Dil ve Konuşma Terapisti Maaşları 2023

Dil ve Konuşma Terapisti Maaşları 2023
0

Dil ve Konuşma Terapisti Maaşları 2023

Dil ve konuşma terapisti maaşları 2023 yılında ne kadar sorusu merak ediliyor.

 • Önü en çık olan meslekler arasında yer alan dil ve konuşma terapisti maaşları 2023 yılında 20.000 TL ile 30.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Bu rakamlar terapistin deneyimine ve hizmet verdiği kuruma göre de farklılık gösterebilir. Ayrıca kendi ofisini açan terapistlerde bu rakamlar danışan sayısına göre daha da artış gösterebiliyor.

Dil ve Konuşma Terapisi Maaş Devlet 2023

Dil ve konuşma terapisi maaş devlet 2023 yılında merakla araştırılıyor. Bildiğiniz üzere dil ve konuşma terapistleri hem kamuda hem de özel sektörde görev alabilirler. Genel olarak devlet hastaneleri, özel hastaneler ya da üniversite hastanelerinde çalışırlar.

Bunun uyanı sıra özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de çalışabilirler. Devlet hastanelerinde çalışan dil ve konuşma terapistlerinin ortalama maaşı;

 • 2023 yılında çalışma sürelerine göre 15 Bin TL ile 20 Bin TL arasında maaş alırlar.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere dil ve konuşma terapistlerinin maaşları çalışma deneyimlerine bağlı olarak devlette de olsalar farklılık gösterebiliyor.

Dil ve Konuşma Terapisi Önü Açık Mı?

Dil ve konuşma terapisi önü açık mı sorusu doğrudan evet şeklinde yanıt verebiliriz.

 • Çünkü hem bugün hem de gelecekte her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek olacağı ön görülüyor.

Dünya genelinde uzun süredir talep göre dil ve konuşma terapistliği son yıllarda ülkemizde de yasak zeminde kabul gören bir meslek olmaya başlamıştır.

Ülkemizde bu alanda iş imkanlarının gelecekte de artış göstererek devam edeceği ön görülüyor.

Dil ve Konuşma Terapisi İşsiz Kalır Mı?

Dil ve konuşma terapisi işsiz kalır mı sorusunun yanıtı size ve kariyer planınıza göre değişir. Her meslekte olduğu gibi dil ve konuşma terapistliği mesleğinde de sizin başarı oranınız iş bulma sürecinizi kolaylaştıracak en önemli etkendir.

 • Ancak genel olarak ülkemizde dil ve konuşma terapisti ihtiyacının giderek artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle de mezunlar iş bulma konusunda ciddi bir sorun yaşamazlar. Hem kamuda hem de özel sektörde görev alma fırsatları vardır.

Dil ve Konuşma Terapisti Ataması Var Mı?

Dil ve konuşma terapisti ataması var mı sorusuna evet diye yanıt verebiliriz. Devlet hastanelerinde görev almak isteyen dil ve konuşma terapistliği mezunları KPSS sınavına girmek zorundadır.

 • KPSS sınavından en düşük 76,44445 puan alarak atanabilirler. Dil ve konuşma terapistlerinin nitelin kodları ise 4601 olarak biliniyor.

Dil ve Konuşma Terapisi Hangi Bölüm?

Dil ve konuşma terapisi hangi bölüm diye merak edilebilir.

 • Dil ve konuşma terapistliği 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesinde yer alan bir bölümdür.

Bu bölümden mezun olan kişiler dil ve konuşma terapisti olarak kamuda ya da özel sektörde mesleklerine ek bir eğitim almadan başlayabiliyor.

Dil ve Konuşma Terapisi Kaç Saat Çalışır?

Dil ve konuşma terapisi kaç saat çalışır sorusunun yanıtı çalıştıkları kuruma ve seans yoğunluklarına bağlı olarak değişiyor. 

 • Genel olarak dil terapileri içi seanslar hatada 2-3 gün boyunca birer seans şeklinde devam eder. Haftalık çalışma süreleri de terapi günlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Dil ve Konuşma Terapisti Kaç Üniversitede Var?

Dil ve konuşma terapisti kaç üniversitede var sorusuna hemen resmi kurumlardan aldığımız bilgiye göre yanıt verelim. ÖSYM ve YÖK Atlas sitesinde yer alan bilgiye göre ülkemizde Dil ve Konuşma Terapisi bölümü tam 25 farklı üniversitede mevcuttur.

Dil ve Konuşma Terapisi bölümü bu 25 üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesinde yer almaktadır. Bu üniversitelerden bazıları şu şekildedir;

 • Anadolu Üniversitesi 
 • Ankara Medipol Üniversite 
 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 
 • Bahçeşehir Üniversitesi 
 • Biruni Üniversitesi 
 • Biruni Üniversitesi (İngilizce)
 • Fenerbahçe Üniversitesi 
 • Hacettepe Üniversitesi 

Eğitim ve detaylar açısından en çok tercih edilen üniversiteler yukarıda yer verdiğimiz şekildedir. Bu üniversiteler tercih edilme oranına bakılarak listelenmiştir.

Dil ve Konuşma Terapisti 2022 Maaşı

Dil ve konuşma terapisti 2022 maaşı farklılık gösteriyordu.

 • Geçtiğimiz yılın asgari ücreti baz alındığı zaman yeni bir dil ve konuşma terapisi mezununa ödemem maaş 10.000 TL seviyelerinden başlıyordu.

Ancak 2023 yılında verilen bu maaşlara da asgari ücret kapsamında yüksek oranda zam uygulanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir