Araba Almanın Tam Zamanı: Bu Faiz Oranları Bir Daha Gelmez! Koşan Yetişiyor...

Araba almak isteyenler için mükemmel fırsatlar! Araba faizleri kampanyaları iddialı bir şekilde geliyor! İşte tam da araba alma zamanı dedirten kampanyalara dair tüm ayrıntılar!

Gündem 17.11.2021, 11:08 Ahmet Alkan
9
Araba Almanın Tam Zamanı: Bu Faiz Oranları Bir Daha Gelmez! Koşan Yetişiyor...

Konut kredilerine yapılan başvuruları zirveye çıkaran faiz indirimleri, hız kesmeden otomotiv sektörünü de zirveye taşıyor. Kamu bankaları sıfır binek veya ticari araçlar için araç kredisini olabildiğince indirmiş durumda. Henüz ilk günden haberi alan ihtiyaç sahipleri kampanya dahilinde talepte bulunmaya başladılar. 

Özellikle koronavirüs döneminde yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından kamu bankaları ekonominin dengelenmesiyle birlikte hız kesmeden faiz oranlarını düşürdüler. Bu düşüş piyasayı hareketlendirmeye devam ediyor. Merkez bankasının uyguladığı faiz indiriminin peşinden konut kredisi faizlerinde de düşüş yaşanmıştır. Kredili konut satışları rekor sonuca ulaşmıştır. Bunun arkasından sıra araç kredilerine geldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank sıfır veya ikinci el araçlar için kredi faizini yüzde 0,50 ile 0,70 aralığına düşürmüştür. 

Araba Almak İçin En Doğru Zaman!

Araba severler veya arabaya ihtiyacı olanlar için araba alınabilecek en doğru zaman, faizlerin düştüğü bu zamandır! 3 büyük kamu bankasının düşürdüğü faizler sayesinde taşıt kredilerine yapılan başvuruların ardı arkası kesilmiyor. Bankalar yaptıkları açıklamalara göre, hem bireysek hem de kurumsal tüm müşterilerine birçok alanda kampanyalar sunmakta. Bu uygulamalardan en iyisi de otomotiv markalarıyla birlikte yapılan kampanyalardır. 

Özellikle Türkiye’de üretilen araçlar için fırsatlar sunulmaktadır. Bankalar bu sayede hem yerli üretime destek sağlamakta hem de araç almak isteyenlere en uygun faiz oranıyla kredi vermektedir. Hazırlanan kredi paketlerine bakıldığında, 50-120 bin fiyat aralığında bulunan araçlar için 18-36 ay vade koşuluyla, en düşük faiz miktarıyla kredi veriyorlar. 

Fiyatları 72 ve 120 bin arasında değişen araçlar için ise yine düşük bir faiz oranıyla beraber, 30 ila 60 ay arası vadeli kredi imkanı sunuyorlar. Bankaların online sitelerinden veya şubelerinden başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. 

Bütçe Dostu Faiz Oranları!

Bütçenize uygun araçlar ve araç kredileri fırsatı kapıda! Kredi faizlerinin düşmesi araba alma hayaliyle yanıp tutuşan vatandaşları heyecanlandırdı. Haberi duyan insanlar soluğu galerilerde veya araba pazarlarında aldılar. Kurumsal bankaların faizlerde yaptığı indirimler, bunlar doğrultusunda yaptıkları kampanyalar ve ödeme koşulları araba severlerin yüzünü güldürdü. Araç kredisine yapılan başvuru ve galerilerde yapılan araç satışları zirvede. 

Özellikle koronavirüs zamanında yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı araba fiyatları da oldukça yükselmişti. Faizlerin düşmesiyle birlikte araç kredisine talep artmaktadır. Fakat araç alırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Çünkü arabaların masrafları ve vergileri çoktur. 

Bazı markalar ise faizlerin düşmesiyle beraber araçların fiyatlarını artırmıştır. Dolayısıyla ihtiyaç doğrultusunda ödeme planlaması yaparak, araç kredisine başvurmak daha uygun olacaktır. Bankalar online sitelerinde herkesin kendi ödeme planını yapabileceği hesaplama hizmetleri sunmaktadır. Özel kampanyalar için şubelerden yardım almak daha uygun olacaktır. 

Faizler Düşmüşken Araba Almak İsteyenler İçin Kriterler!

Faizlerin düşmesiyle aracını yenilemek isteyenler veya yeni araç almak isteyenler için birtakım kriterleri sıraladık:

  • Bütçeye bağlı olarak sıfır araç mı yoksa ikinci el araç mı alınacağına karar verilmelidir. İkisinin de kendi içerisinde avantajları bulunmaktadır. Sıfır araçlar fabrika çıkışlı, ikinci el araçlar ise daha az risk taşımaktadır. Düşük faiz imkanı üstüne uygun fiyatlı ikinci el araç almak her bütçeye uygun olacaktır.
  • Dizel mi, benzinli mi sorusu da akılları karıştırmaktadır. Benzinli araçlara göre dizel araçların fiyatı daha ucuz ve yakıt tüketimi daha düşüktür. Bu sayede çok tercih edilir ve yedek parçaları da fazlasıyla bulunur. Benzinli araçların fiyatı ise dizel araçlara göre daha ucuzdur. Çevreye verdiği zarar daha az ve parça maliyeti de düşüktür. Fakat dizele göre daha fazla yakıt harcamaktadır. 

Bu kriterler göz önünde bulundurularak faiz düşmüşken en uygun aracı alma fırsatını kaçırmayın!

Yorumlar (0)