Gümrük Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu 2023? Gümrük Memuru Nasıl Olunur?

Gümrük Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu 2023? Gümrük Memuru Nasıl Olunur?
0

Gümrük Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu 2023?

2023 yılının orta çeyreğine doğru ilerlediğimizde yapılan yeni zam açıklamalarının ardından en düşük memur maaşı 9100 TL bandında oldu.

Dolayısıyla gümrük memuru maaşları da bu düzeylerden işlem görüyor. 

Tabi ki de bu durumda etkili olan en önemli kriterlerden birisi deneyim faktörüdür. Deneyimli bir gümrük memurunun maaşı mesleğe yeni başlamış bir gümrük memurunun maaşından 1000 TL daha fazla düzeydedir.

Gümrük Memuru Ne İş Yapar?

Gümrük memuru, bir ülkedeki malların ithalatını ve ihracatını denetleyen bir kolluk görevlisidir. Ülkeye giren veya çıkan tüm malların gerekli gümrük gereksinimlerini karşılamasını sağlamaktan sorumludur.

Gümrük memurları, malların ithalatı ve ihracatı ile ilgili yasaların uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır. 

Gümrük memurlarının genellikle malları gümrük yasalarının ihlaline karşı incelemesi gerekir. Ayrıca, malların meşruiyetini kanıtlamak için belgelerin ibraz edilmesini veya kimlik kartlarının ibraz edilmesini de talep edebilirler.

Bazı durumlarda gümrük memurları, yasa dışı olarak ithal veya ihraç edildiğine inandıkları mallara el koyabilir.

Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları 2023

Gümrük muhafaza memuru maaşları kıdem durumuna göre değişik göstermekle birlikte en düşük 9100 TL en yüksek ise 12.000 TL bandında işlem görüyor. 

Gümrük Memuru Nasıl Olunur?

Gümrük memuru olmak için kişilerin üniversitelerin 4 yıllık bölümleri arasından; işletme bölümü iktisat bölümü hukuk bölümlerini bitirmeleri gerekiyor. Bu bölümleri bitiren bireyler gerekli memurluk sınavlarına girerek gümrük memuru olarak işe başlayabilirler.

Gümrük memurları ülkeye giren ürünleri denetlemekten sorumludur. İşlerinin önemli bir kısmı, ithal edilen tüm malların güvenli olduğundan ve yerel standartları karşıladığından emin olmaktır.

Bu, sıhhi ve fiziksel kusurları kontrol etmeyi, doğru vergi oranını doğrulamayı ve malların cezai ve çevre yasalarına uygun olmasını sağlamayı içerebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Gümrük memurları ayrıca yerel yasaları ihlal eden mallara el koyma yetkisine de sahiptir.

Gümrük memurları, malları fiziksel kusurları arayarak ve vergi oranı ve tarife bilgilerini kontrol ederek inceler.

Ayrıca malların sahte veya çalınmış olabileceğine dair işaretler ararlar. Gümrük memurları ayrıca, sahte belgeler veya gizli ağırlıklar gibi herhangi bir kaçakçılık belirtisine karşı malları denetleyecektir.

Gümrük memuru bunlardan herhangi birini bulursa, mallara el koyacak ve daha fazla inceleme için bir tesise getirecektir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir