EFT Nasıl İptal Edilir 2023?

EFT Nasıl İptal Edilir 2023?
0

EFT Nasıl İptal Edilir 2023?

EFT nasıl iptal edilir 2023 yılında sıklıkla araştırılan konuların başında yer alıyor. EFT bildiğiniz üzere farklı bir bankadan farklı bir banka hesabına para transferi işlemidir. Aynı olmayan iki banka arasında gönderdiğiniz para transferi yanlış olabilir. Yanlış EFT işlemi durumlarında;

  • Eğer EFT saatleri dışında işlem yaptıysanız gönderdiğiniz tutar karşı hesaba yansımadan önce hemen bankanızı arayarak iptal edebilirsiniz.
  • Ancak EFT saatleri içerisinde para transferini yanlış hesaba yaparsanız tutar hemen karşı tarafın hesabına yansır. 

Bu gibi durumlarda bankanızı arayarak söz konusu tutar için bloke konulmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca karşı taraf ödemeyi reddederse de hukuki yollara başvurmanız gerekiyor. Genelde bu gibi durumlarda haksız kazanç davaları açılıyor. 

FAST İptal Etme 

FAST iptal etme işlemi yapılır mı sorusu oldukça sık şekilde merak ediliyor. Bildiğiniz üzere FAST işle para gönderme işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleşiyor.

  • Eğer gönderdiğimiz tutar 25 saniye içerisinde karşı tarafından hesabına yansımazsa FAST işlemi iptal edilebiliyor. 

Bunun dışında bankayla görüşme yaparak giden FAST ödemelerini iptal etmeniz mümkün değildir. Sadece karşı tarafın yani alıcının rızasıyla FAST işlemi iptal edilip, ödemeniz hesabınıza geri yatırılabilir.

Gönderilen Para Nasıl İptal Edilir?

Gönderilen para nasıl iptal edilir sorusunun yanıtı hangi işlemle ve ne zaman para transferi yaptığınıza göre değişiyor. Bazı durumlarda para gönderimleri iptal edilebilirken bazılarında ise hiçbir koşulda edilemiyor. Kısaca süreci aktarmak gerekirse de;

  • EFT iptal etme: Sadece mesai saatleri dışında yaptığınız EFT işlemleri ve EFT emirleri iptal edilebilir. Para karşı tarafından hesabına geçtiyse de bankanızın bloke koymasını talep ederek haksız kazanç davası açabilirsiniz.
  • Havale iptal etme: Havale işlemler 7/24 her gün yapıldığı için gönderilen para anından karşı hesaba yansır. Bu nedenle de iptal işlemi söz konusu değildir. Yanlış havale işlemlerinde alıcıdan talep edebilir ya da dava açabilirsiniz.
  • FAST iptal etme: FAST ödemelerinde iptal işlemi yapılmaz. Eğer 25 saniye içerisinde ödeme karşı hesaba gitmediyse iptale düşer. Bunun dışında iptal söz konusu değildir.

Gönderilen parayı iptal etmeye ilişkin detaylar yukarıda yer verdiğimiz gibidir.

EFT İptal Etme Süresi 

EFT iptal etme süresi sadece mesai saatleri dışında, hafta sonu yapılan EFT işlemlerinde geçerlidir.

  • Eğer mesai saatleri dışında EFT işlemi yaptıysanız ilgili ödeme karşı hesaba sadece mesai saatleri içerisinde geçecektir. Bu süre gelmeden önce EFT iptal işleminizi kolayca bankanızı arayarak yapabilirsiniz. Ancak para alıcı hesaba yansıdıysa iptal etmeniz söz konusu olmayacaktır.

Hafta Sonu Yapılan EFT İptal Edilebilir Mi?

Hafta sonu yapılan EFT iptal edilebilir mi sorusuna evet şeklinde yanıt verebiliriz.

  • Hafta sonu yaptığınız EFT işlemleri EFT emri şeklinde mesai saati gelene kadar bekler. Bu durumda mesai saati gelmeden, para alıcı hesaba ulaşmadan iptal edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir