Honda Araçlara Zam Geliyor! Beklenen Oldu, Fiyatlar Güncelleniyor! Acele Edin…

Geçtiğimiz günlerde Honda, Türkiye’den çekildiğini açıklamıştı. Fabrikasını kapatarak Türkiye üretimlerini durduran Honda araçlara zam geliyor.

Gündem 04.11.2021, 19:07 Ahmet Alkan
34
Honda Araçlara Zam Geliyor! Beklenen Oldu, Fiyatlar Güncelleniyor! Acele Edin…

Bunun nedeni ise devletin ÖTV yani özel tüketim vergisini artırıyor olması. Honda araç almak isteyenlerin yeni zamlar yürürlüğe girmeden hareket geçmesi gerekiyor. İşte detaylar…

ÖTV Arttı, Honda Fiyatlara Zam Yapacağını Açıkladı

Özel tüketim vergisinin artması nedeniyle sıfır otomobil fiyatları oldukça yüksek rakamlara satılmaya başlandı. Avrupa sınırlarında çok daha uygun olan sıfır otomobil fiyatları, bu araçların Türkiye’ye girmesi ile neredeyse 4 katına ulaşıyor. Devletin sıfır araba başına kasasına giren rakamın ortalama 83 bin TL civarında olduğu açıklandı. Bu rakama bakıldığında normal şartlarda sıfır araç alan bir kişi 3 araba fiyatı ödemiş oluyor.

2020 yılının Eylül ayında alınan ÖTV araç başına 53.798 lira iken 2021 yılının Eylül ayında bu rakam 83.842 liraya çıkarıldı. Bu da sıfır araç fiyatlarının artmasına neden oldu. Honda ise geçtiğimiz günlerde Türkiye’den çekilmişti. Bu çekilmenin ardından Honda araç fiyatları artarken, ÖTV nedeniyle araçlara yeni fiyat güncellemesi yapılacağı açıklandı. Doğal olarak Honda araçlar, yeni ÖTV zamlarıyla birlikte oldukça yüksek fiyatlarda Türkiye’de alıcı bulacak.

Yeni yapılacak zamların yılbaşından sonra devreye girmesi bekleniyor. Bu durumda, araçlara %12 zam yapılacağı tahmin ediliyor.

Sıfır Araç Zor Bulunuyor

Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve pandeminin de etkisiyle, sıfır araç pazarında uzun zamandan beri tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Bu sıkıntı, sıfır araçların fiyatlarının artmasında en büyük etkenlerden biri. Ayrıca ÖTV fiyatlarına zam yapılması da sıfır araç fiyatlarını arttırmış durumda. Sıfır araç tedarik sıkıntısının 2022 yılında da devam edeceği beklentisi, araç fiyatlarının yılbaşından sonra zamlanmasının temel nedenleri arasında gösteriliyor. Araç firmaları da bütün bu etkenler nedeniyle fiyatlarını tek tek güncelliyor. Honda araç tutkunlarının da fiyatlar güncellenmeden ve yeni zamlı fiyatlar açıklanmadan, bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Aksi halde yılbaşından itibaren almak istedikleri araçlara en az %12 zamlı fiyat ödeyecekler.

İkinci El Araçlarda Durum Nasıl?

Sıfır araçların çip sorunu ve diğer parçaların tedarik sıkıntısı yaşanması nedeniyle az bulunması, ikinci el sektörünü hareketlendirmedi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre sıfır araçların tedarik sıkıntısı ve fiyatlarının yükselmesi, ikinci el piyasasını hareketlendirmeliydi. Ancak bu piyasalarda beklenen olmadı. Geçtiğimiz yıllara bakılarak insanlar, araç alımlarını bekletmeye karar veriyor ve ikinci el ya da sıfır araç alımı yapmıyor. Bu da hem sıfır araç hem de ikinci el araç sektörünü olumsuz etkiliyor.

Yine uzmanlara göre şu sıralar ikinci el araç alımları için tam zamanı. Çünkü sıfır araçların fiyatlarının artması, ikinci ellerin de fiyatlarının artması anlamına geliyor. Ülkemizde dolar kurunun da sürekli olarak yükseldiği düşünülürse, 2022 yılında araç alımı daha zor hale gelecek ve fiyatlar beklenenden daha fazla yükselebilecek. Bu durumda, araç almak isteyenlerin özellikle ikinci el araçlar için harekete geçmesi tavsiye ediliyor.

Yorumlar (0)