Biyoloji Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023 

Biyoloji Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023 
0

Biyoloji Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023 

2023 yılı itibari ile tüm branş öğretmenlerinin maaşlarına zam yapılmıştı. Yapılan zamlar sonrasında anabilim dalı öğretmenlerinin maaşları 6.500 TL ile 10.000 TL civarlarına kadar yükselmişti.

Ancak bu maaşlar sadece devlet memuru kontenjanında olan öğretmenler için geçerli olmaktadır. Özel sektör biyoloji öğretmenliği maaşları daha az olmaktadır.

Biyoloji Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2023? 

Öğretmen maaşları BES kesintisi, ek ders ücreti, medeni hal ve çocuk sayısına bağlı olarak artış göstermektedir. Öte yandan hizmet süresi de maaşları arttıran önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Yani yeni atanan bekar bir biyoloji öğretmeni ile evli çocuklu uzun yıllar görev yapmış bir biyoloji öğretmenin maaşları aynı olmamaktadır. 

Öğretmenlere çocuk sayısına bağlı olarak ek ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler her yıl MEB tarafından belirlenmekte olup değişiklik göstermektedir. Öte yandan ek ders sayısına bağlı olarak öğretmenlere 600 TL ile 1.900 TL arası ek ödeme de yapılmaktadır.

BES kesintisinin iptal olunması durumunda ise öğretmen maaşlarından 300 TL ile 550 TL arası artış olmaktadır. 

Biyoloji Öğretmenliği Özel Okul Maaşı Ne Kadar? 

Özel okullarda hizmet veren öğretmenlerin maaşları genel olarak devlet okullarında hizmet veren öğretmenlere oranla daha az olmaktadır.

Genel olarak ülkemizde ki özel okullarda hizmet veren öğretmenlere asgari ücret verilmektedir. Öte yandan özel okullarda ek ders ücreti ve çocuk ek yardım ücreti de verilmemektedir.

Aynı zamanda BES yardımı da yapılmamaktadır. Sadece her eğitim öğretim yılının ilk ayında 800 TL ile 1000 TL arası eğitim gider masrafları verilmektedir. 

Biyoloji Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Sayısal bölüm okuyup biyoloji öğretmeni olmak isteyen öğrencilerin önlerinde iki farklı yol bulunmaktadır.

Bu yollar genel olarak 4 yıllık ve 5 yıllık eğitimler ile sağlanmaktadır. Doğrudan biyoloji öğretmeni olabilmek için 4 yıllık eğitim veren biyoloji öğretmenliği lisans bölümünden mezun olunması gerekmektedir. 

Diğer yol ise biyoloji anabilim dalından mezun olmaktadır. Biyoloji anabilim dalının puanları biyoloji öğretmenliğine göre daha azdır. Bu nedenle bu yol daha fazla tercih edilmektedir.

Ana bilim dalından mezun olunduktan sonra ise 1 yıl kadar formasyon eğitimin alınması gerekmektedir. Yani 5 yılın sonunda öğretmen olunmaktadır. 

Biyoloji Öğretmenliği Geleceği Var mı? 

Ülkemizde son yıllarda biyoloji öğretmenliğinin çok fazla açık kadrosu olmamaktadır. Bu nedene anabilim dalları arasında geleceği en zor ve çok şüphe uyandıran biyoloji bölümüdür.

Bu nedenle genel olarak biyoloji öğretmenliği tavsiye edilmemektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda kadrolarda açık olma ihtimali de bulunmaktadır. Ancak MEB uzmanlarının görüşlerine göre bu süre en az 10 yıllık bir süreyi kapsamaktadır.

Yani uzun vadede geleceği olmasına karşın kısa ve orta vadede pek fazla önü açık bir öğretmenlik dalı değildir. 

Biyoloji Öğretmenliği Ataması Zor mu?

Biyoloji öğretmenliği son yıllarda en az tercih edilen öğretmenlikler arasında yer almaktadır. Bunun en önemli sebebi ise atama KPSS puanları ve kontenjan sıralamasıdır.

Biyoloji öğretmenliklerine yapılan son atama da en düşük KPSS puanı 81 iken en yüksek atama puanı 90 olarak belirlendi.

Görüldüğü üzere fizik ve kimya gibi diğer ana bilim dallarına göre atama puanları oldukça yüksek olmaktadır. 

Öte yandan diğer ana bilim dallarına göre biyoloji öğretmenlerine ayrılan kontenjan sayısı da oldukça düşüktür.

Son atamada bu öğretmenliğe toplamda 144 kontenjan belirlenmişti. Görüldüğü üzere biyoloji öğretmenliği ataması en zor öğretmenlikler arasında yer almaktadır.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda biyoloji öğretmeni maaşı söz konusu olduğu zaman özel sektörde 7 bin 500 TL ve üzeri, kamu sektöründe 10 bin TL ve üzeri bir maaş miktarı karşımıza çıkmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir