Cumhurbaşkanından Müjde Geldi! Asgari Ücretliler Bankaya Borçlarını Kapatıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından asgari ücretle çalışanlar için son dakika müjdesi geldi.

Ekonomi 01.11.2021, 20:56 Ahmet Alkan
14
Cumhurbaşkanından Müjde Geldi! Asgari Ücretliler Bankaya Borçlarını Kapatıyor…

Asgari ücretle çalışanlar için borç kapatma kredisi verilecek. Üstelik bu krediyi, bütün bankalarda borcu olan ve bunları tek çatı altında toplamak isteyen herkes kullanabilecek. İşte detaylar…

Asgari Ücretliler için Borç Kapatma Kredisi

Son dönemlerde yaşanan pandemi ve çeşitli ekonomik sıkıntılar, özellikle asgari ücretle çalışanların hayatlarını oldukça zorlaştırdı. İnsanlar bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemez hale gelmişti. Bu durumu kolaylaştırmak ve asgari ücretle çalışanların borçlarını yapılandırmalarını sağlamak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı tarafından bir çalışma başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından daha önce böyle bir çalışma yapılacağı zaten açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise çalışmanın tamamlandığı ve asgari ücretle çalışanlar için kredi verilmesinin kolaylaştırıldığı açıklandı. Asgari ücretle çalışan ve birden çok bankaya kredi ve kredi kartı borcu olan kişiler, Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankasından borç kapatma kredisi talep edebilecek. Bu kredi ile tüm borçlarını tek çatı altında toplayabilecek ve ödemelerini rahatlatabilecek. Bu müjdeli haberden sonra insanlar bu kredinin kimlere ve nasıl verileceğini merak etmeye başladı. Sizler için detayları araştırdık;

Borç Kapatma Kredisi Hangi Şartları Taşıyanlar için Veriliyor?

Bankalardan borç kapatma kredisi almak isteyen asgari ücretli çalışanların, öncelikle son 6 aydır sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekiyor. Çalışmaya henüz yeni başlamış olan asgari ücretliler ise memur ya da emekli bir kefil götürerek borç kapatma kredisi talep edebilecek. Ayrıca bu krediye başvuru yapılabilmesi için kredi notunun da en az 1100 olması gerekiyor. Bu şartları taşıyan kişiler hemen başvurularını yapabilecek ve 50 bin ile 250 bin TL arasında kredi alma imkanı elde edebilecek. Borç Kapatma Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılacak? Asgari ücretle çalışanların ve yukarıda saydığımız şartları taşıyanların bu krediyi almak için başvurularını, banka şubelerinden gerçekleştirmeleri gerekiyor. Gelir belgeleri ve kimlikleri ile birlikte devlet bankalarından herhangi birine giderek başvuruda bulunmaları mümkün. Eğer devlet bankalarından herhangi birinden maaş alıyorsanız, maaş aldığınız ya da müşterisi olduğunuz bankaya borç kapatma kredisi alma talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede krediniz daha kolay onaylanacaktır. Başvuru yaptıktan sonra kredi onayı genel müdürlük tarafından verileceği için sonucunuz genellikle 1-5 gün arasında belli olacaktır. Başvurusu onaylanan kişiler kredilerini banka şubelerine giderek alabilecek. İlerleyen günlerde bankaların resmi web sitelerinden de başvuru formu açılması bekleniyor. Bu durumda başvurularınızı form doldurarak yapma imkânı elde edebileceksiniz ve krediniz onaylanırsa, yine gerekli evrakları banka şubelerine götürerek kredinizi alabileceksiniz.

Borç Kapatma Kredisi Özellikleri Neler?

Asgari ücretli çalışanlar borç kapatma kredilerini, saydığımız üç bankadan 50 bin liraya ya da 150 bin liraya kadar alabilecekler. Bu kredinin üst sınırı, aylık gelire göre belirlenecek. Kredinin vadesi 50.000 TL’ye kadar en fazla 36 ay, bu tutarın üzerinde ise en fazla 24 ay olarak belirlenebilecek. Bu kredinin aylık faiz oranının düşük olması bekleniyor. Ayrıca bankaların, borç kapatma kredisi alan kişilere özel ödeme planı sunması da gündemde. Eğer kişiye özel ödeme planı sunulursa, kredi ödemeleri gelire göre planlanabilecek ve ödemeler rahatlıkla yapılabilecek. Borç kapatma kredisi, başka bankalarda olan kredi ve kredi kartı borçları için kullanılabilecek. Bu sayede tüm borçlar tek çatı altında toplanacak ve daha uygun faizle ödenebilecek.

Borç Kapatma Kredisi Destek Kredisi Olarak Mı Verilecek?

Pandemi döneminde verilen 10.000 TL’ye kadar olan destek kredileri, oldukça düşük faizle ve herkese sunulmuştu. Ancak borç kapatma kredileri Cumhurbaşkanı talimatıyla, yalnızca asgari ücretle çalışan kişilere verilecek. Bu da geliri az ama düzenli olan herkesin bu krediden faydalanabileceği anlamına geliyor. Daha önce verilen kredi gibi olmasa da bu borç kapatma kredisi de bir destek kredisi olarak verilecek ve az gelirli ancak borcu çok olan kişilerin, rahat bir nefes almaları sağlanacak.

Yorumlar (0)