Flixair Buhar Nebül Ne İşe Yarar? Flixair Buhar Fiyatı 2023

Flixair Buhar Nebül Ne İşe Yarar? Flixair Buhar Fiyatı 2023
0

Flixair Buhar Nebül Ne İşe Yarar 2023?

Flixair buhar ne işe yarar ne için kullanılır gibi sorulara sıkça yanıt aranıyor. Flixair propiyonat kortikosteroidle ilaç gurubunda yer alır.

  • İltihap giderme etkisi olan Flixair genel olarak akciğerdeki hava yollarının duvarlarında görülen şişmeleri azaltır. Şişme ve hassasiyeti azaltarak hastanın daha rahat nefes almasını sağlamak amacıyla kullanılır.

Flixair Buhar Fiyatı 

Flixair buhar fiyatı 2023 yılında güncellendi. İlaç zamlarından sonra tüm eczanelerde geçerli olan yeni güncel fiyatı kısaca şöyledir;

  • Flixair 0,5 mg/2ml tek dozluk süspansiyon fiyatı: 39 TL
  • Flixair 2mg/2ml 10 dozluk süspansiyon fiyatı: 269 TL

Yukarıdaki fiyatlar yeni bir zam dönemine kadar Türkiye’de hizmet veren tüm eczanelerde birebir aynı şekildedir.

Flixair 2 mg/2 ml Ne İçin Kullanılır?

Flixair 2 mg/2 ml ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve kaç yaş için uygundur gibi soruların yanıtı sıkça merak ediliyor. Flixair 2 mg/2 ml flutikazon propiyonat içeren bir ilaçtır.

  • E yalın tanımıyla akciğerlerde yer alan hava yollarının duvar kısmındaki şişmeyi ve hassasiyeti gidererek kişinin daha rahat nefes almasını sağlama amacıyla reçete edilir.

Çocuk, yetişkin doktorun uygun gördüğü herkes için reçete edilebilir. Yaygın olarak 4-16 yaş arası çocuklar için kullanılıyor.

Flixair 2 mg/2 ml Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Flixair 2 mg/2 ml kaç yaş için kullanılır sorusuna da yine merak edenler için hemen yanıt verelim.

  • Flixair 2 mg/2 ml genel olarak 4-16 yaş arası çocuk ve ergenler için kullanılıyor. Bu yaş gurubu için tavsiye edilen doz günde 2 defa 1000 miktogramdır. 

Tabi kullanım süresi ve dozuna ilişkin doktorunuzun belirteceği direktifleri dikkate almaya özen gösterin. Aksi durumda yan etkileriyle karşılaşma riski oldukça yüksektir.

Ventolin ve Flixair Birlikte Kullanılır Mı?

Ventolin ve Flixair birlikte kullanılır mı sorusuna kısmi olarak evet şeklinde yanıt verebiliriz. Beraber kullanılması bazı hastalar için doktor tarafından tavsiye edilir.

Bu noktada ilaç prospektüsünü incelemeden ve doktorunuza danışmadan birlikte kullanıma kendinizin karar vermemesini öneriyoruz.

Flixair Yan Etkileri Nelerdir?

Flixair yan etkileri nelerdir diye merak ediliyor. Her ilaçta olduğu gibi Flixair ilacında da çeşitli yan etkiler kullanım süresi, dozu konusunda hata yağınca açığa çıkabilir. 

Bunun yanı sıra hastada Flixair etken maddesine karşı duyarlılık varsa da yan etkiler görülebiliyor. Kısaca bu yan etkileri sıralamak gerekirse de;

  • Yüksek doz ve uzun süreli kullanımlarda içerdiği kortikosteroid maddesinden kaynaklı sırt bölgesinde kambura benzer bir yağ birikimi oluşabilir.
  • Sırt bölgesinde kamburun yanı sıra yüzde yuvarlaklaşmaya neden olabilir.
  • Bel ve leğen kemiği başta olmak kemik erimesi durumu,
  • Vücudun çeşitli kısımlarında yoğun kıllanma durumu, 

Flixair ilacına dair merak edilen tüm detaylara içeriğimizde yer verdik. Yanlış, eksik bilgi olduğunu düşünüyorsanız içeriğimizin yorum alanına yazabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir