Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023? Kimler Alabilir?

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023? Kimler Alabilir?
0

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır 2023, kimler bu yardımdan faydalanabilir? Bu tarz soruların yanıtları sıkça merak ediliyor. Devlet dar gelirli ve faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara özel elektrik fatura yardımı sağlıyor. Bu destekten faydalanmak için herhangi bir başvura bulunmak gerekmiyor. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hak sahipleri gelir durumuna ve şartlara göre belirlenmiştir.

  • Hak sahibi olup olmadığınızı anlamak için elektrik faturanız ve kimliğinizle beraber en yakın PTT şubesine giderek sorgulama yapabilirsiniz. Her ay elektrik faturanızı PTT üzerinden yatırdığınız zaman varsa indirim bedeli otomatik olarak fatura bedelinden düşürülecektir.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu 

PTT elektrik yardımı başvurusu için herhangi bir form vs. doldurmanıza gerek yoktur. Bildiğiniz üzere devlet destekli elektrik faturası indirim kampanyası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından organize ediliyor. Gelir durumu ve gerekli şartlara uyan kişiler sisteme otomatik olarak hak sahibi olarak yansıyor. 

Destekten faydalanmak isteyeneler kimlik belgeleri ve elektrik faturalarıyla beraber PTT şubesine giderek sorgulama yapabilir. Eğer şu kategorilerden birine dahilseniz muhtemelen hak sahibi olarak sistemde tanımlısınızdır;

  • Muhtaç asker ailesi olmak, 
  • Öksüz ve yetim olmak,
  • Kronik hastalığınızın olması,
  • Yaşlılık 
  • Engelli ve engelli yakını olmak

Tüm bu haneler elektrik fatura desteğinden faydalanabilecek hak sahibi kişiler olarak sisteme yansıyor.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet

PTT elektrik yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmıyor. Eğer adınıza herhangi bir elektrik indirimi olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

  • PTT şubeleri kimlik bilgileriniz ve elektrik abonelik bilgilerinizle birlikte sorgulama yapıyor. Eğer sistemde hak sahibi olarak kaydınız görünürse de güncel faturanıza 108 TL ile 216 TL indirim yansıyor.

Ayrıca sunulan bu indirim tek seferlik olmayıp her ay geçerliliğini koruyor.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama 

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemini kimliğinizle beraber en yakın PTT şubesinde yaptırabilirsiniz. Kimliğinizin yanı sıra elektrik faturanızı da PTT şubesine ibraz etmeniz gerekiyor.

  • Sistemde gerekli kontroller sağlandıktan sonra elektrik yardımı almaya hakkınız olup olmadığını görünüyor.

Eğer indirim hakkınız varsa faturanızın ödemesini indirimli olarak PTT şubelerinden her ay düzenli yapabilirsiniz.

E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusuna tüm vatandaşlar cevap arıyor. Genelde bu tarz devlet yardımlarının geneli e-devlet üzerinden başvuru kabul ediyor. Ancak elektrik indirim kampanyası için kişilerin herhangi bir başvuruda bulunması gerekmiyor. 

Gerekli şartları taşıyan tüm vatandaşlar sisteme otomatik olarak hak sahibi şeklinde yansıyor. Hak sahibi olup olmadığını öğrenmek isteyen tüm vatandaşlar en yakın PTT şubelerine kimlik ve elektrik faturalarıyla beraber gidebilirler. Eğer adınıza elektik indirimi varsa 108 TL ile 216 TL arası aylık fatura indirimi alabileceksiniz.

Elektrik İndirimi İçin Nereye Başvurmalı?

Elektrik indirimi için nereye başvurmalı sorusu faydalanmak isteyen tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ancak devlet tarafından sunulan elektik indirimini alabilmek için başvuru yapmanız gerek yoktur.

Genelde vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yapıldığını düşünebilir. Ancak böyle bir başvuru kanalı mevcut değildir.

  • Sadece elektrik faturanızı ve kimliğinizi yanınıza alarak PTT şubesine gitmeniz gerekiyor.

Hak sahipleri ilgili sorgulama işlemini bu iki belgeyi ibraz ederek PTT üzerinden kolayca sorgulayabilir. Eğer adınıza indirim çıkmışsa bu sisteme otomatik bir şekilde yansıyacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir