Esnaf Zor Durumda! Halkbank Esnaflara Özel 100.000 TL Krediyle Destek Oluyor

Pandeminin de etkisiyle esnaflar, oldukça zor günler geçirdi. Okulların kapanması, tam kapanma süreci, kısmi kapanma süreci derken işlerin iyice durgunlaşması esnafları, borçlarını ödeyemez duruma getirdi.

Ekonomi 03.11.2021, 15:19 Ahmet Alkan
16
Esnaf Zor Durumda! Halkbank Esnaflara Özel 100.000 TL Krediyle Destek Oluyor

Uzun süredir okullar açık kalsa da ekonomi bir türlü canlanamadı çünkü dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar, ülkemizi de büyük ölçüde etkiledi. Hal böyle olunca esnafların büyük bir kısmı borçlarını ödeyemez duruma geldi. Halkbank, borçlarını ödemekte zorlanan ve nakit ihtiyacı duyan esnaflar için özel krediler vermeye devam ediyor. Esnafların 100.000 TL, 200.000 TL ve 275.000 TL gibi rakamlara kadar başvuru yapabileceği bu kredileri açıklayalım;

Esnaf Kefaletle ve Direkt Olarak Başvuru Yapılan Krediler

Halkbank, esnaf kefalete kayıt olan esnaflar için özel bir kredi kampanyası başattı. Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olan ve bunlar aracılığı ile başvuru yapan tüm esnaflar 200.000 liraya kadar kredi alabiliyor. Bu kredinin geri ödemesini 3 ayda bir ya da 6 ayda bir yapabiliyorlar. Üstelik bu kredinin yıllık faiz oranı %9,5 yani aylık faiz oranı %0,79 oluyor.

Esnaf kefaleti olmadan başvuru yapan esnaflar ise 275.000 liraya kadar kredi kullanma imkânı elde ediyor. Bu kredinin geri ödemelerini de yine 3 ayda bir ya da 6 ayda bir ödeme planına göre yapabiliyorlar. Bu kredinin yıllık faiz oranı ise %1,37 olarak uygulanıyor.

Esnaf kefaleti ile başvuru yapanların kredi faiz oranlarının düşük olmasının sebebi, kredi faizinin %50’sinin devlet hazinesinden karşılanmasıdır. Kefaletsiz başvuru yapanlara ise işletme desteği kredisi adı altında kredi verilir ve bu krediye devletin desteği bulunmaz.

Halkbank işletme kredileri genellikle 100.000 lira kadar kullanılır ancak bu kredilerin üst limitleri kefalet aracılığı ile başvuru yapanlar için 200.000 TL, kefalet olmadan başvuru yapanlar için de 275.000 TL’dir.

Halkbank Esnaf Kredileri Kimlere Verilir? Şartları Neler?

Yukarıda da görüldüğü gibi oldukça uygun faiz oranlarında verilen bu kredilerin hangi şartlarda alındığı, esnaflarımız tarafından merak edilmeye başlandı. Yukarıdaki faiz oranlarının her ay güncellediğini de belirtmemizde fayda var. Bu oranlar şu an geçerli olan oranlar ancak piyasa koşulları değiştiğinde, faiz oranları banka tarafından güncelleniyor.

Halkbank işletme desteği kredisinden yararlanmak için iki farkı başvuru şekli söz konusu. Esnaf kefaletle başvuru yapanlar ve direkt başvuru yapanlar için farklı şartlar geçerli. İşte bu şartlar;

Direkt başvuru yapanlar için geçerli olan şartlar;

 • En az 3 aydır esnaflık yapıyor olmanız
 • Mevcut Türk Ticaret Kanunu’na göre işletme sahibi olmanız
 • Gelir belgesi beyanı sunabilmeniz
 • Esnaf kefalet ortağı olmamanız
 • Kredi kullandırma limitine takılmamanız
 • 18 yaşından büyük, medeni haklarını kullanma ehliyeti olan ve gerçek kişi olmanız
 • Kredi notu sorgulamanızın olumlu sonuçlanması

Esnaf kefalet aracılığı ile başvuru yapanlar için geçerli olan şartlar;

 • Meslek odasına en az 3 yıldır kayıtlı olmanız
 • Gelir beyan edebilecek en az 2 adet kefile sahip olmanız
 • KOSGEB programları kapsamında işletmesini henüz açmamış, açmış olsanız bile henüz 3 yıl tamamlanmış olmanız
 • İş ya da ikametgâh adresinizin, kooperatif sınırları içinde olması
 • Çekilecek kredinin en az %150 miktarı kadar ipotek gösterebilmeniz
 • Hem oda hem de banka tarafından yapılacak istihbaratın olumlu olması
 • İflas ya da konkordato bildiriminde bulunmamış olmanız
 • Devlete, vergi ve SGK primi gibi borçlarınızın bulunmuyor olması

Yukarıda da görüldüğü gibi kefil ve ipotek şartı yalnızca esnaf kefalet kooperatifleri aracılığı ile başvuru yapanlar için geçerlidir. Direkt başvuru yapan esnaflar için genellikle kefil ve ipotek istenmez ancak çekilecek olan kredinin tutarına göre bu teminatların sonradan istenmesi mümkündür.

Halkbank Esnaflara Özel Krediye Nasıl Başvuru Yapılıyor?

Halkbank’ın esnaflara özel bu kredisine hemen başvuru yapmak istiyorsanız, kefalet aracılığı ile ya da direkt başvuru için farklı yollar olduğunu bilmeniz gerekir. Eğer direkt olarak başvuru yapacaksanız gerekli olan belgeler ile birlikte Halkbank şubelilerine giderek ya da internet bankacılığına girerek başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Esnaf kefalet kooperatifleri aracılığı ile başvuru yapacaksanız da gerekli belgeler ile önce kooperatife başvuru yapıyorsunuz. Burada gerekli olan formu doldurduktan sonra evraklarınız bankaya gönderiliyor. İstihbarata sorgulaması da yapıldıktan sonra size 15 gün içinde dönüş yapılıyor. Başvurunuz olumlu olursa kredinizi, hemen banka şubesine giderek alabiliyorsunuz.

Halkbank Esnaf Kredileri için Ödeme Planları Nasıl?

Halkbank esnaf kredisini başvuru şeklinize göre 200.000 ya da 275.000 tutarında almak istediğinizde, ne kadar geri ödemenizin olacağını sizler için araştırdık. Buna göre;

Meslek odası kefaletini kullanarak 200.000 TL kredi almak isterseniz, 3 ayda bir geri ödeme planı ile en fazla 60 ay vade belirleyebiliyorsunuz. Bu durumda ortalama taksit miktarınız 12.900 TL oluyor. Kesintilerden sonra elinize geçecek olan net kredi rakamı ise 190.400 TL oluyor. Eğer bu kredi için 6 ayda bir ödeme planı belirlerseniz, 60 ay vadeye göre ortalama taksit tutarınız 25.800 TL oluyor.

Meslek odası kefaletini kullanmadan 60 ay vadede, 275.000 TL kredi almak istediğinizde, ödeme planınızı 3 ayda bir olarak belirlerseniz, taksit tutarınız ortalama olarak 21.732 lira oluyor. Bu kredinin toplam maliyeti ise faiziyle birlikte 434.655,74 lira oluyor. Eğer bu krediyi 6 ayda bir ödeme planına göre almak isterseniz, ödemeniz gereken taksit miktarı 43.464 lira oluyor. Bu kredinin size toplam maliyeti değişmiyor.

Yorumlar (0)