Bu Besinler C Vitamini Depoluyor! Kış Boyunca Bunları Tüketin, Hastalıktan Uzak Durun…

Sonbahar ve kış aylarında vücudunuzu zinde tutmak ve bağışıklığınızı güçlendirmek için beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir.

Gündem 05.11.2021, 20:53 Ahmet Alkan
31
Bu Besinler C Vitamini Depoluyor! Kış Boyunca Bunları Tüketin, Hastalıktan Uzak Durun…

Uzmanlar, bu konuda herkesi uyarıyor. Düzenli ve doğru bir beslenme düzeni ile kışı hastalıklardan arınarak geçirmek mümkün. Özellikle C Vitamini içeren besinleri tercih ederek hastalıklardan korunabilir ya da hastalık dönemlerini oldukça rahat geçirebilirsiniz. İşte uzman tavsiyeleri…

Probiyotik Desteği Almalısınız

Bağırsaklarda yaşayan ve faydalı bakteriler olarak bilinen probiyotikler, aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendiriyor. Besinlerle birlikte alınan probiyotikler zararlı bakterilerin bağırsaklardan içeri girmesini engelliyor. Bununla birlikte düzenli probiyotik kullanımı, üst sorulunum yolu hastalıklarını %42’ye kadar azaltıyor. Hastalar düzenli probiyotik kullanırlarsa, antibiyotiğe duyulan ihtiyaç %33 oranında azalıyor ve daha hızlı iyileşme gösteriyor. Doğada bilinen en iyi probiyotik kaynakları ise yoğurt, lahana turşusu, doğal fermantasyon turşusu, ayran ve kefir olarak biliniyor.

Yoğurt;

İçinde bulunan probiyotikler ve canlı aktif kültürler sayesinde bağırsak ve bağırsak yolları hastalıklarından koruyor. Yapılan araştırmalarda günlük 200 gram yoğurt tüketiminin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini de ortaya çıkmış durumda.

Kefir;

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için günde mutlaka bir su bardağı kefir tüketilmesi gerekiyor. Bununla birlikte günlük A vitamini ihtiyacının %10’u, kalsiyum ihtiyacının %30’u ve C vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılamak mümkün oluyor. Ayrıca kefir, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin olduğu için kemik sağlığını koruyor ve kemik kaybının önlenmesinde etkili oluyor.

C Vitaminin Depolayan Besinler Tercih Edin

C vitamini hakkında yapılan araştırmalar, antibakteriyel ve antieflamatuar olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte C vitamini cilt bütünlüğünün korurken enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan bir kalkan görevi de üsteniyor. Ayrıca C vitamini virüs ya da bakterilere karşı bağışıklık hücrelerini koruyan bir antioksidan özeliğine de sahip. Bütün bunlar C vitaminini kullanan insanların yalnızca bağışıklığını güçlendirmekle kalmayıp, enfeksiyona yakalanma riskini de en aza indirdiğini gösteriyor. Hastayken fazla miktarda alınan C Vitamini ise iyileşmeyi hızlandırıyor. Uzmanlar bu noktada C vitamini takviyeleri yerine C Vitamini içeren gıdaların tercih edilmesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

C Vitamininden zengin gıdalar portakal, greyfurt ve mandalina olarak biliniyor. Bunun yanında yeşil biber, koyu yeşil yapraklı olan brokoli gibi sebzeler, bezelye ve papaya gibi besinler de zengin C vitamini içeriyor.

Nar;

Çok iyi bir antioksidan kaynağı olan Nar, kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu pek çok hastalıktan koruyan bu meyve, aynı zamanda anti tümör etkisi göstererek vücudu kansere karşı da korumaktadır. Kap damar sağlığını da olumlu etkileyen narı günde küçük boy, yarım adet tüketmek gerekir.

Turunçgiller;

Beyaz kan hücrelerinin yapımında da görevli olan C vitamininden zengin olan turunçgiller, enfeksiyonlarla savaşır. Greyfurt, mandalina ve portakalın yanında limon ve misket limonu da bol bol C Vitamini içerir. Önemli olan bunları doğru miktarda tüketmektir. C vitamini vücutta depolanmadığı ve üretilmediği için mutlaka günlük olarak alınmalıdır. Tüm narenciyelerde bol bol bulunan C Vitamini, günlük öğünlere bile kolaylıkla sıkıştırılarak tüketilebilir.

Hücreleri Koruyan Zencefil

Özellikle kış aylarında mutlaka sofralarda bulunması gereken zencefil B3, B6, vitaminlerini içerir. Bunların yanında fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum, sodyum, potasyum gibi mineraller de içermektedir. Zengin içeriğe sahip olan zencefil pek çok hastalığa iyi gelmekle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Ayrıca yapılan son araştırmalara göre zencefilin kronik ağrılara iyi geldiği ve kolesterolü düşürdüğü de saptanmıştır.

Hem baharat hem kök hem de toz halinde kullanılan zencefil, kış aylarında bol bol tüketilmelidir. Çünkü probiyotikler açısından da zengindir ve mide bulantılarını önler. Bunların yanında anti mikrobiyal özelliğe de sahip olduğu için vücuttaki pek çok zararlı bakterinin büyümesini önler. Ayrıca yapılan araştırmalarda zencefilin pek çok solunum yolu hastalığına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Serbest Radikallerin Oluşmasını Engelleyen Zerdeçal

Serbest radikaller, hücrelerin içine girerek hasara neden olan yapılardır. Bunlar nezle, grip, kalp damar hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalığa zemin hazırlar. Serbest radikalleri önleyebilmek için tercih edebileceğiniz en iyi besin kaynaklarından biri de Hint Safranı olarak bilinen zerdeçaldır. Aktif maddesi Curcumin olan zerdeçal, A ve E vitamini içerir. Ayrıca içinde bulunan demir, potasyum, bakır ve mangenez B6 vitamini de vücudun bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirmektedir. 

Bu Beyazları Tüketmek Son Derece Önemli

Kış ayları geldiğinde hastalıklardan korunmak istiyorsanız, mantar, soğan ve sarımsak tüketimini de arttırmanız gerekir. Hem doğal antibiyotik olan hem de vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinler, bakın başka ne faydalar sağlıyor!

Soğan ve Sarımsak;

Sarımsak, içinde bulunan kükürtlü bir bileşik olan allisin sayesinde halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinir. Soğan ve sarımsağın çok iyi bir antioksidan kaynağı olduğu ve vücudu kansere karşı koruduğu da biliniyor. Soğan idrar söktürücü özelliğinin yanında vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Sarımsak anti bakteriyel özelliğiyle birlikte vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bu besinlerin her gün tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirirken, hastalıklardan önemli ölçüde korunmanızı sağlayacaktır.

Mantar;

B12 vitaminini yalnızca hayvansal gıdalardan elde edebiliyoruz. D vitamini ise oldukça az besinde yer alıyor. Bu iki vitaminin de yer aldığı nadir besinlerden biri olan mantar, kanserden koruyan ve bağışıklığı kuvvetlendiren antioksidan maddesi olan selenyum minerali içerir. Mantar aynı zamanda C Vitamini, potasyum, fosfor, bakır gibi mineraller ve vitaminler açısından da oldukça zengindir. Bütün bunlar mantarın kalp sağlığını koruma, bazı kanser türlerini önleme, bağışıklığı kuvvetlendirme gibi özelliklere sahip olduğunun kanıtıdır.

Üzümsü Meyveler Mutlaka Tüketilmeli

Kış aylarında bağışıklığı en çok destekleyen besinler arasında, üzümsü meyveler de yer alıyor. Üvez, Bektaşi üzümü, çilek, dut, yaban mersini, böğürtlen ve frambuaz, bunlardan bazılarını oluşturuyor. Bunların hepsi aynı mevsimde yetişmiyor ancak kurularını tüketmek de oldukça fayda sağlıyor.

Yapılan araştırmalar üzümsü meyvelerin Amerikan yerlileri tarafından uzun yıllar boyunca enfeksiyonları tedavi etmek için kullandığını gösteriyor. Çünkü bu meyveler anti mikrobiyal özelliğe sahip ve polifenoller açısından da oldukça zengin. Bu polifenoller, vücudu influenza virüsüne karşı koyuyor. Bu da vücudu gribe karşı önemli ölçüde koruduğunu gösteriyor. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini içerdikleri için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüm bunlara ek olarak çeşitli enfeksiyonlara karşı da ciddi şekilde savunma sağlıyor.

Hastalıktan Korunmak için Hangi Besin Ne Kadar Tüketilmeli?

Uzmanların açıklamalarına göre güçlü bir bağışıklık sisteminin olması ve vücudunun hastalıklara karşı dirençli olması için yukarıda sayılan besinlerin dengeli ve düzenli şekilde tüketilmesi gerekiyor. Bağışıklık sisteminin tam olarak kuvvetlenebilmesi için aşağıdaki önerilere dikkat edilmesi gerekir;

  • Günlük mutlaka bir porsiyon yani bir bardak ya da 200 ml probiyotik alınmalı.
  • Günde yaklaşık olarak 90 mg civarında C Vitamini alınmalı. Hastalık sırasında bu miktar 1 mg artırılmalı.
  • Soğuk algınlığı belirtilerinin ilk günlerinde, 75 mg’lık dozlar halinde çinko pastilleri alınmalı.
  • Yetersizliğinde grip, sinüs enfeksiyonları ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları riskinin artıracak olan D Vitamini mutlaka takviye olarak alınmalı. Güneşten alınan D Vitamini kış aylarında mutlaka takviye olarak kullanılmalıdır.

Yorumlar (0)