Okullar Ne Zaman Tatil Olacak? 15 Gün Tatili Ne Zaman? Sömestr Tatili Hangi Ayda?

Yaklaşık bir buçuk yıllık devam eden hasretin ardından öğrenciler 6 Eylül 2021 tarihinde okullarına kavuşmuştu. Üstelik bu kez okullar seyreltilmiş olarak değil, tam zamanlı ve tam kapasite olarak açıldı.

Ekonomi 02.11.2021, 10:08 Ahmet Alkan
25
Okullar Ne Zaman Tatil Olacak? 15 Gün Tatili Ne Zaman? Sömestr Tatili Hangi Ayda?

Yüz yüze eğitimin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda eğitimin devam etmesi için tüm tedbirleri aldıklarını açıklamıştı. Şu ana kadar sorunsuz şekilde devam eden yüz yüze eğitimde ara tatil ve sömestr tatilinin ne zaman olacağı ise merak edilmeye başlandı. Ekim ayının bitmesiyle tatil tarihleri de açıklandı. Detaylar haberimizde…

Ara Tatil Var Mı?

Geçtiğimiz yıllarda devreye alınan ara tatil, öğrencilerin hem dinlenmesine hem de yoğun okul temposundan biraz olsun uzaklaşmasına imkân sağlıyor. Ara tatil uygulamasına bu yıl da yine aynı sebeplerle ve salgının da kontrol altında tutulması sebebiyle devam edilecek. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre kasım ayında ilk ara tatil verilecek. Ara tatil tarihi 15-19 Kasım olarak açıklandı. Buna göre çocuklar hafta sonlarıyla birlikte toplamda 9 günlük tatil yapmış olacak. 15-19 Kasım tarihlerinde eğitime ara verilecek. Sömestr Tatili Ne Zaman Başlayacak? 15 gün tatili olarak da bilinen sömestr tatili tarihleri de belli oldu.

Öğrencilerin dinlenip rahat bir nefes alabileceği ve kışın tadını çıkarabilecekleri bu tarihler, 24 Ocak- 4 Şubat 2022 olarak belirlendi. Buna göre 2021 yılı eğitimi 21 Ocak 2022 tarihinde sona erecek. 2022 yılı eğitimi ise 7 Şubat tarihinde tekrar başlayacak. Bu 15 günlük sömestr tatilinde öğrencilere ödev verilmeyeceği, özellikle ilkokul öğrencilerinin çeşitli etkinlikler ile desteklenmesi gerektiği de açıklandı. Bu tatil ile çocukların dinlenip kafa dağıtmaları, okuldan biraz uzaklaşarak yeni döneme daha pozitif şekilde başlamaları amaçlanıyor.

2. Dönem Ara Tatili Var Mı?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ara tatili 2 kez verilecek. Öğrenciler Nisan ayında bir haftalık daha dinlenme süresi elde edecek. Eğer vaka sayılarında artış olmazsa ve alınan tedbirler beklenilen sonucu verirse, okullar açık kalmaya devam edecek. Bu durumda ikinci ara tatil 11-15 Nisan tarihleri arasında verilecek. Yine hafta sonlarıyla birlikte, öğrenciler 9 gün daha tatil yapabilecek.

2022 Eğitim Öğretim Yılı Hangi Tarihte Bitecek?

Öğrenciler, okulların açık kalmaya devam etmesiyle birlikte hangi tarihlerde karne alacağını da merak etmeye başladı. Bakanlık tarafından karnelerin verileceği ve dönemin biteceği tarihler de açıklandı buna göre 2022 eğitim öğretimi, 7 Haziran 2022 tarihinde bitecek. Öğrenciler karnelerini almanın mutluluğunu, uzun bir aradan sonra yeniden yaşayacak.

2022-2023 Yılı Eğitimi Ne Zaman Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan çalışma takviminde, ara tatiller ve okulların açılıp kapanacağı tarihler ile birlikte 2022 yılında yeni eğitim öğretim dönemine ne zaman başlanacağı da duyuruldu. Buna göre 2022-2023 yılında yeni eğitim öğretim dönemine 12 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlanması planlanıyor. Tabi bu tarih, salgının durumuna ve şartlara göre değişebilir. Ara Tatil ve Sömestr Tatili Tarihleri Yapılan açıklamaya göre 2021-2022 eğitim öğretim yılında ara tatiller ve sömestr tatili tarihleri şöyle; İlk ara tatil; 15-19 Kasım 2021 Sömestr tatili: 24 Ocak- 4 Şubat 2022 İkinci ara tatil: 11-15 Nisan 2022 Yaz Tatili: 17 Haziran 2022 Yeni Dönem Başlangıcı: 12 Eylül 2022

Okullarda Hangi Önlemler Alınıyor?

Okulların açılmasıyla ilgili karar, 19 Ağustos 2021 tarihinde alınmıştı. Bu tarihte yüz yüze eğitimde hangi tedbirlerin alınıp uygulanacağı da açıklandı. Buna göre tüm okullar için bir salgın tedbir rehberi hazırlandı. Bu rehberde yer alan ve okullarda alınması gereken önlemleri özetlersek, şöyle açıklayabiliriz; • Öğretmenlere, kantin personeline, öğrencilere, servis personeline, eğitim personeline ve tüm ailelere, tam doz aşı olmaları önerilecek. • Öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda, haftada 2 defa PCR testi yaptırmaları istenecek. • Tüm okullarda öğrenciler ve öğretmenler için yeterli sayıda maske olması, Bakanlık tarafından sağlanacak. • Maske atık kutularının okul içinde, ortak alanlarda, öğretmen odalarında ve sınıflarda bulunması sağlanacak. Bu kutular günlük olarak boşaltılacak ve temizlenecek. • Okul personelinin ve öğrencinin hasta ya da temaslı olması durumu, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı arasında veri iletişimi sağlanarak takip edilecek ve okullara düzenli bildirim yapılacak.

Öğrenciler Ara Tatili Nasıl Geçirmeli?

Ara tatil tarihlerinin belli olmasının ardından pek çok uzman psikolog tarafından, öğrencilerin bu tatili nasıl geçirmeleri gerektiği açıklandı. Uzmanlar çocukların yoğun ve sıkıcı bir pandemi döneminden çıktığını ancak okul hayatının da yoğun tempoda geçtiğini belirterek, özellikle bu ara tatilde öğrencilerin bol bol dinlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzmanlara göre öğrencilerin bu ara tatilde tam olarak dinlenmeleri ve gerçek anlamada tatil yapmaları gerekiyor. Bunun için velilerin öğrencileri zorlamaları gerekiyor. Öğrencilerin bu ara tatilde, verilen ödevlerin dışında ders çalışmamalarına ve bol bol eğlenerek vakit geçirmelerine dikkat edilmesi isteniyor.

Yorumlar (0)