurbaşkanı tarafından, Ramazan ayında yalnızca paket servis olarak hizmet verecek olan kafeler ve restoranlar ile ilgili destek verileceği de açıklandı. Buna göre kısıtlamalardan etkilenen kafe ve restoranlar için mevcut desteklere ek olarak bazı ilave destekler de sağlanacak. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin desteklerinden yararlanamayan lokanta ve kafelerin prim yükleri, devlet tarafından üstlenilecek ve bu işletmelere kişi başı 1500 lira destek verilecek.


Erdoğan açıklamasında, bayramla birlikte ve daha sonrasında çok daha rahat ve özgür yaşayabilmek adına tüm ülkenin Ramazan ayında fedakârlık yapmasını istedi. Tüm vatandaşları maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya davet etti.


Yorumlar (0)