Dolar Düşmeye Devam Edecek Mi? 2 Kasım Dolar Ne Kadar?

Dolar, Türk Lirasının değerini oldukça etkileyen en önemli verilerden biri. Özellikle yurt dışından yapılan ithalatın artması, doları ülkemiz için son derece önemli hale getirdi.

Ekonomi 02.11.2021, 17:24 Ahmet Alkan
3
Dolar Düşmeye Devam Edecek Mi? 2 Kasım Dolar Ne Kadar?

Doların artışıyla birlikte ülkemizde enflasyon ve ithal edilen ürünlerin fiyatlarında artış meydana geliyor. Geçtiğimiz günlerde 9,85 gibi rekor bir fiyat seviyesine ulaşan dolar, bugün ne kadar oldu? 2 Kasım tarihinden itibaren dolar ne kadar olacak? İşte detaylar…

Dolar Neden Düşüyor?

Dolar kurunun geçtiğimiz ay sonlarına doğru yükselişe geçmesi, pek çok analisti ve yatırımcıyı endişelendirmişti. Özellikle dünyada yaşanan gelişmeler ve enflasyonun artması riski, ülkemizde de ekonomik sıkıntılar yaratmaya devam ediyor. Dolar, geçtiğimiz ay içinde 9,85 gibi rekor bir fiyata ulaşmış ancak yeni ayın başlamasıyla birlikte düşüşe geçmişti. Bunu nedeni ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasındaki görüşme. G-20 zirvesinde bir araya gelen Erdoğan ve Biden ikilisinin görüşmesinin ardından Türk lirası değer kazanmaya başladı. Dolar, bu görüşmeyle birlikte Kasım ayının ilk gününe 9,50’nin altında başladı. İlk günü ise 9,53’le kapattı. 2 Kasım dolar fiyatına baktığımızda ise 9,53-9,52 civarında seyrettiğini görüyoruz.

Dolar Endeksi Nasıl?

Dolar endeksine bakıldığında ise dün 94,3 seviyelerine geldiğine görüyoruz. Yine dün yaşanan gelişmelerden sonra endeks, 94 sınırının altında indi. Bugün ise 93,8 seviyesine gelmiş durumda. Dolar endeksinin düşmesi, doların fiyatında azalma olması anlamına geliyor. Bu da dolar fiyatının düşeceği ve Türk Lirasının değerleneceği yönündeki görüşleri, biraz olsun destekler nitelikte bir gelişme.

Uzmanlar Dolar Hakkında Ne Diyor?

Doların Kasım ayına düşüşle başlaması ve şu anda stabil seyretmesi için uzmanlar tarafından gayet geçerli nedenler ön görülüyor. Uzmanlara göre küresel çapta enflasyon ve büyümeye ait genel risk algısı halen devam ediyor. Bu risk nedeniyle ABD Merkez Bankası yani FED tarafından yarın yeni kararlar açıklanacak. Bu kararların öncesinde piyasaların stabil seyretmesi normal görünüyor. Yani alınacak olan yeni kararlar öncesinde piyasaların biraz temkinli davrandığını söyleyebiliriz. Uzmanlara göre dolar endeksinin 94’in altında kapanışlar gerçekleştirmesi, 93,4 seviyesine gelebileceğini gösteriyor. Bu seviyeyi destek olarak gören uzmanlar direnç seviyesini ise 94,5’in üzerinde olduğunu belirtti. Doların destek seviyesinin altına inmesi büyük bir düşüş, direnç seviyesinin üzerine çıkması ise büyük bir yükseliş getirebilir. Uzmanların yarın ki FED faiz kararından doların nasıl etkileneceği yönündeki açıklamaları da büyük bir kesim tarafından merak ediliyor. Pek çok yatırım şirketine ve analiste göre yarın açıklanacak olan faiz kararı, ülkemizdeki dolar seviyesini önemli ölçüde etkilemeyecek ve Türk lirasının değer kazanmasına katkı sağlamayacak. Çünkü faiz kararıyla ilgili dünya genelinde önemli bir değişme ya da gelişme yaşanması beklenmiyor. Açıklanacak olan faiz kararından sonra doların 9,63 seviyesine gelmesi bekleniyor. Dolar bu seviyeyi aşarsa uzmanlara göre çok kısa bir süre içinde 10’un üzerine çıkabilir. Bu durumda otoritelerin önemli kararlar vermesi ve önemli adımlar atması gerekebilir.

Yorumlar (0)