Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?
0

Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır 2023 yılında yapılır mı gibi sorular çok merak ediliyor. Bildiğiniz üzere devlet tarafından doğalgaz fatura yardımı sunuluyor. Bu yardım aynı zamanda bazı illerdeki belediyeler tarafından da sunulabiliyor.

Yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar başvuru merkezlerini ve şartlarını merak ediyor. Kısaca başvuru sürecinin detaylarını aktarmak gerekirse de;

 • E-devlet hesabınıza giriş yapın.
 • Ana ekrandaki arama çubuğuna ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazarak aratın.
 • Çıkan sonuçlar arasından ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ kısmına tıklayın.
 • Ekrandaki formda istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek başvuru adımlarını tamamlayın.

E-devlet üzerinden yapacağınız bu başvurular değerlendirme sürecine alınır. Ortalama 7 ile 14 iş günü içerisinde net sonuç e-devlet sistemine yansır. Sonuçları yine e-devlet hesabınız üzerinden kontrol edebilirsiniz.

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu 

PTT doğalgaz yardımı başvurusu yapmak mümkün değildir. İlgili doğalgaz yardımı başvurularını sadece e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yaptığınız başvurular kabul olursa ilgili indirimli doğalgaz fatura ödemelerini sadece PTT şubeleri üzerinden yapmanız mümkün olacaktır. Çünkü bu yardım için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı PTT ile anlaşmalıdır.

E-Devlet Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir diye merak edenler için hemen yanıtlayalım. Bildiğiniz üzere doğalgaz fatura yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunuluyor.

Başvuru ekranı ise direk e-devlet üzerinden yansıyor. E-devlet dışında herhangi bir yerden yapılan başvurular kabul edilmiyor. Hızlıca başvuru yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • E-devlet şifrenizle giriş yapın.
 • Arama ekranına ’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazın.
 • Çıkan sayfadaki ‘’ Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ kısmına tıklayarak devam edin.
 • Ekrana yansıyan başvuru formunda sizden talep edilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.
 • Son adımda formu onaylayarak başvurunuzu tamamlayın.

Bu adımları takip ederek başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. İlgili başvuru sürecinden sonra formunuz teyit edilir. Uygun görülmesi halinde ise başvurunuz onay alır.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu 

Doğalgaz yardımı başvuru formu e-devlet sisteminde yer alıyor. E-devlet dışında herhangi bir online ya da fiziki, kurum veya kuruluş üzerinden başvuru yapılmıyor.

E-devlet hesabınıza giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasını açın. 

Ardından ise sosyal yardım başvuru hizmeti kısmına tıklarsanız doğalgaz yardım başvuru formuna erişim sağlayabilirsiniz.

Bu formda talep edilen her türlü bilginin doğru girilmesi başvurunuzun onay alması açısından oldukça önemlidir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları 

Doğalgaz yardımı başvuru şartları sıkça merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan doğalgaz yardımın için özel şartlar bulunmuyor.

 • İlgili yardım doğalgaz alt yapısı olan 647 ilçenin tamamında geçerlidir. Doğalgaz aboneliği olan her vatandaş başvuruda bulunabilir.

Başvuruların sonuçları ekonomik duruma bağlı olarak değerlendiriliyor. Düşük bütçeli vatandaşların başvurularına öncelik verildiğini söyleyebiliriz.

Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilecek?

Doğalgaz yardımı kimlere verilecek sorusunun yanıtı yardım kampanyası açıkladığı zaman duyuruldu. Bu yardımdan T.C vatandaşı olan, reşit olup doğalgaz aboneliği bulunan tüm herkes faydalanabilir.

Türkiye’nin 647 farklı ilçesinde yaşayan ve doğalgaz abonesi olan vatandaşlar e-devlet üzerinden başvurularını yapabilir.

 • İlgili başvurular kişilerin ekonomik gelirlerine göre değerlendirmeye alınacaktır. İhtiyaç sahibi olduğu saptanan kişilerin başvurularına öncelik verilecektir.

Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Ne Kadar?

Doğalgaz tüketim desteği yardımı ne kadar sorusu başvurmak isteyen tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

 • Doğalgaz yardım kampanyasının ücretleri 2023 yılında güncellendi. Güncellenen yeni destek rakamları 450 TL ile 1150 TL arasında olacak.

Desteğe başvuran ve başvurusu kabul edilen vatandaşlar PTT şubelerine giderek fatura ibrazı yapıp indirimden faydalanabilecek.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir