Kamu Bankaları Faiz İndirimine Gitti! Halkbank, Ziraat, Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları…Acele Edin!

Konut, ihtiyaç ve taşıt kredilerindeki faiz oranları gün geçtikte artmaya devam ediyor.

Ekonomi 08.11.2021, 12:22 Ahmet Alkan
26
Kamu Bankaları Faiz İndirimine Gitti! Halkbank, Ziraat, Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları…Acele Edin!

Özellikle taşıt ve konut fiyatlarının yükselmesiyle beraber insanların krediye olan talebi de azalmış durumda. Geçtiğimiz ay Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimine ek olarak, üç devlet bankası tarafından faizlerde indirim yapıldı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde büyük indirime gidildi. Peki indirim oranları ne kadar oldu? İşte detaylar…

Halkbank, Ziraat ve Vakıfbank Konut Kredilerinde Ne Kadar İndirim Yaptı?

Merkez Bankasının Ekim ayının sonunda yapmış olduğu faiz indirimi ile bankalar da kredilerinde faiz indirimine gitmeye başladı. Özellikle Kasım ayında ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde büyük indirimler yapıldı. Vakıfbank, Ziraat ve Halk Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre kredilerde vadeye ve tutara göre 200 baz puana kadar indirime gidildi.

26 Ekim 2021 tarihinden itibaren güncellenen konut kredisi faiz oranları ise %1,38’den %1,29’a kadar düşürüldü. Bu bankaların almış oldukları ortak karara göre 1 milyon TL’nin altındaki tutarda konut kredisi için faiz oranı %1,29 olarak uygulanacak. 1 milyon TL’nin üzerindeki tutarlar için de konut kredisi faiz oranı %1,34 olacak.

Halkbank Hesaplı Evim Konut Kredisi

Halkbank, ekonomiye destek olmak amacıyla güncellemiş olduğu konut kredisi faiz oranları ile herkesin ev sahibi olmasına yardımcı oluyor. Hesaplı evim konut kredisi kampanyasından yararlanmak için en yakın Halkbank şubesinden ya da Halkbank resmi internet sitesi üzerinde bulunan başvuru formundan, başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Halkbank bu konut kredisi kampanyası ile 26 Ekim tarihinden itibaren konut kredisi faiz oranını %1,38’den %1,29’a indirdi. Buna göre 1 milyon TL’nin altındaki konut kredisi tutarı için faiz oranınız %1,29 olacak. Bu tutarın üzeri için de faiz oranınız %1,34 olacak. Bu krediyi en fazla 120 ay vadeye kadar alabileceksiniz. Konut kredisinin geri ödemelerini aylık eşit taksitlerle yapabileceğiniz gibi ödeme planını kendiniz de belirleyebileceksiniz.

Halkbank hesaplı evim konut kredisini 100.000 TL tutarında ve 120 ay vadede almak istediğinizde faiz oranınız %1,29 olacak. Bu durumda aylık eşit olarak 1,642,87 lira taksit ödeyeceksiniz. Ekspertiz, ipotek ve hayat sigortası gibi masraflar için toplamda 1.314,76 lira tahsil edilecek. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı %17,1919 olacak.

Ziraat Bankası Bugünün Evini Yarına Bırakma Konut Kredisi

Konut kredisi faiz indirimine katılarak ekonomiye yön veren ve destek olan biri de Ziraat Bankası. Faiz indirimi kararı ile Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları 26 Ekim’den itibaren %1,37’den, %1,29’a gerilemiş durumda. Bu krediye yine 1 milyon liranın üzerindeki tutarlar için %1,34 faiz oranından sahip olabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası bu kredisini 500.000 TL ve altındaki tutarlar için ekspertiz değerinin %90’ına kadar, 500.000 liranın üzerinde değeri olan evler için de ekspertiz değerinin %80’ine kadar veriyor. Bu krediyi 120 aya varan vade ile alabiliyorsunuz. Bu krediye başvuru yapmak için web sitesindeki başvuru formunu, Ziraat Bankası şubelerini, Ziraat Mobil ya da İnternet şubeyi, çağrı merkezinin ve ATM’yi kullanabiliyorsunuz.

Ziraat Bankasından 500.000 TL değerinde konut kredisi almak istiyorsanız ve vadenizi 120 ay olarak belirlediyseniz, faiz oranınız %1,29 oluyor. Buna göre aylık eşit olarak 8,214,35 lira taksit ödüyorsunuz. Bu kredinin yıllık maliyet oranı da %16,8421 oluyor.

Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi

Yapılan faiz indirimi ile birlikte Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyasının faiz oranları da 26 Ekim tarihinden itibaren %1,37’den %1,29’a gerilemiş durumda. Vakıfbank aracılığı ile ev sahibi olmak istiyorsanız, vadenizi en fazla 120 aya kadar belirleyebiliyorsunuz. Üstelik bu kredi artan taksitli, eşit taksitli, azalan anapara ya da azalan taksitli ödeme seçenekleri ile sunuluyor. Bu krediden yeni konut alımları için faydalanabiliyorsunuz.

Vakıfbank konut kredisine hemen sahip olmak için cep telefonunuzun mesajlar kısmına gelip aralarında birer boşluk bırakarak KONUT, kimlik numaranız, aylık gelir bilginizi yazarak 5724 numarasına hemen gönderebiliyorsunuz. Banka müşterisi olun ya da olmayın başvurunuzu kolayca yaparak aynı gün içinde geri dönüş alabiliyorsunuz. Onaylı olan kredinizi almak için en yakın Vakıfbank şubesine gidiyorsunuz.

Vakıfbank’ın bu avantajlı konut kredisinden faydalanmak için en yakın Vakıfbank şubesine de gidebilir ya da başvurularınızı Mobil veya internet şubeden de yapabilirsiniz.

Vakıfbank bu kredisinde aylık faiz oranını 1.000.000 liraya olan konutlar için %1,29, bu tutarın üzerindeki değerde olan konutlar için de %1,34 olarak sunuyor. Krediden alınacak olan tahsis ücreti de yine kredi tutarı üzerinden binde beş oranında alınıyor.

Vakıfbank sarı panjur konut kredisi kampanasından 1 milyon TL için ve 120 ay vadede yararlanmak istediğinizde aylık faiz oranınız yine %1,29 oluyor. Buna göre aylık eşit olarak 16.428,70 lira taksit ödüyorsunuz. Bu krediden tahsis ücreti olarak 5.000 TL alınıyor. 1.110 TL ise ekspertiz ücreti olarak tahsil ediliyor. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise %16,8148 oluyor.

Diğer Bankaların Faiz Oranları Ne Durumda?

Yukarıda açıkladığımız üç devlet bankasının konut kredisi faz oranları bu ay sonuna kadar geçerli olacak. Hayalinizdeki evi, uygun faiz oranlarıyla hemen almak için acele etmeniz gerekiyor. Devlet bankalarından bu indirimler geldikten sonra insanlar özel bankaların uyguladıkları faiz oranlarını da merak ediyor. İşte özel bankaların konut kredisi faiz oranları…

İş Bankası %1,38, TEB %1,58, Garanti Bankası %1,52, Akbank %1,39, HSBC %1,74, ING Bank konut kredisi %1,52, QNB Finansbank %1,48 ve Alternatif Bank konut kredisi faiz oranı %1,69 olarak devam ediyor.

Yorumlar (0)