En Düşük Öğretmen Maaşı Ne Kadar? 2023

En Düşük Öğretmen Maaşı Ne Kadar? 2023
0

Günlük tüketim kalemleri de dahil olmak üzere birçok üründe fiyatların artmasıyla beraber çalışanlar maaşlarına yapılacak zamları beklemeye başlamışlardır. Bunlarında arasında öğretmenlerde bulunmaktadır. 2021’de ikinci yarıdan itibaren oluşan enflasyon farkına göre ve yüzde 5 oranında toplu sözleşme farkı da gözetilerek bir artış yapılması bekleniyordu. Fakat en düşük öğretmen maaşı ne kadar 2023 diye soranlar için bir müjde verildi ve bu oran artırılarak 2023 yılında toplu sözleşme zammının 7,5 oranına çıkarılmasına karar verildi. Alınan bu karar 18 ocakta onaylanarak Resmî Gazetede yayınlandı. Bu artışla beraber memur maaşlarına yapılacak olan zam yüzde 30,5’e yükseldi.

Ek Ödemeler Başladı mı?

Memurlara yapılacak olan ek ödemeler 27 ocakta uygulanmaya başlanmıştır. Ödemeleri almaya hak kazanan memurlar PTT şubelerinden ya da maaşlarının yattığı bankalardan zam farklarını alabilirler. 

Derece ve Kademelere Göre Öğretmen Maaşları

  1. Kademe Öğretmen Maaşları

Öğretmenlerin maaşları branşlarına, çalışma yıllarına ve yükseldikleri derecelere göre farklılık göstermektedir. 25 yılın üzerinde çalışmaya sahip olan 4. Derece olmayı başarmış olan öğretmenlerin maaşlarının 8021 TL olacağı3. kademe ama 25 yıldan az çalışmış olanların ise 6,157 TL alacağı söylenmektedir. 2. Kademe 25 yıldan az çalışmış öğretmenlerin maaşlarının ise 7989 yükselecektir. 2. Derece öğretmen maaşlarının ise 7979 TL olacaktır.

  1. Kademe Öğretmen Maaşları

İkinci kademeye erişmiş öğretmenlerin derecelerine göre 2023 de alacakları maaşlara bakacak olursak; 21 yıl çalışmış üçüncü derece bir öğretmen 7870 TL, 20 yıl çalışmış ikinci derece bir öğretmen 7860TL, 19 yıl çalışmış 7857 TL alacaktır. 19 yıl çalışmış olan birinci derece bir öğretmen 7857 TL, üçüncü derece 21 çalışmış bir öğretmen ise 7824 TL alacaktır.

  1. Kademe Öğretmen Maaşları

Üçüncü kademeye erişmiş öğretmenlerin derecelerine göre 2023 de alacakları maaşlar;19 yıl çalışmış üçüncü derece bir öğretmen 7662 TL, 18 yıl çalışmış ikinci derece bir öğretmen 7642 TL, 17 yıl çalışmış birinci derece öğretmen 7622 TL alacaktır.

  1. Kademe Öğretmen Maaşları

Üçüncü kademeye erişmiş öğretmenlerin derecelerine göre 2023 de alacakları maaşlar; 19 yıl çalışmış üçüncü derece bir öğretmen 7662 TL, 18 yıl çalışmış ikinci derece bir öğretmen 7642 TL, 17 yıl çalışmış birinci derece öğretmen 7622 TL alacaktır.

Türkçe Öğretmeni Maaşları Ne Kadar Arttı?

Öğrencilerine Türkçe dili ve edebiyat konusunda eğitim veren, uygun bir eğitim planı hazırlayarak bunu uygulamakla yükümlü olan öğretmenlerin en düşük maaşları 4253 TL dir. En yüksek ücretleri ise 15625 TL olmaktadır. Genelde bu branşta ki öğretmenlerin ortalama maaşları 9939 TL civarında olmaktadır.

En düşük öğretmen maaşı ne kadar 2023 diye soran öğretmenler için bu gelişme oldukça sevindiricidir. İşleri oldukça zor ve yükümlülükleri fazla olan Türkçe öğretmenlerinin, öğrencilerine dili kullanma yetisini geliştirme konusunda yardımcı olma büyük yükümlülükleri bulunmaktadır.

Rehberlik Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadar Arttı?

Kendilerine gidecekleri bir yön tayin etmekte zorlanan genç zihinleri doğru şekilde yönlendirmek ve onların kendi kişilik özelliklerini nasıl tanıyacaklarını ve çevreleriyle nasıl iletişim kuracaklarını öğretmekle sorunlu olan rehberlik öğretmenleri arasında en düşük öğretmen maaşı ne kadar 2023 diye soranlar için en düşük maaş olarak 4253 TL’dir. En yüksek rehberlik öğretmeni maaşı ise 13.125 TL’ye kadar çıkmaktadır. Görevinde ilerlemekte olan bir öğretmen ise ortalama 8.689 TL gibi bir maaş alacaktır.

Sınıf Öğretmeni Maaşları Ne Kadardır?

Medeni hali, çocuk sayısı gibi faktörlere ve kayıt olduğu sendikaya göre maaşları değişiklik gösteren sınıf öğretmenlerinin aldıkları sorumluluk da oldukça büyüktür. Henüz yeni öğrenim hayatına başlayan öğrencilere destek olmak, onların kişisel gelişimlerini destekleyerek temel bilgileri öğrenmelerine yardım etmek gibi görevleri olan sınıf öğretmenleri ortalama 6354 TL maaş almaktadır. Ek faktörlerle birlikte bu maaş 8000 TL’nin üzerine çıkabilmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Maaşları

Okula henüz başlamamış çocukları okula hazırlamak ve onların sosyal becerilerini geliştirmelerine destek olmak noktasında okul öncesi öğretmenleri etkilidir. Yine okul öncesi öğretmenleri, öğrencinin arkadaşlarıyla doğru iletişim kurmalarına yardımcı da olmaktadır. Öğrencileri gözlemleyerek yaşadıkları sorunları çözmelerine katkı sağlayan okul öncesi öğretmenleri en düşük öğretmen maaşı ne kadar 2023 diye merak ediyorsa zamlardan sonra en düşük 4253 TL en yüksek ise 7937,5 TL ücret almaya başlayacaklarını söyleyebiliriz. Şu an bu mesleği yapan bir öğretmen ortalama 6.000 TL kazanabilmektedir.

Matematik Öğretmenlerinin Maaşları

Özel dersler ve ek faktörlerle beraber aldıkları ücretler yükselen matematik öğretmenlerinin özel sektörde çalışanları çok daha yüksek ücretler alabilmektedir. Devlette çalışan bir matematik öğretmeni temel sayısal bilgileri çocuklara öğretmekle mesuldür. En düşük matematik öğretmeni maaşı 6629 TL civarındadır. En yüksek matematik öğretmeni maaşı ise 8000 TL olmuştur.

Emekli Öğretmen Maaşları Arttı Mı?

Öğretmenlere yapılan maaş zammıyla beraber emekli öğretmenlerinde maaşları yükselmiştir. En düşük öğretmen maaşı ne kadar 2023 konusunda söyleyebileceğimiz temmuz ayında 1. Derece 4. Kademe bir öğretmenin maaşı 4,020 TL iken ocak ayı itibariyle maaşı 5,252 TL ye yükselmiştir. Böylece geleceğin yöneticilerini, doktorlarını, mühendislerini yetiştiren emeği oldukça fazla olan öğretmenlerimizin imkanları bir nebze de olsa yükselmiştir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir