2. El Araç Fiyatları Yükseliyor…Araç Almalı Mı? Beklemeli Mi?

2. El araç fiyatları yükselmeye devam ediyor. Araç almak isteyen vatandaşlar, alımlarını bir süreliğine durdurmuş durumda.

Gündem 05.11.2021, 17:35 Ahmet Alkan
35
2. El Araç Fiyatları Yükseliyor…Araç Almalı Mı? Beklemeli Mi?

Geçtiğimiz yıllara bakılarak 2021 yılında Eylül ve Ekim aylarında 2. El araç piyasası oldukça durağan seyretti. Peki Kasım ve Aralık aylarında durum nasıl olacak? Araç almak için doğru zaman mı? İşte detaylar…

Araç Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek?

Dünya genelinde sıfır araçlarda üretim sıkıntısı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni pandemi sürecinde parçaların tedarik edilememesi ve üretimlerin yavaşlaması. Sıfır araçlar için siparişler veriliyor ancak 100 siparişten sadece 5 ya da 10 araba alınabiliyor. Bu durum, sıfır araç fiyatlarını yükseltiyor ve insanları ikinci el araç piyasasına yönlendiriyor. İkinci el araçlara olan talebin artması ise fiyatların yükselmesine neden oluyor. Dünyada süren çip krizinin devam etmesi ve bu krizin önümüzdeki yılın şubat ayında kadar sürmesinin beklenmesi, araç fiyatlarının daha da yükseleceğini gösteriyor.

İkinci El Araç Almak İsteyenler Ne Yapıyor?

Araştırmalara bakıldığında, 2. El araç piyasasında da durağan bir dönem yaşandığını görüyoruz. İnsanlar, sıfır araçların geleceği beklentisi ve fiyatların yükselmesi gibi nedenlerle araç alımlarını bekletmiş durumda. Bu da hem sıfır hem de ikinci el araç piyasasının durmasına neden oluyor.

İkinci el araç almak isteyenlere uzmanlardan tavsiye geldi. Çünkü çip krizi sürmeye devam edecek ve yılbaşından itibaren sıfır araçlara %12 gibi bir zam gelecek. Bu da ikinci el piyasasındaki araçların fiyatlarının da yükselmesine neden olacak. Bu nedenle araç almak isteyenler için en doğru zaman 2021 Kasım ve Aralık ayları. Kasım ayında ikinci el piyasasının biraz daha hareketlenmesi ve Aralık ayının ortalarında, bu hareketliliğin iyice artması bekleniyor. Bu durumda ikinci el araçların fiyatlarının Kasım ayından itibaren yükselmeye başlayacağı da tahmin ediliyor.

Ekim Ayında En Çok Hangi Araçlar Tercih Edildi?

2. el araç piyasasında alınıp satılan araçlara bakıldığında, en çok hareketliliğin Renault Megan araçlarda yaşandığını görüyoruz. Otomotiv sektörünün en büyük ikinci el fiyatlandırma şirketi olan Cardata tarafından açıklanan listeye göre Ekim ayında en çok satılan modeller belli oldu. Binek ve hafif ticari araçların yer aldığı listede ilk sırayı Renault Megan modeller alıyor. Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ikinci el araç ise Fiat Egea oldu. Listede üçüncü sırayı Volkswagen Passat aldı.

Cardata tarafından açıklanan listenin ilk 20 sırasında hafif ticari ve araçlar da yer alıyor. Ekim ayında en çok tercih edilen hafif ticari ikinci el araçlar Ford Tourneo Courier ve Volkswagen Caddy olmuş durumda. Ekim ayında en çok satılan ikinci el araçların ortalama fiyatına bakıldığında 219.560 lira olduğunu görüyoruz. Satılan araçların %60’ını sedan araçlar oluştururken %30’luk kısmını da hatcback modeller oluşturuyor. Yapılan araştırmada tüketicilerin dizel otomatik vites tercih etmeye devam ettikleri de görülüyor.

İkinci El Araç Almak İsteyenler Acele Etmeli

Eğer fiyatlar yükselmeden araç almak istiyorsanız, Kasım ayında alımınızı yapmalısınız. Çünkü yapılan açıklamalar ve beklentiler doğrultusunda, dünya genelinde araç fiyatları yükseleceği için bundan Türkiye de etkilenecek ve özellikle Aralık ayında ikinci el araçların fiyatları bir hayli yükselecek.

Yorumlar (0)