Arabalardaki Chip Krizi Devam Ediyor! Bu Markalar Üretimi Yavaşlattı…2. El Hareketlendi!

Dünya genelinde sıfır araçlarda yaşanan çip kriz devam ediyor.

Gündem 04.11.2021, 20:44 Ahmet Alkan
11
Arabalardaki Chip Krizi Devam Ediyor! Bu Markalar Üretimi Yavaşlattı…2. El Hareketlendi!

Bu krizin daha uzun süreceği beklentisi, araç fiyatlarının bir hayli yüklemesine neden olmuş durumda. Sıfır araç almak isteyen ancak bulamayan vatandaşlar da ikinci el piyasasına yöneliyor. 2. El piyasası hareketlense de istenilen seviyeye henüz gelemedi. İşte detaylar…

Çip Krizi Sıfır Araçları Olumsuz Etkiliyor

Dünya genelinde üretim yapan firmaların araçlar için çip tedarik edememesi, fiyatların bir hayli yükselmesine neden olmuş durumda. Sıfır araçlar için kullanılan Chip’ler pandemi nedeniyle tedarik edilemiyor. Bu da araçların piyasaya sürülememesine ya da geç sürülmesine neden oluyor. Honda, Ford ve 8 farklı Japon firmasının üretimlerinin büyük ölçüde düştüğü de gelen haberler arasında yer alıyor. Bayiler 100 araç siparişi verirken yalnızca 5 ya da 10 araç geliyor. Bu da sıfır araç fiyatlarının artmasına neden oluyor.

Çip Krizi İkinci El Piyasasını Nasıl Etkiledi?

Dünya genelinde yaşanan bu kriz, sıfır araç alamayan insanların ikinci el piyasasına yönelmesine neden oldu. Bu da talebin artmasıyla birlikte ikinci el piyasasında da fiyatların yükselmesini sağladı. İnsanlar ikinci el araçlarda bile geçmiş yıllara bakıldığında sıfır araç fiyatı ödemek zorunda kalıyor. Bu da piyasanın biraz olsun hareketlenmesini sağlasa da insanların araç alımından uzak durmasına neden oluyor.

Galericiler tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, ikinci el piyasasının normal şartlarda yılın son üç ayında durgunluk yaşandığı ancak bu yıl, çip kiriz nedeniyle çok daha durgun olduğu görülüyor. Bunun nedeninin, sıfır araç alamayan kişilerin ikinci el araç alımına yönelmesi ve talebin artmasıyla birlikte fiyatların da artması olarak açıklanıyor.

Ayrıca az sayıda gelen sıfır araçları alabilen kişiler, bu araçları hemen ikinci el piyasasında satarak da piyasa fiyatlarının artmasına neden oluyor. Dolar kurunun yükselmesi, çip krizinin 2022 Şubat ayına kadar sürecek olması gibi pek çok etken de araç fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Yapılan açıklamalara göre çip krizi devam ederse hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatlarında büyük artışlar yaşanması kaçınılmaz.

Hangi Markalar Üretim Yavaşlattı

Yaşanan çip krizi sıfır araba üretimlerinin yavaşlamasına neden oldu. Japon yerel basını tarafından yapılan habere göre 8 büyük firma, araç üretimlerini yavaşlatma ya da durdurma kararı aldı. Verilere bakıldığında en büyük üretim kaybının Subaru ve Daihatsu markalarında olduğu görülüyor. Chip krizi nedeniyle Subaru son bir yılda %74,8 üretim kaybı yaşarken Daihatsu %68,2 ve Honda %55,5 oranında üretim kaybı yaşamış durumda. Japonya’nın en büyük otomobil üreten markası olan Toyota ise son bir yılda %55,3 oranında imalatını azaltmış.

Otomobil Fiyatları Yükselir Mi? Fiyatlar Ne Zaman Düşecek?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre dünya genelindeki Çip krizi uzun süre devam edecek. Bu krizin yaşanmasının nedeni pandemi sonucunda çip tedarik edilmemesi ve üretimin oldukça yavaşlaması. Bu krizin 2022 yılının ortalarına kadar devam etmesi bekleniyor. Bu da sıfır araç üretiminde ve tedarikinde yine sıkıntının devam edeceğini ve fiyatların bir hayli yükseleceğini gösteriyor. Aynı yükselme, ikinci el araç piyasasına da yansıyor. Doğal olarak 2022 yılının ortalarına kadar ikinci el araçların da fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

İkinci el araçların fiyatlarının düşmesinin en büyük etkeni sıfır araçların fiyatlarının düşmesi ve piyasanın biraz hareketlenmesi. Aynı zamanda çip sorunu aşılırsa, dolar kurunda gerileme yaşanırsa ve tedarik sıkıntıları aşılırsa, ikinci el araçların fiyatlarının düşmesi gerçekleşebilir. Ancak çok sayıda galerici tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, önümüzdeki bir yıl içinde ikinci el araç fiyatlarının düşmesi beklenmiyor.

Yorumlar (0)